Otázka se skládala ze dvou částí – Evžen Oněgin a „Naš klas“... Dnes už vtipně a s nadhledem popsala svůj maturitní den i redakční kolegyně Klára. Myslela si, že to má za sebou, ale chyba lávky, předevčírem prožívala maturitní stres znovu, tentokrát už se synem.

Můj třídní zelenal stejně jako já

Maturita byla pro mě stresová záležitost. Nejprve na gymplu, pak na nástavbě sociálně právní a ještě do třetice na večerní fotografické škole. Ta poslední byla nejsnazší, protože všechny předměty mě bavily a nemusela jsem tudíž šprtat šílené litanie, které jsem zapomněla týden po matuře.

Nejhorší pro mne asi byla u maturity na gymnáziu ruština a matematika. Ruštinu jsem bojkotovala, moc jsem jí neuměla a jelikož jsem měla z písemky čtyřku, bylo mi jasné, že to musím dohnat při ústních. Byly otázky, kdy jsem fakt neuměla ani zbla. Moderní socialistická literatura, bolševičtí básnící, průmysl v socialistickém Rusku.. to šlo kolem mě… měla jsem opravdu štěstí, za které dodnes, když si na to vzpomenu, děkuji … Otázka se skládala ze dvou částí – Evžen Oněgin a „Naš klas“ . tak to bylo lehké a já měla na vysvědčení trojku.

Co bylo ale hrozné, byla matematika. Ne gymplu dost těžká, střídavě jsem měla po celé čtyři ročníky buď trojku nebo čtyřku. Když jsem si vytáhla příklady, zezelenala jsem a když mě viděl můj třídní, přísný matikář, měl stejnou barvu jako já. Dneska už ani nevím, jak jsem to zvládla. Jeden příklad jsem vypočítala sama, ale ty ostatní mi v podstatě u té tabule nadiktoval. Ještě jsem měla něco rýsovat a na to zbylo hrozně málo času, takže jsem to jen řekla ústně, jak by to údajně mělo být. No, dostala jsem za tři a pak na maturitním večírku jsem třídnímu děkovala..

Stejně stresový byl pro mě den, kdy maturoval můj nejstarší syn. Naštěstí to zvádl, ale já měla nervy celý jeho svaťák, nakupovala jsem mu knížky a nadávala jsem, že se neučí, jak to asi udělá, když dopoledne spí, pak se údajně odpoledne učí a večer jde za kamarádama. Maturoval v pondělí, jako první a dostal 1,2,3,4 (z češtiny, dostal otázku počátky literatury a nevěděl nic)..

Tak jsem si oddychla aspoň, že má maturitu a umí anglicky, ostatní už není v mé moci ..

_____________

Klárko, děkuji za příspěvek. S matematikou jsme na tom byly úplně stejně. Ještě, že je teď volitelná (teda tuším).

Jinak tvůj syn dobrý. :) Komu se podaří takové pořadí???

Hezký - sluníčkový - den - a gratulace čerstvému maturantovi. :)

Saša

Téma dnešního dne 11. května - maturity

Maturity jsou v plném proudu. Od dob „Cesty do hlubin študákovy duše“ prošly různými změnami. Ať už k lepšímu nebo k horšímu. Co však zůstává neměnné, jsou samotní studenti. Zkoušky je neminou v jakékoliv době.

Tématem dnešního vydání jsou maturity. Schválně uvádím množné číslo, poněvadž si budeme povídat nejen o maturitách našich, ale i o maturitách našich dětí (pokud tedy už doma maturanty máte)... a je také možné, že se nám ozve i nějaká letošní maturantka.

Někdo zvládá maturitu levou zadní, jiný se stresuje a je přesvědčen, že ji „neudělá“. Další k ní není ani připuštěn. Směrnice maturit se pořád mění, neměli jsme to jednoduché my, naše děti to snad mají ještě složitější. Udělat ji ale chceme všichni.

Pište nám milé čtenářky, jak jste tuto „zkoušku dospělosti“ zvládly vy.

  • Jaké máte vzpomínky na učení - mučení
  • Jaké máte vzpomínky na profesory, zda vám pomáhali, nebo si na vás (či na vaše děti) naopak zasedli
  • Zda jste se maturity bály, nebo jste se těšily
  • Zda jste ji udělaly napoprvé, nebo až napodruhé
  • Jestli jste pocítily, že jste najednou dospělé :)
  • Jestli a jak vám pomáhali rodiče (třeba jako ve zmíněmém filmu pro pamětníky)
  • A také jak jste ji oslavily!!!

A pokud máte doma maturanty, držíme jim palce !!!

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Nejzajímavější příspěvěk odměníme knihou - Cesty, které voní jídlem, díky které můžete cestovat, vařit i poznávat :)

kniha

 

Reklama