Poslední vědecké poznatky hovoří o tom, že každý čtvrtý člověk trpí některou z forem lupénky. Toto onemocnění sice není možné vyléčit, ale lze ho alespoň výrazně zmírnit.

skin

Jak, na to jsme se už zeptali MUDr. Kateřiny Macháčkové, dermatoložky ze Sirnatých lázní Ostrožská Nová Ves.

Co je vlastně pravou příčinou psoriázy, kterou lidé znají spíše pod lidovým označením lupénka?
Hlavní příčinou je chyba imunitního systému, jejímž důsledkem je kožní zánět, zmnožení buněk a jejich zrychlený růst. Zatímco buňka zdravého člověka vyzraje a na povrch kůže se dostane za 28 dnů, u nemocných lupenkou tento proces trvá jen čtyři dny. Buňky však ještě nejsou vyzrálé, pevně lpí na kožním povrchu a odlučují se mnohem pomaleji než u zdravé kůže.

Kterou věkovou kategorii postihuje tato nemoc nejčastěji?
Začátek onemocnění je možný v kterémkoliv věku, nejčastěji se však objevuje v mladší dospělosti a poté v rozmezí čtyřicátého a šedesátého roku věku. Až 35 procent případů vzniká na genetickém základě. Nedědí se samotná lupénka, nýbrž pouze sklon ke vzniku tohoto onemocnění. Zda se v průběhu života skutečně projeví, záleží na tom, zda se objeví provokační faktory, které ji vyvolají. Mezi nejčastější z nich patří stres, streptokoková onemocnění, porod, špatná životospráva, traumata a také některé léky, například na vysoký krevní tlak, duševní onemocnění apod.

Jaké jsou charakteristické znaky lupénky?
Toto onemocnění je charakterizované vyvýšenými, zarudlými zanícenými plochami kůže, obvykle pokrytými bělavými nebo stříbřitými šupinkami. Ložiska splývají v plaky, které se nejčastěji objevují na loktech, kolenou, v kštici a v bederní oblasti. Lupénka není infekční, nelze ji tedy „dostat“ při kontaktu s nemocným jedincem.

To jsem ráda, že jste to zmínila. Takže takové ty předsudky, že by lidé neměli například chodit společně do plaveckých bazénů, neplatí?
Ještě nedávno jsme se poměrně často setkávali s tím, že nemocní lupénkou měli zakázáno užívat veřejná koupaliště. Ale není k tomu žádné zdravotní opodstatnění. Akce jako je například každoroční Světový den psoriázy se snaží takové mýty a pověry potlačit a prohloubit povědomí veřejnosti o onemocnění a jeho projevech. Lupénka může mít několik forem. Infekční však není ani jedna.

V úvodu zmiňujeme, že v současnosti není možné psoriázu vyléčit a můžeme jen výrazně zmírnit její příznaky tak, aby onemocnění nebylo viditelné, bolestivé a obtěžující. Poradíte nám jak?
Základem je lokální terapie mastmi, většinou s obsahem moderních forem kortikoidů. Naproti tomu lze dlouhodobě užívat například i deriváty vitaminu D3. Jedním z nejstarších prostředků pro léčbu psoriázy je také kamenouhelný dehet, ale pro jeho charakteristický zápach a zanechávání skvrn na oděvu a kůži už není příliš používán. Často provází lokální léčbu i efektivní světloléčba. Musí být však nařízena a sledována dermatologem, Při současném postižení kloubů je nemocný léčen ve spolupráci s revmatologem. Na hojivý proces mají velký vliv také sirnaté minerální vody v lázních. Pro úspěšné odstranění projevů lupénky je velmi důležitý zdravý životní styl s dostatkem spánku a správná životospráva.

Děkujeme za informace.

panidoktorka

Pokud byste se chtěli MUDr. Kateřiny Macháčkové zeptat na něco z oboru dermatologie, pište své pokud možno stručné dotazy na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz pod heslem psoriáza-lupenka. Dotazy budou předány a prostřednictvím některého z dalších článků zodpovězeny.

zdroje: www.laznenovaves.cz.

Reklama