V minulém týdnu jsme vám přinesli rozhovor s MUDr. Markétou Hrubou, zubní lékařkou, která byla v rámci pomoci humanitární organizace ADRA léčit lidi v Africe.  Zuby však léčí i lidem u nás, ve své pražské ordinaci. Přečtěte si, jaké jsou její domácí poznatky.

fotomarketa

V návaznosti na předchozí rozhovor se vás zeptám, co vás na oboru stomatologie tolik baví?
Mě baví, že ve stomatologii se stále něco vytváří. Když mi pacient odejde z ordinace, tak vím, že jsem pro něj něco udělala a že ta moje práce má smysl a jde vidět.

Je to vlastně jako ve stavebnictví.
(smích) Ale ano, taky svým způsobem „stavíme“ nové, opravujeme staré.

Ale taky…, stejně jako u stavby domu, to není finančně nejlevnější. Já teď třeba zrovna chodím se zuby, a když mi řekli závěrečnou sumu, kterou bych zaplatila za celkovou opravu chrupu, tak jsem si řekla: „Bože, za to bych mohla mít luxusní dovolenou nebo celkem slušné auto.“
Tak jděte s těmi zuby až po dovolené. (smích)
Ne vážně, zuby vám vydrží velice dlouho, nebo i napořád. Nás učili takové srovnání: uvědomte si třeba, kolik dáte v průběhu roku za kadeřníka. Když to porovnáte, účes vydrží mnohem kratší dobu, než hotový zub.

Navíc nějaký ten účes si dokážeme na hlavě vytvořit i sami, ale zuby si sami nespravíme.
Přesně tak.

Je pravda, že když mi třeba nabízeli implantáty, tak ty prý každý nesnese. Jak já mám dopředu vědět, jestli ho snesu nebo ne?
Většinou, pokud neberete žádné léky a jste zdravá, tak na 99% implantáty snesete. Nějaké malé riziko, kdy se implantát může odhojit, tam je, ale ve většině případů, a při dnešní technologii a kvalitě implantátů, obvykle dojde k přihojení bez problémů.

Kolik je běžná cena implantátů a jaké třeba používáte vy?
My používáme švýcarské implantáty Straumann, což jsou původní originály, a tady stojí implantát 34 – 35 000. Tzn. jeden šroub a na to kovokeramická korunka. Dále u nás ještě implantujeme Dentis, což jsou korejské implantáty, kopie Straumanna. Tato varianta je levnější o deset tisíc.

Ale to nám každý zubař neřekne, originál nebo kopie, horší nebo lepší.
To tak nejde říct, horší nebo lepší. Je to prostě značka. To máte jako s auty. Za lepší značku si připlatíte víc, ale jezdí vám i to auto s méně luxusní značkou. Některý pacient si už přímo řekne, že chce švýcarský originál, jinému je to jedno. Pak jsou na trhu také české implantáty, třeba společnosti Lasak, je spousta různých značek.

Jaký máte názor na „klapačky“? Patří už jen ke starým lidem?
Patří bohužel k lidem, kteří nemají na implantáty, anebo je nechtějí.  Někdo je s nimi nespokojený, že mu padají, ale já nevím, třeba moje babička je má a pochvaluje si je. Já osobně bych je ale nechtěla. Splní to sice účel úsměvu, ale jak se s tím třeba kouše, to netuším.

Tak vy je ani nepotřebujete. Máte krásné zuby, a také krásně bílé. Vy si je bělíte?
Ano, sama si je bělím.

Sama?
Ano, není to nic složitého, stačí si je jednou za rok dobělit.

A jak prosím vás? Laserem?
Taky, ale přiznám se, že já tady to ordinační bělení moc ráda nemám. Používám domácí bělení. Nechala jsem si udělat otisky, v laboratoři vám pak vyrobí takové silikonové nosiče, které přesně padnou na vaše zuby, vlastně je to taková průhledná formička, do které se dává bělící gel, a v tom se pak spí.

Jak dlouho?
Úvodní kúra trvá maximálně 14 dní a pak, třeba za rok, za rok a půl, stačí jen tři, čtyři dny dobělit.

Neškodí to sklovině?
To je jedna z pověr. Když se bělení dělá v takových intervalech, jak se to má, nepřehání se to, tak rozhodně neškodí.

No vidíte, co všechno se člověk nedozví. Ještě mi řekněte, kdo vám opravuje zuby? Sama sobě asi těžko.
(smích) To je pravda, to by nešlo. Já chodím „povinně“ ke svému šéfovi.

Když nesedíte „v zubařském křesle u šéfa“ a opět sedíte nebo stojíte nad ním, s jakými nejčastějšími problémy se potýkáte ve své ordinaci?
Často se potýkám se situací, kdy pacient chodil 2 x do roka, pravidelně na prohlídky, tak jak měl, a myslí si, že má zdravé zuby. Jenže nikdy mu neudělali rentgen. Já mu ten rentgen potom udělám a třeba dvacetiletému, mladému člověkovi, najdu na každém zubu kaz. Takže on je pak docela v šoku: „Ale já jsem přece chodil 2x do roka na kontrolu.“

Černé plomby se už předpokládám, nedávají.
Ne, to už není. Teď už jen bílé.

A odpadlo i bolestivé čištění kanálků.
Ano i to velmi bolestivé čištění kanálků, kdy pacient brečel bolestí, se už provádí jen s anestezií.

A co zubní kámen? Setkáváte se s ním často?
Celkem ano a určitě ho doporučuji odstraňovat. Ale kdo si dobře čistí zuby, tomu se většinou ani neudělá.

Hodně lidí trpí také krvácením dásní. Tady vidíte příčinu v čem?
Hodně lidí to svádí na dědičné faktory, ale ty víceméně přebíjí špatné čištění zubů. Pokud si člověk neumí správně vyčistit zuby, tak dáseň začne krvácet, neboť se v ní objeví zánět, způsobený zbytky jídel a plakem, které dáseň neustále dráždí. Ta je pak překrvená, nateklá a bolí. Pokud ale správným čištěním překlenete toto období krvácení, dáseň se sama uzdraví. Doporučuji také používat mezizubní kartáčky, popř. dentální nitě.

Já už jsem to v jednom rozhovoru zmiňovala: stává se skutečností, že bohatý člověk se pozná podle zdravých zubů. Jak k tomu přijdou ti méně majetní?
V tom bych s vámi až tak úplně nesouhlasila. Většinou každý, i ten méně majetný člověk, si jednou za čas něco pěkného a drahého koupí. Ať už jde o nové boty, kabelku, nebo třeba dovolenou. Raději se pochlubí drahými botami, hodinkami, nebo fotografiemi z dovolené, to vše jde totiž vidět. Zuby tak moc vidět nejsou, pokud tedy nejde přímo o ty přední. Ale člověk by mohl jednou za čas zainvestovat také do sebe, do svého zdraví.
Já ale musím s potěšením konstatovat, že poslední dobou se to hodně lepší, i když zase tu praxi nevykonávám tak dlouho, abych mohla nějak podrobněji hodnotit.

Na závěr bych vám ráda položila otázku, týkající se kvality a značek zubních past. Hrají také roli v péči o zuby?
Nevím, jestli můžu jmenovat, ale kdo má například citlivé zuby, tak tady se mým pacientům osvědčila zubní pasta Sensodyne, anebo také zelený Elmex. Ale jinak kdo má zdravé zuby a nemá žádný problém, tak je úplně jedno, jakou zubní pastu si koupí.

Děkuji za rozhovor

Související rozhovor

 

Reklama