Mám pětadvacetiletého syna a ten prohrává spoustu peněz na automatech.

Nevím, co s ním mám dělat. Měl by se starat o sebe a svoji budoucnost, měl by si najít nějakou šikovnou ženskou pro život a on mi zatím vysedává u hracích bedýnek, do kterých hází veškeré své peníze!

 

Zjistila jsem to již přede dvěma roky.

Začal chodit domů až ráno a půjčoval si ode mě peníze. Pokaždé byl také napitý…

Je mi ale padesát let a mám ještě dvě mladší děti, a tak jsem situaci nijak zvlášť neřešila. Vyptávala jsem se ho, kam všechny peníze dává, ale on jen mlžil. Dluhy mi vždy nakonec vrátil, a tak jsem ho nechala být.

 

Pracuje jako číšník a doma pobývá velmi málo.

Sem tam ho také vidím s nějakou slečnou, nechávám ho tedy být. Včera mi ale volal jeho zaměstnavatel, který je mým známým. Oznámil mi, že můj syn v práci dluží větší obnos a že také ví o dalším věřiteli. Jím je jeden ze stálých hostů a jen tento konkrétní dluh činí desetitisíce korun…

 

Udeřila jsem na syna a ten se přiznal.

Vždy po práci jde do nějaké místní herny, kde sedí až do rána. Vykládal mi, že poté, co tam přijde a sedne si za automat, pro něj okolní svět neexistuje. Sedí tam tak dlouho, dokud tam má co házet. A když má sebou tržbu z práce, tak prohraje i tu…

 

Jsem dost bezradná a vůbec nevím, co dělat.

Syn je již dospělý a já si také potřebuji trochu vydechnout. Těšila jsem se, že až děti vyrostou, budou se o sebe starat samy a já si snad budu moci odpočinout a věnovat se svému. A teď přišlo toto…

 

Má s gamblerstvím snad někdo zkušenosti? Mohla by mi některá z vás poradit?

 

                                                                                                                                                                  Irena

 

 

 

Žena-in.cz vyhledala následující informace, které se hráčství týkají.

Možná by mohly být přínosné pro paní Irenu, možná tyto odborné rady a zkušenosti vyplývající z praxe, poslouží i dalším čtenářkám našeho magazínu.

 

Kdo je nejvíc ohrožen gamblerstvím a jak tato závislost vzniká, vysvětluje Dobrila Hrůzová z Psychiatrické léčebny v Kroměříži na stránkách Dropin:

 

Mají někteří lidé větší dispozice propadnout chorobnému hráčství?

 

Měli jsme pacienty od sedmnácti do šedesáti pěti let jak s nedokončeným základním vzděláním, tak i vysokoškoláky. Na základě zkušeností mohu říci, že jsme nezjistili nějaké přímé souvislosti mezi hráčstvím a kvalitou primární rodiny, sociálním postavením, vzděláním a podobně. Rizikovější skupinou jsou obecně muži, zejména mladí, soutěživé typy, „feťáci adrenalinu“, osobnosti s rysy nezdrženlivosti a pijáci. Existují rovněž riziková povolání, kterými jsou číšníci, řidiči autobusů, městští policisté. Číšníci, u nichž v podniku automaty fungují, začnou často hrát i přesto, že vidí, kolik peněz ostatní prohrávají. Řidiči zase mají většinou někde čekací doby a spoustu drobných v brašně, policisté chodí podniky kontrolovat a občas selžou.

 

Jaký bývá hlavní důvod, že lidé začnou s hazardními hrami?

 

Prozatím se ukazuje, že nejčastějším důvodem je lidská zvědavost, touha zkusit něco nového. Nebezpečný je také moment ztráty zaměstnání či dlouhá pracovní neschopnost, kdy zejména muži začnou chodit do restaurací, aby zabili čas, a ke hře je pak jen krůček. Často pacienti hovoří o tom, že utíkali do herny před netolerantní a vyčítavou ženou, před stresem a podobně. Málokdy si však uvědomují, že ženy se k nim chovají vyčítavě proto, že hrají, a do stresu se daleko spíše tak dostali kvůli hře, kdy zadluženi museli shánět peníze na živobytí či na hru, vyhýbali se věřitelům, rozprodávali majetek svůj, manželky i dětí.

 

Čím to, že gamblerství postihuje v daleko větší míře muže?

 

I když jsme měli i pacientky ženy, muži skutečně jednoznačně vedou, více se pohybují v rizikovém prostředí. Typickým začátkem hráčství zpočátku byla situace, kdy do hospody, kam chlapi chodili po fotbale na pivo, byly instalovány automaty. Je to pěkná věc, barevně svítí, hraje, nyní už i hovoří. Muž je tvor zvídavý, soutěživý - díky tomu jde pokrok kupředu - chce věci pochopit, vyzrát na ně, zvítězit. Ženy chodí do restaurací málokdy samy, většinou s partnerem a chtějí si popovídat.

 

 

Daří se vám lidi závislé na hráčství uzdravit? Platí pro gamblerství totéž co pro alkohol a drogy - že vyléčený závislý nesmí už nikdy drogu okusit?

 

Nedáváme žádné záruky, není to léčba v pravém slova smyslu, vše se totiž točí jen kolem sebekázně, umění odolat pokušení, neuspokojit okamžitou touhu. Hráči recidivují často, ale v procentech to nevím, nemám zpětnou vazbu. Postupně jsem dospěla k tomu, že hráč musí abstinovat trvale, přechod od patologického hráčství ke kontrolované hře považuji za velmi obtížný, ne-li nemožný. Čest ojedinělým výjimkám, o těch však nemáme žádné zprávy.

 

 

Zdroj: dropin.cz

Reklama