Péče o ekzematickou pokožku v zimě, rozpraskaná kůže na rukou, co s ekzémem v obličeji, jaké jsou moderní trendy léčby, jak se orientovat v diskusích na internetu a zkušenosti s „babskými“ recepty. Co si o tom myslí odborník? Připravili jsme pro vás zajímavý rozhovor, na naše otázky odpovídal MUDr. Radek Litvik z dermatologického oddělení FN Ostrava, a my mu za jeho odpovědi děkujeme.

skin

Proč se ekzém zhoršuje v zimním období?
V zimním období dochází ke zhoršení projevů ekzému dvěma mechanismy. Jednak se jedná o sníženou produkci ceramidů v pokožce, která je termosenzitivního charakteru, a tudíž s poklesem teploty okolního prostřední okolo nuly či pod nulu, dochází až ke 30 % snížení produkce ceramidů v pokožce - klíčových látek, které váží v pokožce vodu. Dochází tak k poruše bariérových funkcí pokožky a ke zhoršení atopického ektzému. Druhým  mechanismem je přehřívání a zapocení kůže ve „více vrstvách“ zimního oblečení.

Jak často bychom měli pokožku s ekzémem promazávat, aby byla ochráněná před vysoušením?
Pokožku bychom si měli promazávat emolienciem (promazávadly) minimálně 2x denně. V zimním období volit spíše mastnější texturu promazávadla: tedy dát přednost krému či balzámu s vyšším obsahem lipidické fáze před mlékem či řídkým krémem.

Pokud se vyskytuje ekzém v obličeji, jak o pokožku pečovat, na co dbát, aby se nezhoršil?
Pokud se vyskytují ekzémové projevy v obličeji, je nutno aplikovat denně promazávadla (emoliencia) v kombinaci s lokálními imunomodulátory. Tato kombinovaná terapie vede u většiny pacientů k vymizení projevů atopického ekzému v obličeji.

Pokud například na rukou kvůli chladu a vysušení pokožka popraská do krve, jak se o takovou pokožku starat?
Je nutno promazávat také ruce a nosit v zimním období rukavice, aby kůže na rukou netrpěla nepříznivými vlivy zimního počasí: extrémní teplota, vítr, vliv sněhu...

Jaké jsou moderní trendy v léčbě atopického ekzému?
Mezi nejnovější trendy v léčbě atopického ekzému patří aplikace lokálních imunomodulátorů na kůži (takrolimus, pimekrolimus) v kombinaci se sofistikovanými emolienciemi, které extrémně blokují svědění blokádou PAR-2 receptoru či dokážou účinně potlačit zánět (emoliencia s obsahem aktivní substance I-modulia).

Mezi lidmi je spoustu „babských“ rad, jaké s nimi máte zkušenosti – například co funguje a co vůbec – s čím nejvíce nevhodným jste se v tomto směru setkal?
Velmi často lidé trpící atopickým ekzémem promazávají nejrůznějšími bylinnými promazávadly (s obsahem arniky, měsíčku, konopí), což nelze doporučit, neboť v terénu atopického ekzému může dojít k rozvoji kontaktně alergické reakce na obsah bylinné složky těchto promazávadel.

Řada pacientů se při zhoršení ekzému radí s lékárníkem nebo si čte diskuse na internetu, co zabralo jiným, stejně postiženým a přijde mu zbytečné jít k lékaři – co si o tom myslíte?
Pokud dojde ke zhoršení, měl by nemocný s atopickým ekzémem vždy vyhledat odbornou pomoc. A to buď lékárnickou pomoc (s volbou emoliencia) nebo lékařskou (s nastavením na účinnou terapii). Varoval bych před diskusemi na internetu, které postrádají odborné znalosti, jedná se velmi často o „výkřiky do tmy“ a lidé, kteří by se některými radami z internetových diskusí řídili, by si mohli atopický ekzém dokonce výrazně zhoršit (a ve skutečnosti také zhorší).

Odpovídal MUDr. Radek Litvik, dermatologické oddělení FN Ostrava. Za odpovědi děkujeme.

O citlivé pokožce a ekzému se můžete více dozvědět na www.suchakuze.cz

Na stav pokožky má také vliv hygiena a výběr přípravků, které při hygieně používáme. Zde jsme k tomuto tématu vydali článek:

Dále také čtěte:

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?

Na webových stránkách http://www.atopickyekzem.org/optin/ se může do vzdělávacího projektu zdarma zaregistrovat každý zájemce.

Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: http://www.atopickyekzem.org/optin/

Reklama