Pokud se chcete postavit na vlastní nohy a máte jasnou představu, kde a v čem chcete bydlet, zbývá vám – samozřejmě kromě větší finanční hotovosti – najít vhodnou nemovitost. A když už konečně svůj „dům (byt) snů“ objevíte, rozběhne se řada procedur, které spolu s vlastní koupí musíte podstoupit. Pořídit si vlastní bydlení je totiž běh na dlouhou trať.
Ušetřete čas
Když se rozhodnete provést nákup prostřednictvím realitní kanceláře, ušetříte si čas a nervy. V realitce všechno vyřídí za vás. Zpravidla se vám budou věnovat specialisté, kteří se nemovitostmi zabývají a mají patřičné zkušenosti. Ostatně řadu nemovitostí bez realitky ani koupit nelze.
Realitní kanceláři ale musíte zaplatit určité procento částky za realizovaný obchod. Většinou jde o 3–5 % z kupní ceny. Pokud je vám líto těchto peněz a chcete se spolehnout sami na sebe, máte před sebou velký úkol.
Je dobré vědět |
Nejdřív je nutné prověřit, zda nemovitost opravdu uvedenému majiteli patří. Opatřete si výpis z katastru nemovitostí, ve kterém je objekt zapsán. Z něj i zjistíte, jak k němu současný majitel přišel.
Na katastru se ještě ujistěte, že nemovitost není zastavena a také že na ní neváznou nějaká věcná břemena (věcné břemeno = věcné právo, které omezuje vlastníka nemovité věci ve prospěch jiného tak, že vlastník je povinen něco trpět, něco konat nebo něčeho se zdržet). Tím může být například právo průchodu přes váš pozemek nebo možnost doživotního užívání současným vlastníkem či jiným uživatelem apod.
Výpis z katastru nemovitostí lze opatřit na katastrálním úřadu, vybraných obecních úřadech, ale také u notáře nebo na poště. Za ověřenou kopii obvykle zaplatíte 100 Kč.
Víte, že... |
Kupní smlouva
Kupní smlouva musí mimo jiné obsahovat: |

Skutečným vlastníkem nemovitosti se kupující stává až po takzvaném vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí. Kupní smlouva, která se jako „vklad“ na katastru podává, musí být dodána v počtu o dva větším, než je počet kupujících a prodávajících dohromady. Jedna ze smluv musí mít úředně ověřené podpisy všech zúčastněných z obou stran.
Za podání návrhu na povolení vkladu do katastru nemovitostí se vybírá správní poplatek ve výši 500 Kč.
Vaše peníze na nové bydlení by měly být ještě před podpisem kupní smlouvy složeny v úschově takzvané třetí strany (advokát, notář nebo banka). Prodávající je dostane až po zápisu vkladu vlastnického práva na katastru nemovitostí a po předání listu vlastnictví, který zápis dosvědčuje. Až pak se totiž teprve stáváte majitelem nemovitosti.
Přečtěte si také:
Jak dlouho nám bude viset na krku?
Nový komentář
Komentáře
S čím musím počítat při prodeji domu v Praze? co bych si měla připravit? a zvládnu to sama? je lepší prodávat přes realitní kancelář?
ja by som to upravila na moj office moj hrad. Hladala som kancelárie na prenájom a konecne som nasla svoje kralovstvo.
U realitní kanceláře Brno jsem si koupila pozemek a začala stavět. Nyní mám dům podle svých představ.
pro nás jsou zatím aktuální tak leda pozemky na prodej, ale nevíme, kde začít