5f688991ab228obrazek.png
Foto: Shutterstock

Coming out je proces přijetí sexuální orientace a cesta, jak tuto novou skutečnost, s níž se člověk potýká, sdělit svému okolí. Coming out může trvat i několik let. 

Petrovi trvalo, než svou opravdovou identitu a city přijal, téměř dvacet let. Své bývalé partnerce se svěřil až po jejich rozchodu. 
"Když mi Petr sdělil u společného oběda, že je gay, málem jsem tehdy spadla pod stůl. Vlastně jsem nezareagovala vůbec dobře. Byla jsem příliš prudká, odsoudila jsem ho, a nakonec vztekle odešla. Připadalo mi, že je Petr zrádce a že mě podrazil,” říká Adéla. 

“Náš vztah trval deset dlouhých let a já si za celou dobu nevšimla, že by se Petrovi líbili muži, anebo že by se choval tak, aby to ve mně vyvolalo nějaké pochybnosti o jeho orientaci,” vzpomíná Adéla a dodává: “Sex jsme spolu měli vcelku pravidelně a fakt, že jsme občas měli nějaký časový výpadek a sexuální půst, jsem nepřičítala ničemu divnému, ale tomu, že jsme oba byli dost zaměstnaní, měli jsem mnoho aktivit a žili jsme spolu tolik let.”

Adéla však přiznala, že jejich rozchod přišel velmi náhle a ze strany Petra. Ten se se svou partnerkou rozešel prý proto, že už v jejich vztahu nevidí budoucnost a raději Adéle bude přítelem než partnerem. 

“Byla jsem v šoku, nechápala jsem, proč to přišlo a co jsem udělala. Ale upřímně, má cenu tlačit do vztahu člověka, který o něj nestojí? A tak jsem spolkla svou hrdost a s rozchodem jsem souhlasila. Nechtěla jsem vypadat jako hysterka a celou tu situaci zhoršovat.” O to větší šok a přehnaná reakce přišla po několika měsících od jejich rozchodu. 

Petr se mi zničehonic ozval a chtěl se sejít. Překvapilo mě to a upřímně jsem si myslela, že se možná bude chtít vrátit. Jenže, když mi oznámil, jak se věcí mají a že je načase si upřímně přiznat, že je gay, ztratila jsem pevnou půdu pod nohama,” vzpomíná Adéla. 
“Naprosto mě to odrovnalo a připadala jsem si hrozně poníženě. Já že chodila s gayem? říkala jsem si. Vždyť se mnou spal, vodil se za ruku a kdoví co ještě. Žila jsem deset let s chlapem, co má rád chlapy? napadlo mě. Měla jsem v sobě mnoho otázek a nepochopení, které jsem potřebovala strávit.”

Adéla se svému bývalému partnerovi ozvala znovu až po týdnu. Teprve tehdy byla schopná otevřeně a bez emocí mluvit o jeho proměně. 
“Petr se mi přiznal, že měl o své orientaci pochyby už v pubertě, ale nechtěl se k tomu příliš upínat. Vztah se mnou ho prý naplňoval a miloval mě. Ale pak se setkal s mužem, k němuž cítil tu chemii, která je ve vztahu potřeba. Tu, co ještě nikdy nezažil. A to byl impuls k tomu odejít ode mě a postavit se pravdě čelem. Je mu 36 let a stojí na startovní čáře. Já už svůj šok rozdýchala, na to ho mám stále moc ráda, ale ruku na srdce, chodit deset let s gayem, to s mým sebevědomím zamávalo,” říká na závěr Adéla. 

Také si přečtěte:

Reklama