muffiny od Beaute

Kdo by dnes neznal tyto malé koláčky? Existuje nekonečné množství různých variant. Můžete měnit použitou mouku, cukr, přísady, polevy. Inspiraci najdete v časopisech, na českých i zahraničních webech, u kamarádek. Muffiny jsou skvělé pohoštění na každou party, pro děti na snídani či svačinku, na piknik.

Máte rádi slané? Nebo raději sladké? S náplní? Přelité polevou? S čokoládovými kousky? S oříšky? Se sýrem? Ze světlého nebo tmavého těsta s přidáním kakaa? Pro chuť do nich můžete přidat pár kapek rumu nebo vaječného likéru, posypat je skořicí nebo připravit naslano s uzeným, špenátem, česnekem nebo třeba cibulí.

V čem můžeme muffiny upéct?

  • silikonová formy nebo košíčky - kvalitní silikonové formy nemusíte vymazávat ani vysypávat. Někdo pro lepší manipulaci s hotovým koláčkem vyloží i silikonovou formu raději papírovým košíčkem. Navíc některé levnější silikony můžou v pečivu zanechat trošičku umělou pachuť.
  • plechová forma - je vhodnější formu vymazat tukem a vysypat moukou. Pokud se vám nechce, můžete opět do důlků použít papírové košíčky. Používáme ty z tenčího papíru, ty silnější jsou určeny na samostatné pečení na plechu.
  • papírové košíčky - podaří-li se vám koupit košíčky ze silnějšího papíru, postačí, když je po nalití těsta naskládáte na rovný plech. Košíčky ze slabšího papíru slouží právě k vyložení forem s důlky.
  • keramické formy, misky, hrníčky - mohou také posloužit jako forma na muffiny. Vymažeme je tukem, vysypeme moukou, případně opět vyložíme papírovým košíčkem a pečeme.

Inspirace od Beaute - sirupované muffiny

Kam jinam si jít pro skvělý mufinový recept než k Lence? Ta nedávno připravila muffiny na dětskou zahradní oslavu. A nezbyl ani drobeček!

200 g hladké mouky
2 lžičky prášku do pečiva
150 g cukru krupice
4 vejce
150 ml jogurtu
150 ml slunečnicového oleje
1 lžička citrónové kůry
1,5 lžíce citrónové šťávy

Vyšleháme vajíčka s cukrem, jogurtem a olejem, přidáme citronovou kůru a šťávu a nakonec mouku s práškem do pečiva.
Vím že správně by se při pečení mufinů takto postupovat nemělo a měli se nejdřív smíchat mokré a suché ingredience samostatně a posléze dát dohromady. Já jsem ale děsně líná a nechci špinit víc nádobí než je nutné, tak to dělám takto.
Těsto nalijeme do formy na mufiny vyložené papírovými košíčky. Lze péct i bez formy, když dáte 3 papírové košíčky do sebe.
Dáme péci do trouby předehřáté na 180°C asi na 30 minut.

Mezitím si připravíme sirup, který získáme smícháním
3 lžic citronové šťávy
8 lžic cukru moučka

Hned jak mufiny vytáhneme z trouby, hustě je propícháme špejlí (aspoň 15 x) a polijeme dávkou sirupu.
Můžete jíst takto nebo po vychladnutí zdobit. Já použila:

1 tvaroh vaničkový
2 lžíce cukru
1 šlehačku ušlehanou se ztužovačem
pár kapek červeného potravinářského barviva

Mufiny byly skvělé i druhý den.

Dobrou chuť přeje elly a Beaute.