muffiny s kukuřicí

Včera u nás byl muffinový den. Pekla a fotila jsem košíčky na dnešní článek. Pohostila jsem sousedy a taky kamarády našich dětí. Co taky s hromadou slaných i sladkých muffinů?

Muffiny s kukuřicí a sýrem

300 g hladké mouky
1 lžíce prášku do pečiva
2 lžičky soli
oblíbené koření
300 ml mléka
1 vejce
100 g rozpuštěného másla
velká konzerva kukuřice (cca 400 g)
150 g eidamu nebo ementálu
můžeme přidat na kostičky nakrájenou anglickou slaninu

Smícháme mouku, prášek do pečiva, sůl a sušené koření. Zvlášť důkladně rozmícháme mléko, vejce a rozpuštěné máslo. Tekutou směs přidáme do sypké směsi. Přidáme kukuřice, nahrubo nastrouhaný sýr, a pokud máme chuť, tak i kostičky šunky nebo anglické slaniny.
Opatrně, ale důkladně promícháme.
Pečeme ve formičkách na muffiny, v troubě vyhřáté na 180 °C, asi 25 až 30 minut. Jestli jsou muffiny hotové, poznáme tak, že do středu vpíchneme špejli, a ta nesmí být obalená těstem.
Vyndáme z trouby a necháme chvilku vychladnout, potom vyklopíme.

muffiny s čokoládou

Muffiny s čokoládou

300 g polohrubé mouky
180 g cukru
2 lžičky jedlé sody
1/2 lžičky prášku do pečiva
2 vejce
200 g kysané smetany
150 ml mléka
vanilkový cukr nebo vanilkový extrakt
100 g kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa

Smícháme dohromady sypké přísady - mouku, cukr, sodu, prášek do pečiva a vanilku. Zvlášť smícháme vejce, smetanu a mléko. Mléka můžeme zpočátku dát jen 100 ml a potom přidat podle hustoty těsta. Nemělo by být příliš řídké, aby v něm nepropadávaly kousky čokolády, které přidáme nakonec, na dno.
Pečeme ve formách na muffiny, v troubě předehřáté na 200 °C, asi 20 minut. Muffiny musí zůstat světle hnědé, na špejli by se opět nemělo lepit těsto.
Před podáváním je můžeme pocukrovat.

Muffin, nebo cupcake?

V minulém článku o muffinách se v diskuzi vynořil problém, jestli je na fotkách muffin nebo cupcake. Jaký je vlastně mezi nimi rozdíl?
Hlavní rozdíl je ten, že cupcakes jsou malé dortíčky, které jsou přelity polevou nebo ozdobeny krémem. Bývají zdobenější a sladší než muffins. Jsou to prostě roztomilé malé dortíčky.
Oproti tomu muffins jsou většinou bez polevy, z vlhkého těsta, doplněného často o různé oříšky, rozinky, kousky čokolády. Bývají méně sladké než cupcakes.
Na obojí existuje velké množství receptů.
Když jsem pátrala a zjišťovala rozdíly, řekla bych jednoduše, že rozdíl je ten, že cupcake je nazdobený muffin. :-)

Dobrou chuť přeje elly.

Reklama