Jak napovídá titulek, další příspěvek je o dědovi, který celý život řídil vlak. A čtenářka setury nám v něm vylíčila, jak její děda jednou cestoval domů - do Běchovic přes Kolín, Masaryčku a pak oklikou přes Českou Třebovou.

Milá setury, moc Vám děkuju, že jste nám napsala tak pěknou historku, to musela mít asi babička strach. A o to víc se jí pak ulevilo... Přeju krásný den.


Hezký den

Kdo dnes nepoužívá dopravní prostředky? Málokdo, stále se někam přesunujeme jako škatulata hejbejte se. Taky cestuju, po zemi, ve vzduchu i po vodě a tak vím jak je důležitý orientační smysl. Od dětství jsem byla vedená k samostatnosti a na školních závodech jsem se naučila pracovat s mapou. Žádný terén mi nevadí a vždycky jsem se dostala do cíle cesty celkem bezpečně. Ráda plánuju výlety a poznávám cizí kraje. Cestování je fajn a můj oblíbený dopravní prostředek je vlak. Jednak proto, že je rychlý, ale také z nostalgie.

Můj dědeček pracoval na dráze a strávil tam celý svůj život. Historku, kterou vám budu vyprávět, zažil před lety sám děda.

Bydlel s rodinou v malém domku nedaleko nádraží v Běchovicích. Byla zima, sněžilo a nohy se bořily do hutného sněhu až ke kolenům. Šel na noční službu, na nebi už zasvítily první hvězdy a vločky štípaly do tváří. Ještě kousek a bude na nádraží, dýchal si do dlaní, aby se zahřál a vyhlížel světla lokomotivy. Už slyší, jak přijíždí, a zdraví se s kolegou mávajícím z okénka. Přistoupil k němu a pokračovali spolu na Nádraží Praha střed nyní Masaryčku. Směna proběhla v klidu, druhý den šel dědův kolega koupit dárek manželce k narozeninám a děda se vracel ze služby do Běchovic sám.

Byl unavený, už se těšil do chaloupky do peřin a tak se trochu uvelebil ve vagonu, že si dá šlofíka. Kilometry ubíhaly, děda tvrdě spal a bohužel svojí stanici přejel, pokračoval dál a vzbudil se až v Kolíně. Tam si vyčítal, jak tvrdě spal a že už mohl být dávno doma. No nevadí, za chvíli jede vlak zpátky. Netrpělivě koukal na hodinky a čekal, až vlak zahouká a rozjede se zpět. Co čert nechtěl, únava už ho zmáhala tak moc, že usnul a dojel znovu do Prahy na Masaryčku. Tam už si nadával, myslel na to, co se asi děje doma, protože už ho dávno čekali. Telefon neměli, nebylo jak dát zprávu domů.

Další vlak už se připravoval k odjezdu, děda si sedl v kupé a řekl si, že raději nebude ani podřimovat, aby nepřejel svojí stanici. A co myslíte, přejel? To víte, že ano a tentokrát pořádně, byl už tak unavený, že ho zvuk železničních pražců uspal jako dětská ukolébavka a vzbudil se až v České Třebové. Rozespale se rozhlížel a chvíli mu trvalo, než si uvědomil, kde je. Vystoupil a šel do nádražní kanceláře pozdravit místní kolegy. Dostal hrneček horké kávy, popovídali si a oni byli tak hodní, že dali vědět do Běchovic na nádraží, co se dědečkovi přihodilo. Syn výpravčího v Běchovicích došel k babičce a předal jí zprávu o dědovi. Uklidnil jí, už si dělala starosti jestli se mu něco zlého nestalo. Děda kolegům poděkoval a rozloučil se, protože se blížil čas odjezdu vlaku domů. Celou dobu se pro jistotu díval z okénka nebo si s někým povídal. Cesta se tentokrát vydařila, správně vystoupil v Běchovicích a doma vyprávěl co všechno ho potkalo. Byla to jeho nejdelší cesta domů.

Buďte na svých cestách opatrní a také na kolejích. Ono se to nezdá ale vlak je obrovská síla a budí respekt, i když jiný kraj jiný mrav.

setury

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne: Zážitky z dopravních prostředků

  • Jezdíte často dopravními prostředky?
  • Jakými nejčastěji?
  • Vadí vám to?
  • Nebo používáte jen auto?
  • Máte nějakou zajímavou historku?

Napište mi, budu se moc těšit na vaše příspěvky. Pro jednu z vás mám jako odměnu knížku Mapa času (Félix J. Palma, nakl. HOST) a Sérum proti pigmentovým skvrnám od Mary Kay.

Adresa je stejná jako vždy: redakce@zena-in.cz, heslo Dopravní prostředky. Těším se do dnešních 14.30 hodin. Předem děkuju!

mapaserum

Reklama