MUDr. Stanislava Šimková se věnuje infekčnímu lékařství, přenosným nemocem, pediatrii a cestovní medicíně. V rozhovoru pro magazín žena-in zodpověděla otázky, které vás, naše čtenářky, zajímaly především ohledně žloutenky typu A.

MUDr. Stanislava Šimková se věnuje infekčnímu lékařství, přenosným nemocem, pediatrii a cestovní medicíně. Na infekčním oddělení Thomayerovy nemocnice vede centrum očkování a cestovní medicíny, kde se zabývá poradenstvím před cestou do rizikových oblastí, vyšetření po návratu a očkováním. Specializuje se také na infekční hepatologii. Patří k vyhledávaným odborníkům v oblasti dětských infekčních onemocnění, zejména žloutenek a neštovic. Její rady a doporučení můžeme najít jak ve zdravotnických, tak v cestovatelských médiích.

Dobrý den, paní doktorko, můj 3letý syn v září nastupuje do školky. Jakými nemocemi dětí v tomto věku nejčastěji onemocní a jak je lze chránit?
U dětí v předškolním věku se často vyskytují projevy nachlazení, alergie, méně vážné nemoci (virózy, angíny), ale mohou se objevit i závažnější choroby (žloutenka A, pneumokoková či meningokoková onemocnění). Před nástupem dítěte do školky tedy doporučuji navštívit pediatra, který by měl jednak zkontrolovat správný vývoj a zdravotní stav dítěte, jednak informovat rodiče o možnostech vhodné prevence. Ze své praxe doporučuji očkování proti žloutence typu A, která se v dětském kolektivu velmi snadno šíří.

injekce

Paní doktorko, slyšela jsem, že existuje vakcína proti hepatitidě s tzv. léčivými účinky. Co to znamená a je u nás dostupná?
Ano, je možné nechat se dodatečně očkovat vakcínou proti hepatitidě A v případě, že jste byli vystaveni riziku nákazy virem hepatitidy A. Tzv. ochranná funkce vakcíny má rychlejší nástup než samotný virus žloutenky a při včasné reakci dokáže před propuknutím nemoci ochránit. Tento způsob profylaxe se osvědčil například při hrozbě propuknutí epidemie žloutenky A v mateřských či základních školách.

Zdravím, mám dvě děti ve školce ve věku 3 roky a 5 let a přemýšlím nad očkováním proti žloutence A. Nevím, zda je vhodné očkovat takto malé děti, nebo raději vyčkat do pozdějšího věku. Co, prosím, radíte? Děkuji.
Z mnohaleté praxe doporučuji očkovat děti proti hepatitidě A již v nízkém věku, ideálně před jejich zařazením do kolektivu. Od roku 2001 jsou děti plošně očkované proti hepatitidě B v rámci hexavakcíny, avšak vakcinace proti viru žloutenky typu A patří pouze mezi doporučovaná očkování. Očkovat se dá již od jednoho roku a vakcína poskytuje dlouhodobou ochranu.

Dobrý den, v sousední školce se pravděpodobně potvrdil případ žloutenky A u dítěte. Je možné, aby se nakazily i mé děti? Jaké jsou příznaky a jak bychom měli postupovat?
Pokud bylo Vaše dítě v kontaktu s infikovaným jedincem, existuje riziko nákazy. Přenos viru hepatitidy A, kterým pravděpodobně dítě onemocnělo, je v kolektivu velmi snadný. Inkubační doba propuknutí nemoci může být až 50 dní, proto bych doporučila nechat dítě odborně vyšetřit, a pokud nebylo proti žloutence typu A dříve očkované, nechat jej dodatečně naočkovat. Vakcína dokáže vytvořit účinné protilátky rychleji, než se virus v těle rozšíří, a ochránit dítě před propuknutím nemoci.

Dobrý den paní doktorko, v září nastupujeme do školky a dcerka vždy mezi dětmi onemocní. Úplně se děsím, že celý rok promarodíme doma. Co radíte?
Některé děti jsou bohužel k nemocem náchylnější než jiné. V dětském kolektivu se navíc velmi snadno šíří infekční onemocnění kvůli nedostatečným hygienickým návykům (mytí rukou před jídlem, po WC). Zkusila bych např. imunologické vyšetření, které může odhalit nižší množství protilátek, dostatečný přísun vitaminů (ovoce, doplňky stravy), případně preventivní očkování. Před nástupem do kolektivu rodičům doporučuji např. očkování proti hepatitidě A, která se ve školkách může objevit.

Děkujeme za rozhovor.

Reklama