Trápí vašeho partnera problémy při sexu a vy nevíte, co dělat? Může být porucha erekce příznakem vážnějších zdravotních problémů? Jak můžeme partnerovi pomoci? Na tyto a další otázky jsme se zeptali MUDr. Lukáše Bittnera.

bittnerCo by měly ženy udělat, když jejich partnera začnou trápit potíže v sexu?
Měly by být tolerantní a měly by mýt muži oporou. Vzhledem tomu, že u muže je velmi dobře poznat, jestli je ke styku připraven, nebo není - má dostatečně tuhou erekci, nebo nemá, tak je mužské selhání v intimních chvílích dobře rozpoznatelné. Z toho pramení i subjektivně velmi negativní pocity, která erektilní dysfunkce muži přináší a žena by tato traumata neměla ještě prohlubovat. Dobrou zprávou pro oba je, že v dnešní době jsme schopni navrátit erekci doopravdy každému.

Může být porucha erekce nebo předčasná ejakulace příznakem nějakých vážnějších zdravotních problémů, nebo se pánové nemusejí znepokojovat?
Ano, často se s tím setkáváme. Porucha erekce u mužů kolem padesátky je často způsobena kornatěním tepen, což je stejný proces, který způsobuje srdeční infarkt a mozkovou mrtvici. Stejné je to i s cukrovkou. Porucha erekce, popřípadě předčasná ejakulace mohou být příznakem něčeho daleko závažnějšího, co se může projevit v plné síle až za několik let. Ve chvíli, kdy se na to přijde již ve stádiu prvních příznaků, dá se případnému infarktu či mozkové mrtvici předejít.

Změnila se nějak v posledních letech léčba mužských sexuálních potíží?
Každý rok vstupují na trh nové preparáty, které jsou bezpečnější, lépe a rychleji účinné. Velkou novinkou z poslední doby je první preparát speciálně určený pro léčbu předčasné ejakulace. Z pohledu lékaře i pacienta jde doopravdy vývoj mílovými kroky kupředu. Minulá generace lékařů léčila sexuální obtíže mužů buď dobrým slovem, nebo preparáty s množstvím vedlejších účinků, dnes je stav pro lékaře i pacienta daleko komfortnější.

Mohou mít léky na podporu erekce nějaké nežádoucí vedlejší účinky?
Na tomto místě je dobré říci, že v oblasti léčby erekce existuje rozsáhlý černý trh. Léky je možno koupit přes internet bez předpisu. Často se jedná o padělky, které sice obsahují účinnou látku, ale krom toho častou i škodlivé příměsi, které v originále nejsou. A je to doopravdy velké zdravotní riziko, které člověk užíváním pirátských preparátů podstupuje. Třeba otrava těžkými kovy se projeví až s velkým odstupem po kumulaci dávky a velmi těžko se dohledává původní zdroj těchto látek. Zvláště v dnešní době, kdy se cena originálních preparátů stále snižuje, považuji motivaci k nákupu na černém trhu spíše psychologickou - pacient se ostýchá zajít si pro recept, než ekonomickou.

Originální preparáty, zvláště jejich novější generace, mají nežádoucích účinků velmi málo. Existuje jen malá, jasně vymezená, skupina mužů, kterým není doporučeno tyto léky užívat. Ale pro ty máme jiné formy léčby.

Je možné stávkujícímu penisu pomoci i jinak než jen návštěvou lékaře, například nějakými doplňky stravy?
Většina pacientů přichází do ordinace již „předléčená“ výživovými doplňky, které mají jen málo vyšší účinnost, než je účinnost placeba. Je smutné, že se k propagaci těchto výrobků, které vůbec nemusí dokládat svou účinnost, propůjčili důvěryhodní kolegové, tedy spíše kolega.

Co člověk pro sebe může udělat, je dostatek spánku, redukce hmotnosti, pokud je to třeba, a pravidelná fyzická aktivita. Tato opatření mají pozitivní vliv nejen na kvalitu erekce, ale i na celkovou kvalitu života.

Reklama