Mám problém, se kterým si nevím rady. Neshodneme se s manželem na výchově syna.

Máme jedno dítě, syna, kterému je šest let. Od chvíle, kdy se narodil, panují mezi mnou a manželem neustálé hádky ohledně výchovy. Zatímco já jsem zastánce výchovy, kde převládá hlavně láska a pochopení, on prosazuje drsnější výchovu. Tvrdí, že kluk nesmí být fňukna a já ho svým věčným mazlením jenom kazím.

Začalo to už v době, kdy byl syn miminko. V noci často plakal a manžela to strašně rozčilovalo. Usoudil, že když k němu nebudu v noci vstávat, malej se to odnaučí a bude spát celou noc bez přerušení. Snažila jsem se mu vysvětlit, že to nejde, že je miminko a když pláče, říká tím, že se třeba bojí, nebo má žízeň nebo hlad a že ho nemůžeme nechat jen tak. Hádky byly na tohle téma v podstatě pořád. Petřík se v noci probudil, začal plakat a já jsem k němu chtěla vstát. Manžel na mě uhodil, ať k němu nechodím, že přestane. Nikdy jsem ho neposlechla a pokaždý šla malýho utěšit a obstarat. Jenže ty nervy, které kolem toho byly, byly opravdu strašný. Pořád jsem poslouchala, že je to moje vina, že kdybych to pár nocí vydržela, mohl už spát celou noc. Nemohla jsem si tím pádem před manželem ani postěžovat, že jsem nevyspalá a unavená a že bych potřebovala třeba vystřídat. To by byla voda na jeho mlýn.

Jak syn rostl, stupňovaly se i naše neshody ohledně výchovy. Manžel má pocit, že Petřík musí všemu rozumět a všechno chápat a naprosto normální dětské projevy a zlobení bere jako mou neschopnost a synovu nezvladatelnost. Přitom já si nemyslím, že by Petřík byl nějak zvlášť zlobivý. Je to prostě normální kluk. Pořád něco vymýšlí, zkouší, rozebírá. To je taky problém. Dostane třeba autíčko a nemá pokoj, dokud ho nerozebere a nepodívá se, jak vlastně funguje. Manžel z toho vždycky ztropí scénu, křičí na něj, že všechno rozbije a ničeho si neváží.

Je to čím dál horší. V poslední době je syn od muže i často bit a mě to strašně deptá. Podle mého názoru dostane většinou neprávem, za něco, co z jeho strany vůbec nebylo myšleno jako nějaká zlomyslnost.

Jsou to hrozné situace. Petřík třeba něco rozbije, nebo se nějak jinak proviní. Já bych z toho nedělala vědu, ale manžel vždycky vylítne a okamžitě začne burácet. Petřík vždycky běží ke mně, pláče a prosí, abych ho ochránila. Já se vždycky snažím manžela přemluvit a prosím ho, aby malého nechal, ale on si vždycky prosadí svou. Prostě mu nařeže a pak ho zavře do pokoje a mně zakáže za ním jít a utěšit ho. Brečím pak taky a připadám si jako špatná máma.

Mockrát jsem zkoušela s manželem o tomhle mluvit, ale on vůbec nebere moje názory. Možná je to tím, že sám byl v dětství často bit, a říká, že je škoda rány, která padne vedle.

Já si už vůbec nevím rady. On se mu jinak docela hezky věnuje a vím, že ho má opravdu rád. Ale stačí, aby Petřík udělal něco, co je podle manžela nepřípustné a už je křik a nářez.

Navrhla jsem manželovi, že zajdeme třeba někam do poradny, myslela jsem, že by názor odborníka pro něj měl větší váhu. Ale on to kategoricky odmítl. Že si prý do výchovy svého syna kecat nenechá.

Někdy mě i napadne, že bych se s ním měla rozvést, protože to, co se u nás každý den děje, je opravdu strašné. Někdy z něj mám strach, že uhodí i mě. To zatím neudělal, ale když se dostane do ráže, jde z něj opravdu hrůza.

Jsem zoufalá, nechci, aby moje dítě vyrůstalo v takovém prostředí, chci, aby mělo na dětství hezké vzpomínky. A zároveň nevím, jestli mám právo připravit ho o otce, který ho má jinak rád.

Reklama