Isla Margarita je nejznámější z ostrovů Venezuely. Je oblíbeným místem pro skvělou dovolenou. Její kouzlo nevychutnávají jen Venezuelané, ale také čím dál víc návštěvníků z Evropy. Nachází se pouhých dvanáct stupňů nad rovníkem. Díky vysoké vlhkosti vzduchu a mírnému větru je zdejší počasí velmi přijatelné. 

Díky své poloze je vyhledávaným místem pro odpočinek a zábavu. Na rozdíl od severnějších oblastí Karibiku má Isla Margarita stálejší počasí, celoročně je zde příjemně teplo, neleží v oblasti hurikánů či mořských bouří jako Kuba nebo Dominikánská republika. V období, kdy ji objevili španělští dobyvatelé, dostala název „Nová Sparta“ a říkalo se jí ostrov perel. Ostrovem perel se stala díky velmi bohatému místnímu rozšíření perlorodek, které využívali Indiáni. Perly učarovaly Španělům natolik, že se zde usídlili, porobili Indiány a zneužívali je pro lov perel. Tato práce byla pro indiány velmi namáhavá díky nelidskému zacházení, ale také nebezpečná. Moře bylo plné žraloků a Indiáni nebyli vycvičení pro těžkou práci. Ostrovem perel je Margarita dodneška. S perlami se setkáte v drahých obchodech s klenoty, ale také je můžete koupit od místních plážových prodavačů, kteří jsou ochotní kdykoliv dokazovat jejich pravost. 

Na Margaritě najdete nádherné pláže, mezi nejkrásnější patří playa Puberto Cruz a playa de aqua. Leží na severovýchodním pobřeží a představuje ji necelých 5 kilometrů jemného písku. Jde o jedno z nejpopulárnějších míst, kam míří turisté i místní obyvatelé. Pláž Petro Cruz leží v hlubokém zálivu. Na jejích opačných koncích leží dva z nejprestižnějších hotelů Dunes Beach Resort a Hesperia Isla Margarita. Jemný písek pláže je lemován příkře se zdvihajícími kopci, tvořícími velmi působivou scenérii na pozadí blankytného Karibiku. Příjemná je i blízkost městečka Juan Griego. I když je Margarita ještě v oblasti Karibiku, podmínky pro potápění tu nejsou úplně nejlepší. Kdo sem jede za průzračným korálovým mořem, bude zklamán. Moře je zde krásně modré, čisté, ale trochu zakalené. Za potápěním či šnorchlováním je dobré se vydat na ostrov Frailes nebo soustroví Los Roques. Na okolních ostrovech jsou také výborné podmínky pro surfování.

Lidé, žijící na Margaretě, jsou velmi přátelští. I když je obecně známo, že ve Venezuele je dost velká kriminalita, tato oblast je na tom rozhodně lépe. Z tohoto důvodu se sem v poslední době stěhují lidé z pevniny.

Na rozdíl od jiných zemí latinské Ameriky jsou venezuelské ženy velmi emancipované. Smířily se s tím, že většinou je zabezpečení rodiny na nich, že musí uživit samy sebe a své děti. Proto chodí do škol, dbají na své vzdělání, velmi často zastávají vysoké posty. Mužům říkají „divocí ptáci“, což pro ně znamená nejistotu ve vztahu. Muži mají velmi často děti s několika ženami a jsou nestálí. Bohužel zákony pracují proti rodinnému systému, soudy se zabývají horšími delikty, než je neplacení výživného. Proto jsou ženy často nuceny postarat se o všechno. Ale ani ženy nelpí na vztazích, pokud nefungují. Říkají: „Když je to zkažené, má se to vyhodit,“ a raději volí svobodný život s dětmi, než aby se nutily do něčeho, co nefunguje. Více preferují volné svazky před manželstvím. Vystrojit svatbu je pro ně velmi nákladné, navíc stejně mají pochybnost, zda vztah vydrží.

Venezuelské ženy jsou velmi krásné a smyslné. Mají v sobě pokornou indiánskou krev a zároveň žhavé geny Španělů. Symbolem krásy zde není štíhlá postava a dlouhé nohy jako v Evropě, ale naopak pěkně zaoblené tvary. A čím víc jsou vidět, tím lépe. Venezuelanky hodně investují do své krásy, plastické zákroky jsou velmi oblíbené i v chudších rodinách. Mít velké poprsí, široký pas a široká stehna, to je zdejší ideál krásy. Již odmalička mámy oblékají své dcerky do oblečení o číslo menší, aby byly kypré tvary pěkně vidět. Když potkáte na ulici pěkně stavěnou Venezuelanku, často nechápete, jak si ty džíny mohla obléci. Kliniky nabízející liposukční zákroky by v této zemi zkrachovaly. Naopak, zde si ženy velmi rády nechají mnohé vycpat… Má to ale výhodu v tom, že se nestresují ohledně nějakého kila navíc. Mají radost, když se jim na břiše udělá o faldík víc.

Místní kulinářskou specialitou je kukuřičná placka Arepa. Je to vlastně upečená kapsa, do které se dává chutná náplň jako je například maso, sýr, zelenina. Je to velmi oblíbený pokrm.

Venezuelská Isla Margarita je ostrov, který se nachází na severozápadní straně, 38 km od pevniny. Pokud si ho vyberete jako místo pro svou dovolenou, je  vstupní branou pro objevení jihoamerického kontinentu. Z Isly Margarity můžete cestovat na úžasná místa, jako je například nezměrná delta řeky Orinoko, přírodní park Canaima s nejvyšším vodopádem na světě a s magickými a tajemnými stolovými horami „Tepuys“. V blízkosti Margarity se nachází velká spousta ostrovů, které stojí za to navštívit. Ostrov Cobaqua, Coche či přírodní park ostrovů Los Roques, které jsou označeny jako venezuelské Maledivy.

Samotný ostrov Isla Margarita, společně s ostrovy Coche a Cubaqua, tvoří jediný ostrovní stát ve Venezuele – Nová Sparta. Margareta je velmi členitý ostrov, pyšnící se zalesněnými horami a nádhernými plážemi s bílým pískem. Východní část ostrova je osídlená a vyspělá, najdete zde mnoho městeček a vesnic, také hlavní město Asunción, sídlo nespartské vlády a administrativy. Centrum obchodních aktivit a zábavy najdete ve městě Porlamar. Západní částí Margarity je poloostrov Macanao, který je vyprahlý a pustý. Tento poloostrov je spojen s Margaretou úzkým písečným hrdlem v oblasti laguny „La Restinga“ . Je to národní park s romantickými lagunami, jednotlivé kanály jsou pojmenovány ve spojení s láskou… Říká se jim tady „kanály zamilovaných“. Kanály, které vznikly mezi vzrostlými stromy a keři, můžete projet motorovou loďkou a kochat se krásnými zákoutími. Žijí zde zajímaví živočichové, jako jsou hvězdice, mořští koníci, perlorodky… největší množství vzrostlých keřů tvoří vzácné mangrovníky. Listy tohoto tropického keře se používají při vydělávání a zpracování kůží.  Celý ostrov můžete pohodlně objet a poznat při celodenním výletě Jeep Safari – díky terénním vozům se dostanete i do hornaté části ostrova, kde je pro normální auto špatná cesta. Tyto výlety nabízí každá cestovní kancelář, která sem dopravuje své klienty.

Na Isla Margaritě ale není problém vypůjčit si auto, jen počítejte s vyšší částkou, kterou musíte složit jako jištění, které vám samozřejmě po vrácení auta uvolní zpět. Doporučuje se ale kvůli bezpečnosti nezastavovat na odlehlých osamocených místech pro riziko okradení.

Nejkrásnějším výletem, který zde můžete prožít, je dvoudenní letecký výlet na pevninu. Výlet je organizovaný pro malou skupinku lidí, letí se malým letadlem. První den poznáváte vybranou oblast delty Orinoko a místní indiány kmene Warao. Po krátkém letu letadlem přesednete na malém letišti v místě Tucupita na rychlou loď, která vás dopraví do kempu. Cestou můžete pozorovat Indiány, které místní nazývají „vodní lidé“. Na břehu Orinoka, které míjíte na rychlé lodi, můžete vidět otevřená jednoduchá stavení, pobíhající indiánské děti, muže, kteří loví ryby. Žijí způsobem, který po staletí nemění. Poslední dobou pro ně vláda postavila školy, takže se jejich děti učí základům, ale jinak odmítají moderní vymoženosti včetně kvalitního jídla či spotřebičů. Jsou velmi nenároční a spokojení, jejich způsob života jim vyhovuje. Kemp, kde se ubytujete, je velmi exotický. Prožijete noc v chatě na řece, uslyšíte zvuky divočiny, které nebudete moci identifikovat. To, co prožijete, bude zážitkem na celý život.

Druhý den, po úžasné noci v kempu na Orinoku, se letadlem přesunete do nádherné oblasti Národního parku Canaima. Nachází se v jižní části Venezuely a patří mezi nejstarší geologické oblasti na planetě. Je to jedno z nejpozoruhodnějších míst. Krajinu tvoří savany, řeky a pralesy, magické a tajemné stolové hory Tepuys s úchvatnými vodopády. Pokud máte při výletu štěstí na počasí, uvidíte nejvyšší vodopád na světě Salto Angel, měřící jeden kilometr. Pokud je nízká oblačnost nebo fouká silný vítr, malé letadlo bohužel nemůže zalétnout do průsmyku, odkud je vodopád dobře vidět. Stolové hory jsou opravdu majestátné a magické. Místní indiáni kmene Pemon, kteří zde žijí v malých komunitách, dodnes věří, že hory střeží bezhlaví démoni velkého vzrůstu. Mají před tímto místem bezmeznou úctu, a pokud mohou, horám se vyhýbají. Po přistání na malém letišti přímo u vchodu do Národního parku Canaima pojedete loďkou přes lagunu a projdete pěšky část tohoto parku. Podle stavu vody, která přitéká ze stolových hor, budete mít možnost si nejen z blízka prohlédnout dva obří vodopády El Sapo a El Hacha, ale také projít cestu, která je vytesána přímo za masou padající vody. Sice máte pocit, jako byste procházeli studenou sprchou, ale je to jedinečný zážitek.

Pokud vás takovéto dobrodružství láká, pak je dobré si výlet zajistit na místě co nejdříve. Místní cestovní kanceláře disponují malým množstvím letadel, proto se vám může stát, že když se rozhodnete později, nebude již pro vaši cestu v letadle volné místo.

Venezuelské zajímavosti:

Lidé jsou velmi přátelští a mírní. I když nemají skoro nic, nestěžují si. V tomto smyslu se u Venezuelanů projevují indiánské pokorné geny. Jsou hodně komunikativní, po práci sedí před svým domem na lavičkách a komunikují s přáteli, popíjejí pivo, jsou v pohodě.

Oficiální kurz dolaru na místní měnu Bolívar je za 1 dolar 2100 Bolívarů. Kurz černého trhu je za 1 dolar 4000 Bolívarů, takže všichni mění peníze pomocí černého trhu.

Na Isla Margaritu se můžete dostat s cestovní kanceláří Eximtours, doporučujeme hotel Dunes, je výborný.

Více se dozvíte na www.eximtours.cz 

 

Reklama