Někdy se stane, že zdánlivě „nevíme, co chceme“. Na první pohled úžasný otec a manžel je „jaký je“, ale jiný, než chce jeho manželka.

Dvaatřicetiletá Karolína se nedávno rozhodla po létech váhání od svého muže odejít. Nemůže si stěžovat: Dokonalý otec, který se maximálně věnuje synovi, skvělý manžel, hodný, pohodový, pozorný, inteligentní, charismatický, zábavný... Jen jedna věc manželce Karolíně chybí: ambice slušně uživit rodinu.

žena

„Já si fakt připadám vadná… co by za něj jiné daly,“ povídala mi nedávno. „Představ si, že i v posteli je prostě skvělý – přesto s ním fakt nechci být, nerozumím sama sobě.“

Hynek se staví k odpovědnosti za rodinný rozpočet na dnešní dobu naprosto nestandardně

Přestože má vystudovanou vysokou školu, nejenže nechce dělat kariéru, ale nejraději by vlastně vůbec nepracoval, a když, tak klidně za pár korun, ale s čistou hlavou. Nedávno se poptával v blízké továrně po místu dělníka u pásu. Odmítli ho kvůli vzdělání.

Řeknete si, že u tohoto páru by bylo ideální klasické role muže a ženy prohodit, jako to dnes dělá z praktických důvodů spousta párů. Hynek by pobíral rodičovský příspěvek a Karolína se realizovala plně ve své práci.

Karolína je totiž velmi ambiciózní, a přestože pracuje převážně z domova, ve svém oboru získává čím dál tím víc zakázek a možností. A práce ji baví. Nechce však být jediná, která do manželství přináší peníze – chce se také věnovat dětem. Sní o tom, že její muž konečně zabere, najde si pořádné místo adekvátní své kvalifikaci, bude se snažit někam profesně posunout, a stane se tak rodině oporou. Po tolika letech ovšem ví, že tato vize je zcela nemožná.

Ona vždy toužila po muži, který ji zabezpečí. Sní o pěkném bytě či domě, o dovolených, sní o životě, kterým žije spousta jejích přátel. Pochopila, že s Hynkem ji nečeká ani teď, ani za 20 let. On prostě v jejím pojetí „chlap“ nikdy nebude. Snaží se přizpůsobit, ale necítí se sama sebou.

Těsně předtím, než se Hynek rozhodl přestěhovat rodinu z malého pronajatého bytu v Praze na venkov ke svým rodičům, aby ušetřili za nájem, rozhodla se Karolína, že se od Hynka odstěhuje. Kvůli synovi, který její úmysl pochopil, odchod odložila a za pár týdnů nato ještě ke všemu zjistila, že je těhotná….

„Proč, prosím Tě, ve vaší situaci…? Zhrozila jsem se, když mi Karolína zprávu mailovala. „Tím přece manželství neslepíte, šťastná s ním stejně nikdy nebudeš – máš jiný žebříček hodnot než on - vždycky budeš mít pocit, že chceš žít jinak!“
„Vím… Jednou jedinkrát jsme zariskovali, byl to takový hec... No a stalo se.“

A tak se přestěhovali. Soužití s rodiči není rozhodně ideální. Plánují postavit si na zahradě vlastní malý domeček. Zatím není ale za co.

Tady nejde jen o rozdělení rolí v rodině – jde o vážnější vztahový problém. Jenže co s tím? Hynek je na rozdíl od Karolíny v manželství plně spokojený. Žije tak, jak si představuje – on přece hmotné statky k životu nepotřebuje… ona touží marně po myčce nádobí.

Reklama