Kdo má doma malého chlapečka, asi to zná. Určitě alespoň z návštěvy dětského lékaře, který klukům kontroluje také penis a jeho předkožku. Kdy je dobré se o tento problém začít zajímat?

Předkožka se chlapcům vyvíjí ještě po narození. Je přirozené, že většinou nejde přetáhnout, odborně se to nazývá konglutinace. Teprve pokud potíže přetrvávají, je dobré obrátit se na dětského lékaře. Své zkušenosti nám sdělila také praktická lékařka pro děti a dorost z Plzně MUDr. Veronika Jilichová Nová.

kid

Paní doktorko, chodí k Vám do ordinace hodně maminek s malými kluky, kteří mají nějaké problémy s předkožkou?
Velmi často chodí maminky kluků pro informace, jak pečovat o předkožku. Informují se, od jakého věku by měla jít předkožka zcela přetáhnout, od kdy se musí řešit problém s urologem. Většinou maminky můžeme uklidnit, že problém jejich chlapečka není závažný a že je na např. chirurgické řešení času dost.

Jaké problémy to jsou nejčastěji?
Nejčastěji se jedná o tzv. fimozu, tzn. laicky řečeno o předkožku, která nelze přetáhnout přes žalud penisu. Výjimečně přichází kluci se zánětem předkožky.

Jak to dneska je? Od kdy se může předkožka přetahovat?
Přetahování předkožky se doporučuje po 12. měsíci věku. Nejlepší je zkoušet předkožku zvolna stáhnout nejlépe po napaření po koupání. Určitě není dobré předkožku přetahovat násilím, mohlo by dojít k zbytečným trhlinkám a následnému jizvení, což by do budoucna snížilo pružnost předkožky. Předkožka se ve většině případů při takovéto péči postupně sama uvolní.

Co můžete udělat jako pediatr a kdy už odesíláte pacienty dál? (např. na operaci)
Jak už jsem zmínila výše, poučím rodiče, aby dítěti stahovali nenásilně předkožku sami doma. Pokud nemá dítě problém s močením, močí normálně obloukem, není dán žádný přesný věk, kdy už by se měl problém řešit chirurgicky. Po konzultaci s urologem mohou rodiče rovněž využít různých podpůrných prostředků ve formě mastí nebo gelů, které mohou rozvolňování předkožky pozitivně ovlivnit.

Děkujeme za informace.

Reklama