Včera jsem vám nabídla rozhovor s praktickým lékařem, specializujícím se na děti a dorost, MUDr. Jiřím Jacklem. Povídali jsme si spolu o jeho specializaci na dětskou kardiologii. Ještě specifičtější je pro pana doktora pediatrie. Lékařský obor, zabývající se péčí o zdraví kojenců, dětí i mladistvých.

jackl

Pojďme tedy společně nahlédnout do lékařského oboru zvaného pediatrie. Co přesně se za tímto názvem skrývá?
Pediatrie je obor zabývající se dětským lékařstvím. Nemocemi a prevencí. Rozlišujeme dva druhy tohoto oboru, které se dnes už prakticky stírají, a to nemocniční pediatrii, které se věnují lékaři pracující v nemocnicích na okresní nebo krajské úrovni, a na klinikách. A pak máme ambulantní pediatrii, kterou se zabývají praktičtí lékaři pro děti a dorost.

Ta prevence začíná vlastně už od narození.
Ano, začínáme už od narození dítěte. Do prevence spadá v prvé řadě samozřejmě očkování, aby děti nedostávaly určité choroby, to znamená základní, povinné očkování je proti záškrtu, tetanu a černému kašli. Potom se k tomu přidávají ještě další očkování, a to proti chorobám, které jsou u nás už takřka vymýcené, například dětská obrna, spalničky, příušnice, zarděnky a další jiné. V těch dobrovolných očkováních se jedná o očkování proti pneumokokům, které mohou způsobovat časté záněty středního ucha, a nebo i proti tzv. invazivním pneumokokům, které mohou způsobovat těžší záněty plic, těžší záněty mozkových blan, nebo i pneumokokovou sepsi.

Ne každé dítě snáší dobře očkování, jsou tady i vedlejší reakce.
Ano, každá očkovací látka může způsobit i nežádoucí vedlejší reakce, někteří se domnívají, že může způsobit i přímo onemocnění, proti kterému se očkuje. Většina očkovacích látek jsou však neživé vakcíny, které nemohou nemoc vyvolat.
Reakce na očkování se u dětí může projevit zrudnutím na místě vpichu, otokem nebo i celkově zvýšenou teplotou. Při teplotě větší než 38,5 měřeno v zadečku, by měli rodiče svému dítěti podat léky proti teplotě. U větších dětí může pak dojít také k bolestem hlavy, svalů, kloubů, únavy či k trávícím obtížím. V tomto případě je dobré děti nechat ležet a odpočívat, dávat studený obklad na místo vpichu. Pokud reakce neustávají, určitě se poradit s lékařem.

Dříve hradila veškerá očkování pojišťovna, dnes si musí maminky některé očkování hradit samy. To je malinko zásah do peněženky.
Je to zásah, ale zdraví našich dětí by nám mělo být nejpřednější. Naštěstí právě to očkování proti pneumokokům probíhá velmi úspěšně. Maminky si to nechají vysvětlit a jsou jen velice vzácné případy, kdy očkování odmítají.

Kdy se začíná obecně s očkováním?
Začíná se v devíti týdnech, pokud je pacient v pořádku, pokud nebyl třeba očkován proti tuberkulóze. Ale to už je dnes velmi vzácný případ, protože od 1. listopadu 2010 se proti tuberkulóze přestalo očkovat povinně. Jsou jen výjimečné případy, kdy je očkování indikováno, ale to se jedná spíš o cizince.

Zmínil jste cizince. Jsou známy případy, kdy právě kvůli nim se tady tuberkulóza znovu objevila. Nemělo by se tedy zůstat i u toho očkování?
No, já si myslím, že pneumologové, pediatři i národní imunizační komise moc dobře vědí, proč bylo to očkování zrušeno. U nás se tuberkulóza opravdu prakticky vůbec nevyskytuje.

Jedny typy preventivních očkování mizí, jiné přibývají. Které jsou nové, dejme tomu za poslední desetiletí?
Nejnovější je očkování vakcíny proti lidskému papilomaviru, který je schopen způsobovat rakovinu děložního čípku.

To mluvíme ale už o větších dětech, o děvčatech.
Ano, jedná se už o větší děti, tedy děvčata hlavně v období kolem puberty. Od 1. dubna tohoto roku se rozjede akce, kdy děvčata mezi 13 a 14 lety budou tuto očkovací látku dostávat zdarma

My jsme na stránkách Žena-in o těchto vakcínách častokrát informovali, pojďme proto zpátky k pediatrii. A tentokrát ne k prevenci, ale přímo ke klasickým dětským nemocem. Ty jsou u dětí pořád.
Ano, nemoci jsou u dětí pořád. Hodně záleží na období, někdy je jich více, jindy méně. Samozřejmě více je jich v zimním období, což je podmíněno klimatem a následně nachlazením. Všechny tyto choroby jsou buď ve formě lehkého nachlazení, ale mohou být také začátkem těžších onemocnění. Mohou třeba přejít i v záněty průdušek, nebo dokonce v zápaly plic. I v dnešní antibiotické době, která by měla prakticky všechno vyléčit, tak existují neustále zápaly plic, i když ne v takovém rozsahu, jako bývávaly dřív. Ale maminky by o tom měly být informovány a neměly by nechávat své děti nemoci přecházet. Jakmile trvá onemocnění déle než tři dny, měly by zajít k lékaři, aby se onemocnění nerozvinulo.

Mně přijde, že dříve děti tolik nestonaly. S nadsázkou řečeno, jedli jsme žížaly, koupali jsme se v rybníce, a přesto jsme byli zdraví. Dnes foukne větříček a děti jsou na hromadě. Opravte mě, jestli se pletu.
Nepletete, v tomto případě máte pravdu. Celková obranyschopnost organismu u dnešních dětí je o poznání nižší než v dřívějších dobách.

Čím to je?
Čím to je? Nedostatek otužování, špatná výživa, sezení u počítačů, málo pohybu, dříve děti více sportovaly. A pak také samozřejmě měnící se bakterie. Jsou rezistentnější vůči antibiotikům, a jsou dokonce i případy, kdy některá antibiotika ani nezabírají. Čili tohle všechno dohromady, tento kolotoč, dává vzniknout tomu, že onemocnění se neustále vyskytují a přenášejí z jednoho na druhého. V mnoha případech zejména kapénkovou infekcí.

Pane doktore, teď trochu stranou. Pozorujete ve své ordinaci nárůst, nebo propad dětských pacientů? Myslím z hlediska registrace. Tzn. jestli byl například překonán porodní boom ze sedmdesátých let.
Ten překonán nebyl. Porodnost je čím dál nižší, ale nemocnost je asi tak na stejné úrovni.

A léčba je vyšší.
Samozřejmě. Léčba se zdokonaluje. Například díky zobrazovacím metodám nebo robotické chirurgii. Výzkum neustále pokračuje a myslím si, že České zdravotnictví je na velmi dobré úrovni, srovnatelné se světem. S jedinou výjimkou, a to, že jen menší část jde z hrubého národního důchodu na zdravotnictví než v jiných státech.

Ono vůbec to vedení zdravotnictví tam nahoře, to je kapitola sama o sobě.
To by bylo na dlouhé povídání.

Pojďme od politiků k vám. Vy máte už dávno dospělé děti, ale kdybyste měl zavzpomínat, prošly i ony těmi klasickými dětskými chorobami?
Také, také procházely. Ale co se například týče opakovaných zánětů horních cest dýchacích, tak to jsem měl velké štěstí, protože při narození prvního syna se mi podařilo koupit chalupu v lužickém Podhůří, v obci Kunratice u Cvikova. A čtyři kilometry odtamtud je léčebna se specifickým onemocněním horních cest dýchacích, kde se tyto choroby léčí. Díky tomu moji kluci neměli nikdy záněty průdušek.

Takže je pravda, že ve velkoměstech a větších městech mají děti větší problémy s dýcháním, než třeba děti na vesnicích?
Samozřejmě.

No jo, ale ne každý si může koupit chalupu ve zdravém ovzduší.
To je pravda, ale alespoň občas s těmi dětmi někam vyjet. K moři nebo třeba jen do lesa, do hor, to stačí.

Abychom nedopadli jako v Americe, kde má téměř každí dítě inhalátor, případně chodí s rouškou na obličeji.
Doufejme, že ne, že k tomu u nás snad nedojde. Oni Američané taky všechno trochu přehání. Buďme rádi, že jsme tady.

Jsme tady, ale máme tady také spoustu dětí cizích národností. Projevují se u nich třeba jiné druhy nemocí než u našich dětí?
Myslím, že v tomto případě není rozdíl. Dětí cizinců mají stejné choroby, protože žijí v našem prostředí. Takže pokud si nepřivezli žádný bacil už ze své vlasti, tak tady je ta nemocnost stejná jako u našich dětí.

Tak ať jsou všechny děti zdravé. Děkuji za rozhovor.

deti

Pokud byste se chtěli MUDr. Jiřího Jackla zeptat na něco z oboru dětské pediatrie, pište své pokud možno stručné dotazy na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz pod heslem DĚTSKÁ PEDIATRIE. Dotazy budou předány a prostřednictvím některého z dalších článku zodpovězeny.

Související článek: MUDr. Jiří Jackl: Všeobecně úspěšnost léčby dětské kardiologie je vynikající

Reklama