Očkování je u nás stále opředeno řadou mýtů a odpůrcům očkování je nasloucháno jak médii, tak laickou veřejností. Také očkování proti chřipce vyvolává každý rok řadu otázek. Na některé z nich odpovídá MUDr. Vladimír Marek, praktický lékař z Polikliniky Dobrovského v Brně.

 

MUDr. Vladimír MarekS podzimem tradičně přichází období chřipek. Jak laik rozezná chřipku od obyčejného nachlazení?
Chřipka se projevuje obvykle náhlým a prudkým začátkem s horečkou, bolestmi svalů, kloubů a hlavy. Doprovází ji i suchý dráždivý kašel. Pro velkou celkovou schvácenost pacienti často volají, že se nemohou do ordinace dostavit. Výskyt chřipky mimo období epidemie není příliš častý. Naopak rýma, lehce zvýšená teplota a pozvolný mírnější průběh je typický pro ostatní virová onemocnění.

Proč je vlastně chřipka tak nebezpečná? Které lidi ohrožuje nejvíce?
Chřipka je pro pacienta velmi nepříjemná intenzitou obtíží, která bývá výraznější než u běžných virových onemocnění. Průběh téměř vždy vyžaduje několik dní pracovní neschopnosti. Nebezpečné jsou komplikace způsobené jak samotným virem, tak nasedajícími bakteriálními komplikacemi. Nejčastější jsou zápal plic, zánět srdečního svalu nebo mozkových blan. V souvislosti s chřipkou každoročně umře na světě 250  - 500 tisíc lidí. Nejvíce ohroženou skupinou jsou pacienti s přidruženými onemocněními, jejichž průběh může chřipka zhoršit. Jedná se především o pacienty s onemocněním plic, srdce, ledvin, cukrovkou a poruchami imunity. Obecně jsou chřipkou ohroženi lidé starší 65 let. Relativně vysoká je pak úmrtnost těhotných žen na následky komplikací způsobených chřipkou. Ohroženy jsou také osoby, které jsou ve styku s větším počtem potencionálně nemocných osob a mají tedy větší šanci chřipku chytit, např. zdravotníci nebo učitelé.

Kolik lidí v České republice každoročně onemocní chřipkou?
Záleží na rozsahu epidemie, která není každý rok stejná. Odhad pro ČR je ročně až 1 milion nemocných a 1 500 mrtvých v souvislosti s chřipkou.

Proč někdo chytí chřipku každý rok a někomu se vyhýbá? Rozhoduje o tom jen síla naší imunity, nebo i další faktory?
Myslím, že každoroční onemocnění není zase tak časté. Stav imunitního systému je samozřejmě zásadní, ale léky které obecně zvyšují imunitu, vitamíny nebo různé potravní doplňky nikdy neprokázaly žádný zásadní efekt. Vliv hraje i možná expozice nemocným, tj. pohyb v místech s větší koncentrací potencionálně nemocných osob. Příkladem jsou divadla, kina, školy, ale i prostředky MHD.doktor

Jak se před chřipkou můžeme chránit? Existuje nějaká prevence, která opravdu funguje?
Jedinou vědecky prokázanou prevencí je každoroční očkování. Všechny ostatní doplňky moc preventivně nefungují. Ani virostatika se neukázala tak účinná, jak se dříve myslelo a musejí být podána hned na začátku onemocnění, kdy ještě nemusí být zcela jasné, že se jedná o chřipku.

Kdy je nejvhodnější doba nechat se očkovat proti chřipce?
Ideální je podzimní období. Tedy právě nyní. Většina chřipkových epidemií bývá totiž od ledna do března, takže když je vakcína aplikovaná na podzim předešlého roku, při nástupu epidemie je již účinná. Nicméně očkovat se dá i poté.

Jak dlouho nás vakcína chrání proti chřipce? Proč je třeba očkování každý rok opakovat?
Obecně je ochrana delší u mladších pacientů a horší u starších. Očkování je účinné zhruba 6-12 měsíců. Složení chřipkových virů v epidemii se každoročně liší. Nejedná se o jeden virus chřipky, ale o několik typů. Proto i vakcína je každý rok svým složením trochu jiná, tak aby její složení odpovídalo typům viru chřipky, které očekáváme v nadcházející sezóně.

Lze i přes očkování proti chřipce chytit chřipku?
Výjimečně lze. Účinnost očkování je kolem 80 %. Obecně je účinnost lepší u mladších osob s lepším stavem imunity.

Je očkování vhodné pro všechny lidi, např. i pro malé děti, těhotné nebo seniory?
Ano očkovaní je vhodné pro všechny od 6 měsíců věku, včetně těhotných žen. Největší profit z očkování mají samozřejmě již zmíněné rizikové skupiny pacientů.

 MUDr. Vladimír Marek

MUDr. Vladimír Marek

Lidé z tzv. rizikových skupiny mají u nás očkování proti chřipce zdarma. Ostatním lidem na ně přispívají zdravotní pojišťovny v rámci různých programů. Přesto je u nás proočkovanost oproti západní Evropě stále velmi nízká. Čím si to vysvětlujete?

Největším problémem je informovanost. Často jsem slyšel názor, že pacient očkování nechce, protože po něm v minulosti onemocněl. Vakcína není živá a nemůže žádné onemocnění vyvolat. Nicméně očkujeme na podzim, kdy cirkuluje i řada jiných virových onemocnění a tak někdy dojde k náhodnému souběhu s očkováním. Také je potřeba zmínit, že očkování je účinné hlavně proti chřipce. Nechrání moc proti ostatním respiračním onemocněním. Tedy očkovaný člověk může onemocnět např. rýmou.

Dalším argumentem je, že český pacient očkováním obecně nevěří. Samozřejmě žádné očkování není 100%. Odpůrci všech očkování mají v poslední době velký mediální prostor. Je ale potřeba zmínit, že zejména díky očkování dnes v západní medicíně neřešíme většinu času infekční onemocnění, jako naši kolegové před 100 lety, a tudíž většinu našich pacientů tvoří lidé s onemocněním srdce a nádorovými onemocněními.  To zejména proto, že se toho věku dožijí. I díky očkování žijí lidé v průměru o 30 let déle než před 100 lety. Tedy nic není perfektní, ale nic lepšího zatím neznáme. Cena vakcíny s aplikací se pro samoplátce v průměru pohybují od 250 – 350 Kč, což může hrát u někoho roli. Zdravotní pojišťovny obvykle samoplátcům přispívají, ale někoho může odradit administrativa spojená s proplácením.

Obecně je ochota k prevenci, když člověku nic není, horší než ochota k léčbě, když je člověku špatně. Našim cílem je přiblížit se v proočkovanosti našim sousedům tj. Německu a Rakousku. Myslím, že cestou ke zvýšení proočkovanosti je především změna přístupu jak pacientů, tak některých kolegů lékařů a také vyvrácení mýtů spojených s očkováním.

doktor

Je prokázáno, že v otázkách zdraví dají lidé nejvíce na názor svého praktického lékaře. Jak vy sám motivujete své pacienty, aby se proti chřipce očkovali?
Snažíme se všem rizikovým pacientům očkování aktivně nabízet.  Velmi důležitou roli hrají i informace v médiích. Bariérou může být pro pacienty i čas strávený v čekárně. Sestřička proto osoby, které jdou pouze na očkování, očkuje v sesterně tak, aby nemuseli čekat.

V poslední době se hodně mluví o povinném očkování zdravotníků – zejména na rizikových pracovištích typu JIP nebo ARO. Jaký je Váš názor? Jste vy sám a Vaši spolupracovníci proti chřipce očkováni?
Protože někdy vidíme těžké průběhy chřipky u našich pacientů a navíc jsme hodně vystaveni možné nákaze, tak se každoročně proti chřipce očkujeme. Očkování pracovníků na JIP a ARO je nesmírně důležité. Nemocný pracovník totiž může přenést chřipku na pacienta, který je velmi oslaben svým původním onemocněním. Onemocnění chřipkou pak u nich může mít závažný průběh. Nemocný zdravotník může šířit virus i 2 dny předtím, než začne mít klinické obtíže a sám tedy ještě neví, že je nemocen. S povděkem kvituji, že nám přibývá osob, které se očkují nejen kvůli sobě, ale kvůli oslabeným osobám, často starším rodičům, o něž pečují.

Reklama