"A bude tam taky děda Pavel ?" ptá se mě můj malý syn vždy, když jedeme za manželem do práce. Ten totiž pracuje ve firmě svého otce, a tak se tímto způsobem často vídám se svým tchánem. V otázce synka je vždy trochu bázně či obav, jelikož se svého dědy bojí.  

Děda Pavel je velice společenská nátura.
Každý ho rád vidí  a každá společnost ho bouřlivě vítá. Jen jeho rodina je trochu zaražená a pokaždé, když se tchán vzdálí, vzduch se zdá být nějaký čistčí.

Dám vám příklad ve formě malé historky, která se udála nedávno při napjaté situaci, v pracovním prostředí mého manžela a tchána.

 

Právě byli ve firmě přítomni klienti, když se mému manželovi nezdařila jakási nabídka. Týkala se vcelku lukrativní práce, a tak se můj tchán na manžela velice rozlobil.
Zvyšoval hlas až do nebe a nic nedbal na přítomnost cizích osob, v tomto případě dokonce klientů. Že jsem byla přítomna i já s malým dítětem ho nezarazilo teď a ani nikdy jindy.
Rozkřikl se a opakovaně mému třicetiletému manželovi něco vyčítal.

Nepříjemné to bylo pro všechny přítomné.
Nejvíce ale pro manžela, který má (tedy - jak já se domnívám) převážně díky tchánově výchově sebevědomí zcela na bodě mrazu. Povzbuzování je jedna z mých nejdůležitějších úloh našeho partnerského soužití.
Dále se však musím starat o smýšlení malého synka, kterému jsem již nejednou vysvětlovala, proč dědeček na tatínka křičí. Není to moc platné, syn se dědy  bojí.

Druhá stránka mého tchána je však zcela odlišná.

- když jede na větší nákup, nikdy na nás nezapomene. Tu přinese tašku ovoce, tu prášek na praní
- pokud se nám stalo, že jsme potřebovali půjčit peníze (a to i větší částky), založí nás beze slova a bez následných výtek
- velice se snaží o pravidelnost rodinných sešlostí, scházíme se několikrát do roka, většinou u něho v bytě a on vždy připraví bohaté pohoštění
 

Tchán se zkrátka vždy snaží vše jakoby napravit, snaží se zajímat se, snaží se všelicos.
Ale jen snaží, podle mne to nemá "v sobě" a nikdy mít už nebude.

Co s ním? Zatratit, pochopit?

 

       
Reklama