Tetování, piercing, branding… Dnes už to není jen módním výstřelkem. Jsou lidé, kteří se nechávají předělat třeba na zvířata.

Zárodky tetování lze hledat již ve starověku a možná ještě dál. Existuje mnoho spekulací, kdy tetování vzniklo. Jedna říká, že v Egyptě k označování otroků, další třeba, že se tetovali už jeskynní lidé… Malování na tělo je zkrátka nejspíš stejně tak staré jako lidstvo samo. K čemu všemu se dá využít?

Hranice lidské představivosti pomalu překročuje svůj běžný rámec. Lidé se dnes mohou nechat předělat prakticky na cokoli. Zejména v USA, ale i jinde na světě, se můžete setkat s lidskými ďábly, ještěry, šelmami… Někdy jde o estrádní umělce, ale takovou obrazovou kronikou může být klidně i vysokoškolsky vzdělaný člověk.

Co všechno si můžete s tělem nechat provést - jste-li silné nátury, podívejte se na následující video:

Co k tomu lidem dopomáhá?
Předně dneska už nemusíte jít k doktorovi, když si chcete nechat udělat nějaký menší silikonový implantát. K všemožným libůstkám, které začínají piercingem a tetováním, pokračují například přes řezání do kůže a končí právě u implantátů, můžete přijít ve specializovaných salonech.

prof. Dr. Vladimír Franz

Akademik (vede Kabinet scénické hudby na Divadelní fakultě AMU, přednáší na Filmové fakultě AMU, v letech 1996-2000 stál v čele Akademického senátu AMU), malíř a hudební skladatel. Jeho hudbou je například doprovázen balet Zlatovláska, který uvedlo v pražské Stavovské divadlo. Získal pětkrát cenu Alfréda Radoka (1998 – Bloudění, 2000 – Hamlet, 2002 – Markéta Lazarová, 2005 – Znamení kříže, 2006 – Amfitryon) a Cenu Divadelních novin (2001 – Pokušení sv. Antonína). Podrobnější informace o prof. Dr. Vladimíru Franzovi můžete nalézt na stránkách: www.vladimirfranz.eu
Silikonová prsa a cizí obličej
V době, kdy má každá druhá celebrita silikonová prsa a plastikou předělávaný nebo udržovaný obličej, není divu, že se někteří lidé rozhodnou pro extrém. Co je k tomu vede? Každého asi něco jiného, prvotní ale bude touha odlišit se od ostatních, diferencovat svou osobitou existenci. Ostatní se nabaluje. Překvapivě však nemusí jít, a často ani nejde, o exhibici. Ačkoli je pravda, že se vylepšení lidé často scházejí na různých akcích (některé takové akce probíhají i u nás), kde se navzájem předvádějí.

Dnes již lze bez obav hovořit o jisté subkultuře, která je vystavěna na touze po jinakosti a prožitku vlastní bolesti, ať už vnitřního nebo prosakujícího navenek, skrz různé extrémní a bolestivé zdobení vlastního těla. A hovoříme-li o subkultuře, je nutné podtrhnout, že jde o subkulturu se vším všudy. Tedy s všemožnými uměleckými aktivitami (hudbou, poezií…), filozofickými názory atd… atd…

Pavel J. Hejátko

Básník, spisovatel a publicista. Vystudoval rusistiku a afrikanistiku na Filozofické fakultě MU v Brně. Od roku 2001 pracuje jako novinář a publicista. V roce 2001 nominován jako objev roku v kategorii Poezie na cenu Magnesia Litera. Podrobnosti o Pavlu J. Hejátkovi můžete nalézt na: www.pjh.cz

Nebojíte se, že se vaše dítě zblázní do tetování a jednou se promění třeba v žijícího tygra? Tak to se raději bojte. Vize budoucnosti plné implantátů byla ztvárněna v nejedné sci-fi. A nejde jen o změnu vzhledu, tady se dostáváme i k modifikaci schopností. Vytvořit nadčlověka se přece v historii pokoušel kde kdo.

A co doma?
Modifikace lidského vzhledu pomocí různých silikonových implantátů je možná dnes i v Česku. Specializovaných salonů není sice mnoho, ale po technické stránce jsou vybaveny dobře. Přesto je tato metoda stále v plenkách, spíše však kvůli ceně. Na míru vytvořené implantáty nejsou samozřejmě levná záležitost. Proto se u nás zatím pod kůži implantují jen unifikované drobnosti, jakými jsou silikonové koule a polokoule různé velikosti, genitály.

Fousage, umělecký vedoucí hell.cz

Co myslíte, že lidi vede k rozsáhlejším předělávkám svého těla pomocí tetování, implantátů, brandingu a podobných věcí?
Na základě osobních zkušeností jsem došel k závěru, že ten hlavní důvod je většinou stejný. Jde o to líbit se, a to zejména sám sobě, být se sebou samým spokojený. A často se nemusí jednat jen o samotný vnějšek, ale i o nitro, které se do vzhledu obecně a do přístupu k modifikacím odráží. Hodně modifikovaní lidé nad svým zdobením i více přemýšlí, každá modifikace pro ně může mít hlubší osobní význam. Mohou mít posunuté individuální vnímání lidské rasy a tuning jejich zevnějšku berou často nejen jako svého koníčka, ale i jako svou životní cestu. To kontrastuje ke spotřebnímu přístupu k modifikacím, jehož doménou jsou (s nadsázkou) obecně akceptovatelnější výsledy, tedy piercing pupíku a tetování ornamentu na kotníků či třísle. Ty splňují svůj účel vyjádření individuality ve formě společensky akceptovatelné, nicméně s nádechem jisté rebelie a puncem zakazovaného ovoce. 

Jaký byl nejkurióznější zákaznický požadavek, se kterým jste se setkal?
Záleží z jakého pohledu. Z toho mého to jsou například žádosti o vytetování loga zaměstnavatele. Osobně za kuriózní beru třeba i žádost o tetování, které po pár měsících zmizí, protože to odporuje prvotnímu smyslu tetování. Na druhou stranu za rutinu považujeme věci, které jsou značně šokující pro „normální lidi“ jako například vkládání implantátů pod kůži, vyřezávání chrupavek v uších, vytváření jizev odřezáváním pásů kůže či pálením, propichování genitálií a další věci, nad kterými hodně lidí kroutí hlavou (v lepším případě tou svojí) a které jsou normálem jen pro ty, co kultu bolestivého zdobení těla propadli. 

Nechávají se „zdobit“ spíše muži nebo ženy?
Z pohledu klasického piercingu a tetování je to asi nastejno. Ženy si například nechávají častěji propichovat intimní partie (možná proto, že u mužů je to bolestivější). Muži se zas častěji odhodlávají ke jizvení, ať již vypalováním či skalpelem. Možná je to i proto, že jizvení více rezonuje s archetypem válečníka a jeho rituálního prolévání krve, ženy používají piercing a tetování coby metodu zdobení.

Přečtěte si:
Vyřezávání do kůže: Nůž, krev a štěstí

Chtěla byste mít doma podobného chlapa? A co nějaké malé tetování – máte? A váš partner? Máte zkušenosti s nějakou jinou trvalou úpravou vzhledu?

Reklama