LARP

Nakolik hra odráží skutečné pochody v lidské mysli? Takováhle úvaha člověka přepadne, když je svědkem rozhovoru dvou upírsky nahastrošených adolescentů, kteří si domlouvají večerní mord a krvavé orgie. Připadáte si, že se svět buď zbláznil, anebo jste se propadli do jiné reality.

Není tomu tak, narazili jste totiž na hráče upírského LARPu, tedy moderní akční zábavy - hry naživo (z anglického live action role-playing game). Hráči takových her se přitom často nerekrutují jen z řad adolescentů, ale jsou mezi nimi hojně vysokoškoláci, nebo i dospělí již pracující lidé, kteří si potřebují trochu odpočinout od běžných starostí. Člověk, který podobné hry hraje, jak říká jeden z účastníků podobných her, filmový producent Filip Brouk, „je jim schopen věnovat i třeba měsíc svého volného času v kuse“.

Jak taková hra probíhá?

„Plán je jasnej,“ pronáší spiklenecky jeden z trojice hororově vyhlížejících mladíků, které doprovází vyzývavě oděná dívka, upoutaná na řetězu. „Já ho zabavím a vy dva se k němu připlížíte. Pytel přes hlavu a odvlečem ho do toho výklenku u metra.“

„Oukej, ale Argelus je dost drsnej,“ namítá druhý, „takhle lehko nám to neprojde. Jaký je nouzový řešení?“

„Buď v klidu,“ odpovídá mu první, patrně šéf skupinky, „jsem drsnější. Můžu ho vykostit během chvíle, ale musíme z něj nejdřív vymlátit informace. Když to selže, je po něm.“

„Oukej,takže v půl desátý na Karláku. A co teď, půjdem trochu hodovat na smrtelnících, jsem děsně žíznivej...“

„Hele, tady máš krevní konzervu - jdi meditovat na večer. Dnešek je fakt důležitej.“

Třetí z mladíků jen zachmuřeně kývá hlavou, když první předává dívku druhému. Potom se rozcházejí. Druhý dívku vleče do tmavého průjezdu u domu, kde se jí zahryzává do krku.

„Aaauh ah... hlesne oběť bezmocně. Po chvíli klesá na zem, mladík ji nechává ležet a odchází stínem pryč.

 

Kde se vůbec takové hry vzaly?

Angel

Zdálo by se, že počátek podobných her má kořeny v akčních počítačových hrách, anebo v upírských seriálech, jakým je na Prima COOL právě běžící seriál Angel. Pravda je ale mnohem, mnohem vzdálenější. „Kořeny hraní LARPů jsou hodně staré,“ vysvětluje Filip Brouk, „tyhle hry se k nám dostaly ze západu a navazují na různé herní moduly her na hrdiny, a fantasy a sci-fi literaturu jako takovou.“

Znáte nějaké lidi, kteří si hrají na upíry, nebo na jiné smyšlené bestie? Co si o takových hrách myslíte? Chtěla byste si někdy LARP vyzkoušet? Proč je podle vás lidé vyhledávají? Jak byste reagovala na to, kdyby vaše děti takové hry hrály?

Reklama