Věta ze známé písničky se dá použít i pro náš „noční život“, tedy ten snový. Zvláště jedná-li se o sny extrémně živé.

Ty pronikají až do světa reálného, denního a často velmi intenzivně. Znáte to? Nebo jsem tak trošku extrémně senzitivní?

Intenzivní živé sny nemá každý

Třeba můj partner, přestože pracuje hodně ve stresu, říká, že když se mu možná něco zdá, že si to vůbec nepamatuje. Zatímco já „žiju snem“ každou noc i dnem.

Nejvíce sníme před probuzením

Mě ale „noční můry“ trápí často i těsně po půlnoci. Probudím se vyděšená, je mi špatně psychicky a často i fyzicky. Leckdy zůstává ze snu i pach či negativní chuť něčeho odporného, takže nejednou musím sen doslova spláchnout hltem něčeho ostřejšího.

Odborník vám sdělí, že špatnými sny „čistíme“ psychiku od denních stresů, ale proč se mi zážitek ze snu promítá dobrou polovinu dne, jako by se přihodil doopravdy?

Co když je to naopak - neškodí stres prožívaný i ve stavu nebdělosti?

Jediným pozitivem probuzení do reálu bývá obrovská úleva, že vše je jinak. Pokud vás potkají živé sny krásné, tak je tomu naopak.

Dříve jsem extrémně prožitým snem trpívala průměrně jednou za dva měsíce, poslední roky téměř denně.

Jelikož jsem zvyklá své problémy řešit okamžitě, zašla jsem před dvěma lety do spánkové poradny, abych se dozvěděla, že pokud dám výpověď v práci, lékařka garantuje, že noční můry zmizí.

Mým snem je aspoň jedna jediná bezesná noc!

Už rok pracuji jen doma a zkouším homeopatii, bylinky, jógu, relax... NIC! Dokonce i na dovolené se potýkám v noci „s draky“, někdy i doslova. A naopak nádherných zážitků (třeba úžasná krajina či létání) je jak šafránu. Pozitivní na všech snech vidím fakt, že v nich nevnímám svůj věk - zadrhla jsem se někdy ve čtyřiceti.

Ptáte se na sny erotické?

Jasně, vzácně se objeví - ale to bych nemohla být zase já, kdybych se neprobudila těsně před tím, než vůbec k něčemu dojde. Vystupují v nich občas i lidé, které jsem nikdy neviděla, někdy i kompilát mého exmilence a současného partnera, takže nerozeznám, který z nich mě to vlastně zas opustil.

Před spaní sleduji české seriály či romantické filmy

Žádné akční filmy, krváky, trillery... Co když to není dobře? Co kdybych je měla vzít na milost místo oblíbené „Růžovky“?

Před 15 lety jsem totiž zašla do kina na film Den nezávislosti

Zírala jsem na ztvárnění scénáře jedno ze svých nejděsivějších snů. A najedou zmizeli lstiví všemocní mimozemšťané a útoky z vesmíru. Když jsem se vloni hodně zabývala TV dokumenty na téma konce světa, který měl před rokem údajně nastat, zmizely i sny na dané téma.

Máte to taky tak? Trápí některou z vás stejný problém? Jaké se vám zdají sny? Pamatujete si je? Dokonce tak konkrétní a dějové, že by se podle nich dal natočit film?

Reklama