Erektilní dysfunkce může mít různé příčiny, buď psychogenní, nebo organické. Může ovšem také znamenat vážné onemocnění. I proto by muži neměli tento problém zanedbávat, pokud nastane.

Co všechno by muži měli dělat, aby se vyhnuli problémům s erekcí? Neměli by kouřit, měli by se více hýbat a jíst vyváženou stravu. A také absolvovat preventivní prohlídky u svého lékaře. Na tyto i další věci jsme se zeptali MUDr. Taťány Šrámkové.

doktor

Pokud pomineme psychické příčiny, co může být další příčinou erektilní dysfunkce?
Erektilní dysfunkce je definována jako neschopnost dosáhnout a udržet ztopoření dostatečné k realizaci uspokojivého sexuálního styku. Postihuje 54 procent českých mužů ve věku 35 - 65 let. Ve 20 procentech je její příčina psychogenní, v 80 procentech organická, např. při vysokém krevním tlaku, cukrovce, roztroušené skleróze atd.

Přečtěte si také:

Může erektilní dysfunkce znamenat nějaký zdravotní problém, nemoc?
Erektilní dysfunkce může být u mužů ve věku 30 až 60 let a u diabetiků prediktorem závažného srdečně-cévního onemocnění v časovém horizontu 2 až 5 let.

S jakou nemocí bývá erektilní dysfunkce nejčastěji spojená?
Rizikové faktory erektilní dysfunkce představují hypertenze (zvýšený krevní tlak), zvýšená hladina cholesterolu, ateroskleróza, ischemická choroba srdeční, stavy po infarktu, cukrovka, obezita, kouření. Erektilní dysfunkce se objevuje jako důsledek některých pánevních onkologických operací, např. pro zhoubný nádor prostaty či střeva a konečníku. Erektilní dysfunkce se objevuje po úrazech míchy a po poranění pánve. Trápí i muže starší 50 let, kteří mají problém se zvětšením prostaty a problémy s močením. Užívání některých léků může vést k erektilní dysfunkci.

A může znamenat také nějaké vážné onemocnění? Jaké?
U mužů, kteří přicházejí „zdraví“ do ordinace pro poruchu erekce, diagnostikujeme v rámci vyšetření často zvýšenou hladinu cholesterolu, vysoký krevní tlak, ale i závažné choroby, jako je cukrovka či ischemická choroba srdeční. Erektilní dysfunkce může předcházet srdeční infarkt až o tři roky. Jsou i případy, kdy u mužů s poruchou erekce kolem padesátého roku věku je diagnostikován zhoubný nádor prostaty.

Měli by tedy muži zbystřit, pokud mají delší dobu problém s erekcí?
Určitě ano. Hlavně by měli odhodit stranou stud a vyhledat lékaře sexuologa-androloga, který provede všechna vyšetření s cílem zjistit příčinu poruchy erekce a odhalit tak možné závažné onemocnění.

Co by muži neměli zanedbávat

Dá se říct, v jakém věku se nejčastěji potvrdí nějaká nemoc, spojená i s erektilní dysfunkcí?
U pacientů ve věku 30 až 60 let.

Pokud se nemoc léčí (nebo vyléčí), zlepší se také erekce?
Pokud muž užívá poctivě léky na vysoký krevní tlak, zvýšenou hladinu cholesterolu či na cukrovku, dokáže snížit svou váhu a zvýšit podíl pohybu ve svoji životosprávě, mohou tato opatření vést ke zlepšení erekce.

Co se týká zdraví, jaké kontroly a co všechno by muži neměli zanedbávat?
Muži by neměli kouřit, měli by se více hýbat (pětkrát týdně hodina tělesné aktivity - rychlá chůze, běh, plavání, jízda na kole…), měli by pravidelně pětkrát denně jíst vyváženou stravu. Více než 30 procent českých mužů je obézních, úbytek na váze je nutností. V určených pravidelných intervalech by měli muži absolvovat preventivní prohlídku u svého lékaře. A určitě by neměli zanedbávat sex. Delší sexuální abstinence může vést k problémům s erekcí.

Další články na toto téma:

Reklama