Trápí vás křečové žíly? Snad každá žena se s problémem křečových žil někdy setkala. Ať už se to týkalo jí samotné, nebo někoho z rodiny. Z hlediska zdravotního i estetického nic příjemného. Chystáme pro vás speciál zaměřený na problematiku křečových žil v podobě článků a reportáží. Jako první přinášíme rozhovor s MUDr. Robertem Vlachovským, Ph.D. z chirurgické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Pane doktore, v kolika letech se mohou prvně křečové žíly objevit a co má vliv na jejich vznik?
Pokud pomineme některá vzácná vrozená onemocnění, a také fakt, že křečové žíly se objevují i u velmi mladých pacientů mezi 20. a 30. rokem života, tak nejčastěji se v naší ambulanci objevují pacienti, především ženy, (ty jsou postiženy častěji než muži) mezi 40.–55. rokem života.  V naprosté většině se u primárních nekomplikovaných křečových žil jedná o dědičně podmíněné onemocnění, tedy největší vliv má...genetika.

žílyPokud žena již křečové žíly má, jak často by měla chodit na kontroly k lékaři?
Měla by být pravidelně sledována na odborné ambulanci flebologa (odborníka specializovaného na křečové žíly) nejlépe 1 x ročně, při obtížích či zhoršování potíží i častěji. Součástí kontrol by mělo být v indikovaných případech i ultrazvukové vyšetření žilního systému.

Jak by se žena s křečovými žílami měla chovat, na co by neměla zapomenout, aby svému stavu ulehčila?
Základem jsou režimová opatření: dostatek pohybu, fyzická aktivita, omezení dlouhodobého stání nebo sezení, nenošení vysokých podpatků a omezení sedu se zkříženými končetinami, omezení pobytu v teplém prostředí, např. saunování. Vhodné je naopak například sprchování chladnější vodou, při obtížích pak nošení kompresních elastických punčoch a nasazení účinných venotonik.

Může brát nějaké léky - v čem ji mohou pomoci? Co svým pacientkám doporučujete?
Léky na křečové žíly brát může, je však potřeba vědět, že tyto léky obtíže pouze mírní a v žádném případě neovlivní rozvoj onemocnění, vzhled nohou a podobně. Svým pacientkám doporučuji pouze ověřené léky, které jsou jako jediné často k léčbě chronické žilní insuficience doporučovány i odbornými společnostmi, a se kterými mám sám dobré zkušenosti. Takovým preparátem je např. lék obsahující mikronizovanou purifikovanou flavonoidní frakci (diosmin s hesperidinem).

 žíly

Je pravdou nebo pověrou, že by žena s křečovými žilami neměla nosit příliš upnuté věci, ale spíš vzdušné a volné?
Ano, to pravda je, upřesnil bych spíše, že by neměla nosit věci které zaškrcují část končetiny...V pokročilejších stádiích chronické žilní insuficience se ale naopak doporučuje občasné, anebo i trvalejší nošení kompresních punčoch – tedy něčeho, co končetinu stahuje. Stahuje ji to však dle určitých parametrů a jasně daných tlaků, a to proto, aby se snížil přetlak (žilní hypertenze) v povrchovém žilním systému.

Může mít na vznik křečových žil vliv těhotenství a kouření?
Počet těhotenství zcela jistě, s vyšším počtem je vyšší pravděpodobnost rozvoje křečových žil, což je mimo jiné dáno i hormonálně. Je však třeba říci, že těhotenství samo o sobě není příčinou varixů, pouze u disponovaných osob může stav urychlit nebo zhoršit.
Kouření jasně prokázaný vliv na rozvoj křečových žil nemá, je však jasné, že nedoporučujeme kouření. Tento zlozvyk má sám o sobě negativní vliv na celkovou kondici a zdravotní stav...

fotopandoktorCo by mělo být alarmující pro ženy, aby se rozhodly jít na operaci? (řada žen toto onemocnění zanedbává, vnímá je jako civilizační nemoc, na kterou je čas to řešit)
Konzultovat cévního nebo žilního chirurga by měly v okamžiku, kdy jej toto onemocnění trápí, ať už jen kosmeticky, nebo mají i subjektivní obtíže. Lékař by měl vyslechnout potíže pacientky, provést kvalitní ultrazvukové vyšetření (nebo na kvalitní vyšetření odeslat), a pokud se potká očekávání pacientky, lokální nález na končetině a výsledkem ultrazvuku potvrzující přítomnost nedostatečnosti, tak je na místě, stav řešit. Rozhodně by se nemělo čekat na rozvoj komplikací (otoků, hyperpigmentací, bércových vředů!)

U jakého procenta žen se žíly i po operaci znovu objeví? Je to individuální, nebo je v tom nějaká zákonitost?
Je to individuální, a výsledky studií ukazují velmi rozdílná čísla, ale obecně lze říci, že po cca 10 letech má 10–20 % pacientů a pacientek opět, byť často v podstatně menší míře, křečové žíly.

A co byste vzkázal ženám, které se operace bojí?
Je to operace jako každá jiná, rozhodně není zatížena vyšší rizikem trombembolických komplikací, jak se často traduje. Navíc, v posledních letech se objevují metody, které umožňují provedení operaci ambulantní formou, a které mají podstatně kratší a lehčí období rekonvalescence (například laser, radiofrekvence, mechanicko-chemická ošetření...).

žíly

Pak zde máme ještě jeden čtenářský dotaz, byl byste tak hodný a také nám ho okomentoval?
„Mám problém s křečovými žílami, které mně trápí již pět let. Jsou viditelné, levá noha není díky nim hezká - jsou vypouklé. Zatím jsem nebyla u specialisty, jen si občas koupím nějaké prášky v lékárně, co mi lékárnice doporučí. Moje  kamarádka bere na křečové žíly tablety Detralex, které ji předepsal její internista. Myslím si ale, že její žíly jsou horší, než mám já. Máte s tímto lékem zkušenosti? Já vím, asi bych měla jít k odborníkovi, ale zatím to nestíhám, tak třeba máte v redakci s tím zkušenost. Nebo ostatní čtenářky.“
Děkuji Karolína

Rozhodně byste měla navštívit odborníka – flebologa, který by posoudil Váš stav včetně provedení ultrazvuku, a na základě nálezu i doporučil případnou léčbu. Obecně volně prodejné preparáty nepatří mezi nejúčinnější. S Detralexem mám zkušenosti velmi dobré, samozřejmě účinnost není stoprocentní, ale pokud mohu srovnávat, tak mezi léky na křečové žíly nemá konkurenci, navíc jako na jediný na něj přispívá jistou (byť malou) částkou zdravotní pojišťovna.

Děkujeme za rozhovor

Křečové žíly jsou nejčastějším žilním onemocněním a v současné době se řadí mezi civilizační choroby.
Jejich výskyt se výrazně zvyšuje s věkem, takže zatímco děti a mladí lidé na varixy trpí zřídka, u populace nad 60 let věku se jejich výskyt zvyšuje až na každého druhého jedince.
Nejčastějšími pacienty, co se varixů týče, jsou ženy. Statistiky dokonce uvádí, že u žen je dvakrát větší výskyt varixů než u mužů.

logo

www.krecove-zily.com

Čtěte také:

Reklama