Rakovina prsou je v současné době jedním z nejčastějších zhoubných nádorových onemocnění žen. Každoročně je diagnostikována u několika milionů žen na celém světě, pro něž představuje nejen obrovskou zátěž zdravotní, ale rovněž psychickou a společenskou.

Podle slov MUDr. Magdaleny Kozlovské z léčebného sanatoria Royal v Mariánských Lázních se pacientka v průběhu nemoci musí vypořádat se dvěma rovinami tohoto onkologického problému.

panidoktorka

  • První cíl je: zničit nádorovou buňku, zabránit jejímu množení.
  • Druhý cíl: ustát danou situaci bez propadnutí negativním náladám. Naučit se vstávat a usínat sám se sebou a s nemocí a s negativními emocemi se poprat. 

My se v tomto rozhovoru zaměříme právě na psychiku.

Paní doktorko, ono se to lehce řekne, poprat se s negativními emocemi, ale jak zahnat tu první myšlenku, že možná zemřu?
Asi Vás moje odpověď překvapí, ale já bych tu myšlenku nezaháněla. Vždyť všichni jsme smrtelní a jednou ten okamžik přijít musí. Je moudré si určité věci promyslet, uspořádat... a tím nemám nemám na mysli záležitosti dědictví, ale svoje vlastní životní hodnoty.
A také je podstatné stát nohama na zemi,  tzn. s uvědoměním si reality, věřit, že ještě NENÍ ten čas, že nemoc je důvod k životní zkoušce, ale nemusí být jeho koncem. Důležité je, aby si člověk našel motivaci, PROČ to chce ustát.

Lékařská péče se neustále vyvíjí a zdokonaluje. Dokážete odhadnout, v kolika procentech je léčba nádoru prsu úspěšná? Dá se to vůbec určit?
Nejsem přímo onkolog a ani žádný lékař nemá křišťálovou kouli. Existují statistiky vycházející z klinických údajů, které nám sdělují, jak agresivní ten či onen typ rakovinných buněk je.
Ovšem my jsme tu od toho, abychom pomáhali všem, i těm, u kterých vidíme progresi onemocnění.

O preventivních vyšetřeních asi není třeba mluvit, ať už formou samovyšetření, nebo pomocí ultrazvukového vyšetření či mamografie. Od jakého věku by se mělo stát toto vyšetření pravidelným?
Těžko soudit, jsou obecná doporučení, že ženy po 40. věku mají zdravotními pojišťovnami hrazeny preventivní kontroly. Ale já jsem léčila i mladé ženy a dívky jen něco málo více než dvacetileté.
Ženy a dívky s pozitivní rodinnou anamnézou by se asi měly sledovat dříve a častěji, ale to určitě záleží hlavně na komunikaci s jejich obvodním lékařem či gynekologem.

Jaké jsou rizikové skupiny žen?
Nechci z tohoto místa ženy a dívky strašit, ale vězme, že jako holky jsme prostě všechny „v ohrožení“. Všechny bychom se měly o sebe starat a dodržovat určitou životosprávu, a tím nemyslím jen konzumaci zeleniny, ale měly bychom také dbát i o určitou duševní hygienu. Navíc bychom si měli uvědomit, že tento problém postihuje i muže.

Jak samy na sobě rozpoznáme, že jde o nádor, a ne třeba jen o podkožní, tukový váček?
To těžko rozpoznáme samy. Je dobré svůj pravidelný palpační nález konzultovat s gynekologem, či ještě lépe mamologem.

Pokud je nám diagnostikován zhoubný nádor, je pravda, že jeho úspěšná léčba závisí zčásti i na naší psychice?
Určitě ano. Věřím tomu, že z velké části nejde o to usmívat se jako sluníčko, když chci brečet, křičet a cítím křivdu nemoci. Ale myslím, že jde o to tyhle pocity si vyříkat a překousnout. Vyhrnout si rukávy a sama sobě si říci: „Hej, tak tuhle bitvu vyhraješ. Možná bez prsu, možná dočasně bez vlasů, ale vyhraješ!“

Jak to oznámit rodině, svým blízkým? Je potřeba, aby to všichni věděli?
Tak to je velmi individuální a osobní záležitost. Nikde není psáno, že máte, mimo svého životního partnera, někoho seznamovat se svým zdravotním stavem. Znám pacientky, o kterých tento fakt věděl jen velmi úzký okruh nejbližších. A samozřejmě jsou i pacientky, které potřebují širokou podporu svého okolí a své komunity. Tady neexistuje správná odpověď.
A otázka „jak“? Já osobně bych si s sebou vzala toho, kdo mi v životě slíbil, že se mnou bude v dobrém i zlém, aby dobrou či špatnou zprávu vyslechl se mnou. A ty dívky a ženy, které nemají takovou oporu, mohou vzít sobě nejbližšího člověka. Sdělená radost je dvojnásobná a sdělená starost se opravdu dělí. Věřím, že dobrý přítel/ přítelkyně ji s vámi ponese.

To jste řekla hezky… Pojďme ještě ke vzniku rakoviny prsu, který je ovlivněn mnoha činiteli, mezi něž patří nejen genetika, ale také shon, stres, špatný způsob stravování a životní styl. Souhlasíte?
Ano, všechny tyto faktory jsou na „černé listině“ možných příčin. Tady bych připomněla, že psychologové nám jasně sdělují, že z anamnézy vyplývá, že rakovina prsu je důsledek protrahovaného (dlohodobého) citového traumatu.
Takže přemýšlejme, nad čím a proč se trápíme. Snažme se problémy řešit, nepěstujme nenávist, hněv a zlobu, a snažme se alespoň samy v sobě najít smír i s problematickými tématy. Není to jednoduché, ale přináší to vnitřní úlevu. Myslím, že toto je duševní hygiena.

Duševní hygienu nabízíte i ve vašem sanatoriu, kde se specializujete na programy zabývající se důsledky onkologické péče, můžete nám prosím vaše programy blíže specifikovat?
Naše léčebné programy se zaměřují na znovuobnovu fyzických i psychických sil po onkologické léčbě a odstranění i známých následků. Léčba zahrnuje přírodní léčivé zdroje, ale také aktivní část, týkající se individuální práce s fyzioterapeutkami. Snažíme se být pacientkám oporou po fyzické i psychické stránce. Provádíme s nimi (pakliže samy chtějí) rozhovory, kde je učíme techniky, jak zvládat onu zmiňovanou „duševní hygienu“, a řadu dalších.

Ještě nám prosím řekněte, jak se má žena vyrovnat s tím, že ano, přežila, ale muselo jí být třeba odstraněno prso, ať už jedno, nebo obě. Jak se chovat před svým partnerem?
Nemáte lehké otázky. Na tohle neexistuje univerzální odpověď. Jedná se o zásah do našeho „exteriéru“ i „interiéru“.
Co se exteriéru týká – existují v prvé řadě velmi šetrné operační techniky. Každý operatér je dneska empatický a snaží se minimalizovat devastaci prsu. Někdy je paradoxně šetrnější celý prs odstranit.
Co se týká „interiéru“, prs je symbolem ženské krásy, mateřství, sexuality. Zásah v těchto intimních partiích je obnažující. Mnoho žen situaci řeší podobně jako pacienti po mrtvici, kteří prostě ignorují svou ochrnutou část těla, jako by neexistovala. Říká se tomu „neglect syndrom“. Tak mně některé pacientky tuto situaci připomínají, protože nechtějí pohlédnout vysvlečené do zrcadla. Některé takto i trochu trucují. Můžu říci, jak se snažím svým pacientkám pomoci. Je důležité projevit celkovou úctu k osobě, ženě, všechny jsou individuality a všechny v sobě máme něco, čím poutáme své okolí. Toto je třeba vyzdvihnout.
A jizva po operaci? No tak té říkám „stopa po cestě ke zdraví“. Jizva je stopa po vítězství.

A partner? Tak tam se nám prolínají emoce jak „exteriéru“, tak i „interiéru“. Jestli nás opravdu miluje, tak nebude téma prsu a jizvy nebo i deformity hrudi podstatné.
Některé partnery jsem měla možnost poznat. Hovor s nimi přináší rozpaky nad tématem estetiky, protože jim nejvíce zaleží na tom, aby jimi milovaná bytost přežila, znovu je milovala a uměla se spolu s nimi zase radovat ze života. Estetika je až sekundární, druhotná.

A ještě dobrá zpráva pro pacientky: muž je přece ten, který je vychován k tomu jizvy přijímat a vnímat i jako stopy po soubojích. Nenuťme jim pozici slabochů a vrtošníků. Jizvu berou jako stopu po boji. A když jim dovolíte se s vámi boje zúčastnit, budou z nich ještě větší gentlemani. Nepodceňujte své muže či partnery, dovolte jim opět vás hýčkat a chránit, včetně intimních doteků.

Děkuji vám za vaše povzbudivá slova a přeji hodně štěstí v práci.

kolektiv

www.royalmarienbad.cz

Reklama