Proč jsou právě záněty dolních močových cest tak časté jako rýma? Kdy se z nich může stát rizikové onemocnění ledvin? Na to jsme se zeptali vedoucí lékařky MUDr. Magdaleny Kozlovské.

doktorka

Záněty dolních močových cest prodělá alespoň jednou za život každá druhá žena. A velmi často se neustále vrací. Jak je to možné?
Nejčastěji – v osmdesáti procentech – jsou na vině bakterie, z nichž mnohé patří k důležitým obyvatelkám střevní mikroflóry a hrají důležitou roli při trávení. Mají však své pevně vyhrazené místo v konečníku. Jakmile se vydají do močové trubice a dále do močového měchýře, jsou z nich nepříjemní a zdraví škodliví vetřelci.
Imunitní systém by si s nimi měl poradit, mnoho žen má však z důvodu prochladnutí, celkového vyčerpání či následkem pohlavního styku obranyschopnost sliznice močových cest sníženou.

Poznáme bezpečně, že to, co nás trápí, je právě zánět dolních močových cest?
Příznaky připomínají zpočátku nastuzení, prostě musíte chodit často močit. Pokaždé se ale vyprázdníte jen trochu a navíc budete zřejmě při močení pociťovat pálení a řezání. Někdy ženy trpí i tupými bolestmi za stydkou sponou. Moč může být krvavá, kalná a páchnoucí. Pokud trpíte infekcí dolních močových cest opakovaně a naučili jste se hodně pít, může být moč vodnatá a v barvě slámy.

Poradíme si s problémem samy, nebo je třeba jít k lékaři?
O samoléčbu se můžete pokusit, nejsou-li projevy příliš silné. Zpravidla stačí zůstat několik dní doma v teple, dodržovat sexuální abstinenci, pít až 2,5 litru tekutin denně a užívat podpůrnou léčbu, například v podobě brusinkového koncentrátu spolu s probiotiky. Přesto bych ale poté doporučila navštívit lékaře kvůli kontrole moči. Pravdou totiž je, že pokud zánět močových cest odezní spontánně bez odborné léčby, přijde většinou do jednoho roku recidiva. Studie hovoří o 36 procentech recidiv u mladších žen a až o 53 procentech u žen starších 55 let.

Jak poznáme, že není samoléčba úspěšná?
Snadno. Cesty na toaletu jsou stále častější a také pálení se prodlužuje a stupňuje. Pokud tedy při samoléčbě neustoupí potíže do tří dnů, návštěva urologa je více než vhodná.

Když zánět poctivě vyléčíme, budeme mít už navždy pokoj?
Bohužel, ani poctivě léčený zánět nemusí odeznít jednou provždy. Antibiotika si totiž s nemocí nemusí vždy poradit. A navíc jí mohly způsobit mikroorganismy, které běžné vyšetření neobjeví. Proto je nutné provést vyšetření další, která nám pomohou najít patogeny uvnitř buněk, jako jsou třeba chlamydie. Střevní bakterie také často ulpívají na sliznici pochvy jako na přestupném rezervoáru. Při milování se pak vtírají na kůži nebo na prostřednictvím povrchu kondomu přímo do ústí močové trubice. A odtud už je opět cesta do močového měchýře snadná. Už den po pohlavním styku pociťují příznaky téměř dvě třetiny žen s opakovanými záněty dolních močových cest. Vždy je příčinou onemocnění snížená obranyschopnost sliznice.

Co se stane, když se přece jen spolehneme ta to, že si tělo poradí samo a nebudeme opakované záněty řešit?
Nebezpečí neléčených nebo nedostatečně léčených infekcí močového měchýře spočívá především v riziku zánětu ledvin. A tento zánět už patří vždy jen do rukou lékaře – urologa/nefrologa. Součástí léčby je i dieta. Strava by měla být pestrá, nikoli dráždivá a s dostatečným příjmem tekutin. Zánět ledvin je vždy považován za rizikové onemocnění, které i v dnešní době může být důvodem velmi závažných komplikací.

Pak je asi lépe dbát na prevenci, existuje nějaká?
Riziko onemocnění zánětem močového měchýře lze zmírnit pravidelným vyprazdňování močového měchýře a správně prováděnou hygienou – to je především správným vytíráním směrem dozadu po použití toalety, řádným vyměňováním ručníků, vložek i tamponů a vymočení se před a po pohlavním styku.
Důležité je, aby nás život, který vedeme, uspokojoval. A to, co nás třeba i trápí, řešme hned a nestyďme se za to. Nenechávejme si vlastní nespokojenost přerůstat přes hlavu. Vždyť na to nejsme samy.  

Přečtěte si také:

Reklama