Renatě je už přes padesát, ale cvičí, hlídá si jídelníček a záleží jí na tom, aby neměla díky menopauze nadváhu. Vadí jí, že její muž tloustne, rezignuje na svůj vzhled a také na své zdraví. Přesto s tím nemůže nic dělat, protože on se měnit nechce.

71fd6a4ff3d18-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

 „Osm let se snažím donutit manžela, aby něco se sebou dělal, aby jen tak „neobrůstal mechem a lišejníkem“, nekynul a hýbal se. V podstatě od jeho 58 let. Jenže není mi to nic platné. Dřív jsme spolu sportovali, chodili na procházky, jezdili na lyže a na výlety. Ale během let se něco změnilo, zlenivěl a přestal mít potřebu něco dělat. Stal se z něj unavený stárnoucí muž,“ stěžuje si Renata. 

Jenže jak přibíral na váze, samozřejmě přišly i zdravotní potíže. Bolesti zad a vysoký tlak, praktická doktorka mu už několikrát domlouvala, aby se hýbal a zhubnul kila, která má navrch. Nijak na to nereagoval, nereagoval ani na tlaky své ženy, která se snaží vařit víc zeleniny a připravovat míň masa. Jenže to neprošlo.

 „Hádal se se mnou a začal být alergický na to, když jsem zavedla řeč na jeho váhu. A to i když měl už jeden infarkt, stalo se to minulý rok. To měl sice nahnáno, ale všechno dopadlo dobře, a tak proč by něco měnil. Oklepal se a vše je při starém. Bohužel mi vadí jeho zatvrzelost do té míry, že si říkám, jak je sobecký. Že si dělá, co chce bez ohledu na své zdraví a na nás, jeho blízké. Vadí mi, jak je sebedestruktivní ke svému zdraví. Je to marnost.“ 

 „Vím, že vztah není postavený na vzhledu a my máme z čeho čerpat, co všechno jsme spolu zažili a vychovali dvě děti, ale musím přiznat, že se už nechci často na něj ani dívat, natož s ním mít nějaké intimnosti. Je to divné stárnutí, žít takto vedle sebe a při tom tak pomyslně daleko od sebe. Bez jeho zájmu s tím cokoliv dělat,“ stýská si Renata.

K článku se nám vyjádřila Bc. Karin Emily, psychoterapeutka, arteterapeutka a speciální pedagožka.

Každý vztah časem prochází vývojem i poroto, že i my se měníme a spolu s tím i naše potřeby a postoje. Renata je ochotna na sobě pracovat, její partner to lidově řečeno „zabalil“. Úbytek energie spolu s mentální rezignací a neochotu ke změnám, které přináší nekomfort, je patová situace. 
Vše, o co se Renata pokouší, včetně zážitku z ohrožení života, který její manžel prodělal nefunguje. 

V psychoterapii platí pravidlo: „kolik dáš, tolik dostaneš…“ Znamená to, že míra možné pomoci závisí od ochoty ke spolupráci včetně otevřenosti a upřímnosti klienta.

Renata zoufale buší do zamčených dveří, které její manžel není ochoten otevřít. Jeho motivace - ať už se jedná o obyčejnou pohodlnost či sobectví a rezignaci na sexuální život i kvalitu vztahu i zdraví je zkrátka jeho pasivním postojem k řešení problému.

A v tomto modu je zřejmě odhodlán i nadále setrvat. Problém má tedy samotná  Renata. Rozhodnutí, zda tomuto pomalému rozpadu svého muže dále přihlížet a trápit se bezvýchodností, nebo přijmout fakt, že se ocitla na rozcestí, kdy musí volit jakým způsobem bude dále žít ona sama. 
Zarputilost a neochota ke změnám u partnera nám legalizuje i naše vlastní svobodná rozhodnutí. Naše vztahy mají mnoho podob, pro okolí i často nepochopitelná. 

Pokud Renata přijme a bude respektovat postoj svého muže, který je dospělý a svéprávný a navíc  si je vědom rizik, které jeho postoj přináší, přenese svou energii (,kterou vkládá do nabídek na změnu) do svého osobního prostoru. A tam se musí vědomě rozhodnout, jakým způsobem bude dál žít. Výchova a vedení je potřebná v rodičovství, do dospělého partnerství už nepatří.

7085cde2ae585-obrazek.jpgBc. Karin Emily je terapeutka s psychoterapeutickým výcvikem, arteterapeutka a speciální pedagožka.

Pracuje 10 let jako psychoterapeutka pro pacienty s roztroušenou sklerózou na neurologickém oddělení FNKV Praha a vede soukromou praxi. 

Vzdělání a odbornost:
Vystudovala VŠ – obor speciální pedagogika. Pražská psychoterapeutická fakulta.
Výcvik BIG SUR s5 – skupinová forma – dynamická a hlubinně orientovaná psychoterapie (supervize Doc. MUDr. Jaroslav Skála, CSc.).
Výcvik neverbálních technik (sekce muzikoterapie, psychoterapeut. spol. ČLS) – lektor PhDr. Jitka Vodňanská (muzikoterapie, arteterapie, práce s tělem).
Výcvik vedení skupin v rámci sociálně psychologického výcviku. Supervize PhDr. Iva Veltrubská. Spoluautor metodiky k tomuto pilotnímu projektu.

Text prošel editorskou úpravou

Zdroj: Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která jej předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní ženy pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na redakce@zena-in.cz.