Trápí vás gynekologické problémy? Jsou svaly vašeho pánevního dna povolené? Máte pocit, že vám někdy unikne malé množství moči? To je několik důvodů, proč si přečíst nás další velmi zajímavý rozhovor s urologem MUDr. Viktorem Vikem, který byl tak laskavý a odpověděl nám na naše otázky.
V minulém rozhovoru s vámi, za který vám děkujeme, (čtěte zde: MUDr. Viktor Vik: Se syndromem hyperaktivního měchýře se dá kvalitně žít díky lékům) jste uvedl, jak toto onemocnění vznik, jak jej poznáme, proč je pro ženy tak sižující a jaké jsou možnosti léčby. Nyní bych se vás ráda zeptala na propojení gynekologických problémů s možností vzniku inkontinence a OAB, syndromu hyperaktivního měchýře.
Tak jak jsme se bavili posledně, vznik OAB je velmi často multifaktoriální, tedy k jeho vzniku mohouvést různé příčiny a to často ve vzájemné kombinaci či provázannosti. Mezi jedny z vyvolávajícíh patologických stavů zcela jistě patří patologické stavy v malé pánvi tedy zcel jistě i různá gynekologická onemocnění.
Porody, samovolné potraty či umělé přerušení těhotentsví – jak to souvisí s následnou možností onemocnění močového měchýře?
Asi nelze paušalizovat že každý porod nebo umělé přerušení těhotenství může vést k problémům s močením nebo úniku moči. Ale ve shodě s mojí předchozí odpovědí již zcela jistě bude např. platit, že komplikovaný protrahovaný porod, spojený s nadváhou této matky a například diabetem s velkou pravděpodobností může být iniciátorem mikčních problémů.
Může mít na vznik onemocnění OAB vliv poklesu pánevního dna?
Zcela jistě
Řada žen má problémy s močovým měchýřem v období „přechodu“. Proč tomu tak je v tomto období? Jaký má vliv úbytek hormonů v menopauze na riziko vzniku inkontinence, popřípadě na OAB?
V menopaze dochází k poklesu pohlavních hormonů ženy. Snížená hladina těchto hormonů má velmi komplexní dopad na ženský organismu – od sklonu k nadváze a osteporoze, snížení elesticity kolageního vaziva, atrofií sliznic v oblasti zevního genitálu atd. Opětovně, jak při předchozí odpovědi, nezbývá než říci, že právě přítomnost všech těchto faktorů, velmi často potencované dalšími přidruženými onemocněními, keré se v menopauze začínají objevovat hrají zásadní roli pro vznik OAB či obecně mikčních obtíží.
Jakou máte sám zkušenost se svými pacientkami, které léčíte, jsou tyto problémy propojené (gynekologické a urologické)?
Ano máte pravdu, oba tyto problémy jdou velmi často ruku v ruce a i z tohoto důvodu se v poseldních několika letech velmi často mluví o tzv. urogynekologii, která neexistuje jako samostatný specializační obor v rámci gynekologie či urologie (což je zcela jistě dobře již nyní má Česká republika nejvyšší počet specializačních oborů v medicině na celém světě), ale pouze to dokumentujeprůsečík zájmu a problému obou těchto samostatných oborů mediciny.
V minulém rozhovoru jsme si povídali o možnostech farmakologické léčby. Jaké jsou nejnovětší poznatky a možnosti v léčbě?
Bohužel farmaklogický vývoj a poznatky v medicine nejdou tak rychle že by se od našeho poseldního rozhovoru nějak zásadně nezměnily. Velké očekávání se bezpochyby nyní vkládá do zcela nového preparátu mirabegron, který je distribuován pod obchodním názvem Betmiga, a který funguje na zcela odličnémprincipu než všechny dosavadní léky používané pro terapii OAB.
Nedávno proběhla tisková konference, spojená s osvětou onemocnění OAB, na tiskové konferenci se novináři v diskusi s odborníky dozvěděli o novém léku na předpis s názvem Betmiga. Jakou s ním máte zkušenost vy?
V rámci klinických studií s tímto lékem pracuji již několik let a moje dosavadní osobní zkušennosti jsou zatím velmi dobré, ale teprve běžná klinická praxe nám nejspíše dokáže odpověd na otázku zda tento lék nahradí stávají medikamentosní léčbu OAB nebo se stane jednou z mnoha možností.
Je tato léčba dostupná všem, kdo trpí OAB nebo je určená jen některým nemocným?
Preskripce je omezena pouze pro pacientky/ pacienty u kterých stávající farmakologická terapie byla neúčinná nebo špatně tolerovaná.
Doporučení redakce: Pokud si myslíte, že vás trápí syndrom hyperaktivního měchýře, měli byste co nejdříve navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Tento rozhovor vám také může pomoci v tom, že máte určité problémy (nebo někdo ve vašem okolí) a nenapadlo vás, že byste mohli trpět tímto onemocněním. Nebo jste se se svými problémy natolik sžily, že je již nevnímáte jako problém – a při tom vám může pomoci léčba. Přečtěte si náš zajímavý rozhovor, který vám může napomoci odhalit léčitelný problém.
MUDr. Viktor Vik Patří k předním odborníkům v oblasti urologie a andrologie v České republice. V současné době zastává pozici zástupce primáře na urologickém oddělení Fakultní Thomayerovi nemocnice v Praze Krči. Jeho hlavní specializací v urologii představuje rekonstrukční chirurgie močové trubice a uro-onkologie. |
Co je onemocnění – syndrom hyperaktivního měchýře?
Syndrom hyperaktivního močového měchýře není onemocněním v pravém slova smyslu jako angina nebo zánět středního ucha, ale jedná se o soubor příznaků, které pacienta nebo častěji pacientku neohrožují na životě, ale poměrně zásadně zhoršují kvalitu života nemocného. Mezi hlavní příznaky patří časté a imperativní nucení na močení, v některých případech spojených s únikem moči, časté močení během noci a další.
Za odpovědi děkujeme MUDR. Viktoru Vikovi
Čtěte naše články
- MUDr. Viktor Vik: Se syndromem hyperaktivního močového měchýře se dá kvalitně žít díky lékům
- Jak ovlivní syndrom hyperaktivního močového měchýře život pacienta?
- Příběh Lenky: To, že trpím syndromem hyperaktivního močového měchýře, jsem netušila
- Syndrom hyperaktivního močového měchýře. Onemocnění, které lze léčit
- Hyperaktivní močový měchýř - jak ho poznat? Udělejte si test
Více na http://www.musimcasto.cz/
Nový komentář
Komentáře
zajímavé
snad se mě to vyhne, nepřeji to nikomu
těch zdravotních problémů je pro člověka až příliš, bylo by dobré vymyslet nějaký lék na všechno
doufám, že se mi tyto problémy budou vyhýbat
Zatracené zdravotní problémy všem přeji hodně zdravíčka,ať se nám tyto trable vyhnou.I když naštěstí v dnešní době už je i dost řešení
doufam ze se mi to bude dlouho vyhybat
Inkontinencí sice netrpím, ale zas mě trápí jiné gynekologické problémy - bohužel:-(
od mala trpím pravděpodobně hyperaktivním moč. měchýřem, nebo tedy aspoň některé příznaky na něho se mi objevují. Bohužel to nikdo z lékařů nikdy neřešil a já se o téhle problematice dozvídám až teď. No, není to zas tak hrozné, dá se s tím celkem slušně žít, jen holt prostě musím častěji
doufám, že mě to nepotká
člověk nemusí mít všechno...
Doufám,že se mi to vyhne a přeji všem čtenářkám to samé.
tohle jsou čistě ženské problémy
Snad mě nikdy nepotká
Zatím nemám s tímto problém.
Mám problém po třetím porodu
snad to ještě potřebovat nějaký čas nebudu
Tenhle problém se mě zatím netýká
děkuji že mě se to netýká :)
doufam, ze me inkontinence neceka v nejblizsi dobe, gynekologicke problemy nemam
zaplat pánbůh se mě to netýká