Rovnátka… tolik diskutované téma. Trápí Vás nerovné zuby? Váháte, zda si v dospělosti pořídit rovnátka? Má Vaše dítě zuby jako „noty na buben“ a lékař Vám rovnátka doporučil?

Chcete si začínajít plnit svůj sen o perfektním úsměvu. Zářivý a symetrický úsměv je pro Vás tabu? Čtěte pozorně tento článek! Na zajímavé dotyzy Vám odpovídá MUDr. Štěpán Slezáček, ortodontista ze soukromé zubní kliniky Erpet Medical Centrum.

Erpet

Doporučujete rovnátka dospělým?
Ano, věk není pro ortodontickou léčbu problém. Zuby musí být především zdravé, pokud tomu tak je, tak obvykle nebývá s jejich rovnáním problém. Všechna hrozící nebezpečí, všechny nedokonalosti, kazy, výplně – vše musí být před indikací rovnátek vyřešeno. Stejně tak usazený zubní kámen není možné řešit po aplikaci rovnátek. Pozdější opravy by byly velice složité a také mnohem dražší než byl původní rozpočet.

Jak dlouho trvá narovnání zubů u dospělých? Je to stejné jako u dětí?
U ortodontické léčby není podstatné, zda se jedná o dítě či dospělého. Délka léčby obecně bývá dva až tři roky, ale při menších vadách i méně.  Je to velmi individuální a vždy záleží na povaze vady, kterou je třeba pomocí rovnátek upravit a ne na věku pacienta.

Jaké jsou nové trendy, z jakých rovnátek si mohou vaši pacienti vybrat? Co jim doporučujete?
Mezi nové trendy patří například neviditelná rovnátka Invisalign. Dále například urychlení ortodontické léčby pomocí drobných chirurgických zákroků v okolí posunovaných zubů (tzv. kortikotomie).

Obecně ortodontické aparáty mohou být snímatelné, nebo fixní -  lepené na zuby. Snímatelné aparáty slouží spíše jako určitá přípravná fáze před terapií fixními aparáty, zřídka mohou daný problém plně vyřešit. U dospělých je například terapie pouze snímatelným aparátem raritní. Fixní aparáty se mohou lišit materiálem (kovová, keramická) i barevností.

Každému pacientovi je navržena léčba na základě prvního vyšetření. U někoho nelze využít pouze jeden druh rovnátek, ale například před použitím tzv. „neviditelných“ rovnátek je v některých případech nutná aplikace fixního aparátu (lepené zámečky) na omezenou dobu (v zásadě několik měsíců). Dále například před léčbou fixním aparátem může být někdy indikována léčba snímacím aparátem apod.

Mohou využít i „neviditelná“ rovnátka?
Ano, jak bylo již zmíněno, nabízíme i léčbu neviditelnými rovnátky.  Pro nápravu nesprávného postavení chrupu neviditelná rovnátka většinou postačí. Avšak nelze ji využít u každého pacienta. Nicméně tato metoda má mnohé výhody, mezi které patří například to, že sám pacient je může v určitých případech sejmout – například před důležitou schůzkou, jídlem, před čištěním zubů apod. Dále jsou při nošení mnohem pohodlnější než zámečky nalepené na zubech a v neposlední řadě je samozřejmě výhodou i to, že jsou opravdu téměř neviditelná.

Jedná se o plastové dlahy vyrobené naprosto přesně na míru pacientovi z průhledné umělé hmoty, která nedráždí sliznice. Pacient na každé návštěvě obdrží vždy několik párů nebo kusů (podle toho, zda rovnátka používá na jednu nebo obě čelisti). Rovnátka se od sebe vždy mírně liší – v tom spočívá jejich síla. Ta, která se používají jako první, jsou tenoučká, jen ½ milimetru, a postupně se mění za stále silnější. Konečná tloušťka rovnátek je až 2 milimetry.

Výroba rovnátek Invisalign probíhá v USA. Lékař – ortodontista odešle pacientovy údaje a obrázky včetně trojrozměrného snímku ústní dutiny. Výrobce v Americe podle tohoto modelu sestaví a „odlije“ pro pacienta sestavu pro první použití. Vzhledem k tomu, že lékař pacienta sleduje v rámci pravidelných kontrol, může se vše přizpůsobit situaci, když například dojde k nepředpokládanému vývoji. Vždy lze postavení chrupu ovlivnit podle našeho přání.

Jak se s rovnátky čistí zuby, existují nějaké speciální kartáčky, na co si musí pacient s rovnátky dát pozor?
Častým dotazem je, zda fixní aparáty nepoškozují zuby. Při správné péči, tj. při očištění zubů po každém jídle, nehrozí žádné nebezpečí. Na zub pod nalepeným zámkem se nedostanou žádné bakterie, kaz tedy pod zámky nemůže vzniknout. Dokonce mnohé materiály, používané k lepení zámků, mají ochranný účinek na sklovinu. Ovšem při nedodržování hygieny k postižení zubů dojde – stejným způsobem, jako vzniká kaz. Jsou-li dlouhodobě nečištěné plochy kolem zámků, začnou se tam množit bakterie a začnou poškozovat zub. Prvním stupněm takového poškození jsou bělavé skvrnky okolo zámků. Naštěstí je tento proces pomalý, takže při pravidelných kontrolách má ortodontista dostatek času na horší hygienu upozornit a odeslat pacienta na instruktáž a profesionální dočištění k dentální hygienistce.  Při přetrvávajícím neuspokojivém stavu je namístě sejmutí aparátu, protože lepší je mít zuby křivé ale zdravé, než rovné a zkažené.

Pro čištění zubů s fixním aparátem samozřejmě existují speciální kartáčky, pasty i ústní vody. Vhodné pomůcky vždy doporučí lékař a dentální hygienistka. Péče o chrup s rovnátky je bohužel náročnější než bez nich – zuby se musí bezpodmínečně čistit po každém jídle (které se bohužel zachytává na zámečcích).

Tato náročnější péče odpadá například právě při použití již zmíněných „neviditelných“ rovnátek.

Erpet

Více informací najdete na stránkách www.erpetmedical.cz

Reklama