Partnerský život není jednoduchý, ani když všechno funguje normálně. Pokud se však do vztahu přidá nějaká nemoc nebo jiný problém, může to skončit špatně. Tak jako v manželství paní Veroniky.

Veronika se svým manželem nežila dlouho, jen čtyři roky. Brali se po třech měsících známosti, Veronika už byla v té době těhotná. A vypadalo to, že Ivo je dobrý chlap. „Jenže jenom vypadalo, vlastně jsme se neznali. Teprve když jsem se k němu nastěhovala, začala jsem zjišťovat, že mi leccos nevyhovuje. A když se pak narodil Tomášek, začalo to být strašné. Litovala jsem, že jsme se vůbec brali, bez svatby bych prostě malého sbalila a odešla od něj, ale takhle to bylo mnohem složitější.

Přečtěte si také:

Ivo je totiž nemocný, má deprese. Sice to tehdy ještě neměl diagnostikované, ale teď už vím, že má maniodepresivní psychózu. S takovým člověkem se žije dost těžko, Ivo to navíc nechtěl řešit, nechtěl si dojít k doktorovi, i když jsem ho prosila. Tvrdil, že není blázen a k žádnému cvokaři nepůjde...

deprese

Ale příznaky byly jasné. Nikdy jsem nevěděla, co bude, jak se Ivo bude chovat. Bylo období, kdy měl spoustu energie, pořád něco plánoval a byl ze všeho nadšený, a najednou se to úplně otočilo - ležel doma, nechtěl nic dělat a všechno ho otravovalo, včetně mě a Tomáška. Po třech letech jsem se rozhodla, že s takovým člověkem žít nechci, vůbec se nesnažil to nějak změnit, psychiatra pořád odmítal.

Třikrát se pokusil o sebevraždu

Tak jsem mu řekla, že se chci rozvést. A to teprve nastalo pozdvižení! Bála jsem se, že nám ublíží, jak se choval. Řval, lítal po bytě, držel mě pod krkem... Tehdy jsem odešla k rodičům a už se k němu nevrátila. Neriskovala bych ani svůj, ani Tomáškův život.

Nakonec jsme se rozvedli, jako důvod jsem uvedla odmítání léčby a obavy o život - soud mu pak nařídil jít k psychiatrovi, který potvrdil maniodepresivní psychózu. A Tomáška svěřili do péče mně.

A teď jsem šťastná, že jsem to udělala. Od té doby se Ivo už třikrát pokusil o sebevraždu. Jednou ho našel jeho táta podřezaného ve vaně, jednou skoro skočil z okna. A potřetí... Potřetí se pokusil zastřelit. To se mu taky nepovedlo. Vůbec netuším, kde vzal pistoli.

Jsem šťastná, že už nejsme manželé. Nedovedu si představit, že bych s ním tohle všechno prožívala. A hlavně jsem šťastná, že to nezažívá Tomášek.“

Další zajímavé články:

Reklama