Jaro je náročné nejen pro dospělé, ale především pro děti. Po dlouhé zimě je organismus unavený a proměnlivé počasí dává velký prostor pro šíření viróz a nachlazení. Je třeba si uvědomit, že je normálním jevem, když děti onemocní. Dá se těmto stavům předcházet a posílit dětskou imunitu? Za jak dlouho je dobré poslat dítě zpátky do kolektivu? Vyřeší vše antibiotika? Vše se dozvíte v našem novém rozhovoru.

Rodiče musí přijmout fakt, že se imunitní systém dětí učí správně fungovat a v určitém období budou jejich děti častěji nemocné. Čtěte zajímavý rozhovor s primářem MUDr. Janem Boženským

Na naše otázky odpovídal MUDr. Jan Boženský, primář Dětského oddělení Vítkovické nemocnice a.s. a my mu za jeho odpovědi děkujeme.

doktor

Čím se oslabuje dětská imunita?
Imunitní systém je velmi složitý mechanismus, který se učí správně reagovat již od  narození  a jako každý „student“ může mít někdy období, kdy není jeho výkon 100%. To ale neznamená, že se jedná o oslabení imunity. Mnohdy se v praxi setkávám s názorem rodičů, že mají dítě s oslabenou či poškozenou imunitou. Většinou se jedná o děti, u kterých došlo k nárůstu běžných dětských nemocí v relativně krátkém období a ne zcela vyzrálý dětský imunitní systém tu zátěž nezvládá zcela na jedničku. Pokud ale rodiče dají imunitnímu systému svého dítěte dostatek prostoru na rekonvalescenci, tak se většinou stav upraví a vývoj dítěte probíhá zcela normálně a správně.   

Jakým způsobem můžeme, co by rodiče, posilovat dětskou imunitu?
Obecně si myslím, že ve většině případů není nutné imunitní systém posilovat, je však určitě nutné respektovat přirozený průběh nemocí, nechat dětskému organismu dostatek času na zotavení a snažit se dodat tělu dostatek všech potřebných živin, vitamínů i minerálů, které jsou nezbytné pro správný růst a vývoj dítěte.

Musí se posilovat imunita celoročně? Pokud ne, kdy to má největší smysl?
Je potřeba myslet na zdraví a imunitu nejen v období zvýšeného výskytu virových onemocnění, ale je mnohem lepší na ni myslet (a nejen myslet) celoročně. Vyvážený příjem živin, dostatek vitamínů a vhodný a pravidelný pohyb je nejlepší prevencí. Je však pravdou, že v těchto rizikových obdobích není určitě na škodu přiměřeně zvýšit příjem vitamínů a to hlavně vitamínu C, tedy ovoce, zeleniny či vhodných potravinových doplňků.

Stačí, když zajistíme dětem vyváženou stravu s ovocem a zeleninou? Nebo doporučujete zvýšit pravidelný přísun vitamínů a minerálů?
Pokud jsme schopni zajistit dítěti (i sobě) dostatečný a vyvážený příjem kvalitního čerstvého ovoce a zeleniny, pak je další dodávání vitamínů a minerálů zbytečné. Výsledky mnoha vědeckých studií však ukazují, že příjem zeleniny i ovoce je u mnohých dětí více než nedostatečný. Zde se ukazuje jako nejvhodnější řešení tento deficit přechodně překlenout podáváním vhodného potravinového doplňku, který nebude obsahovat jen vysoké dávky jednotlivých vitamínů či minerálů, ale jejich přirozenou kombinaci například ve formě extraktů.

Pokud je dítě nemocné, má například chřipku. Za jak dlouho by mělo jít do školky či školy?
Zde bych doporučil dobu rekonvalescence stejně dlouhou, po jakou dobu nemoc trvala. Jednoduše, pokud bude dítě nemocné týden, nechal bych jej mimo kolektiv i ten následující. V tomto období se imunitní systém snaží obnovit „své původní schopnosti“, je zranitelnější a dítě (a nejen dítě) pak může znovu snadněji onemocnět. Tato infekce pak jistě není známka porušené imunity, ale jen přirozeného průběhu „nevhodné rekonvalescence“ imunitního systému.

děti

Jak dítě můžeme chránit před opakovanými virózami?
Zdravá a vyvážená strava, přiměřený pohyb, respektování přirozeného průběhu nemoci i potřebného času rekonvalescence. Vhodně zvolené a přiměřeně podávané potravinové doplňky pak mohou průběh nemoci pozitivně ovlivnit, ale určitě bych nehledal zázračnou tabletu či sirup, který zabrání přirozeně se vyskytujícím infekcím (hlavně virovým) v dětském věku.

Vidíte v oslabení imunity i to, že dítě bere často antibiotika?
Běžně používaná antibiotika výrazným způsobem imunitu neoslabují, jejich opakované a neuvážené podávání však může vést k narušení přirozené mikrobiální rovnováhy, negativně ovlivnit střevní mikroflóru a následně pak i imunitní reakce. Podáváním vhodných a v praxi ověřených preparátů např. probiotik (živých kultur nepatogenních mikroorganizmů) můžeme nežádoucí reakce na antibiotickou terapii snížit.

Jakých chyb se rodiče nejčastěji dopouští, s čím se setkáváte ve své ordinaci?
Velkou chybou ze strany rodičů bývá vyžadování antibiotické terapie při virových infekcích. Rodiče v krátké době navštíví několik lékařů a bohužel často jsou u některého z nich „úspěšní“. Dalším problémem pak bývá nedodržování dostatečného času na úpravu zdravotního stavu dítěte po infekcích, kdy děti po poklesu teploty jdou do školky, školy či na trénink. Stále se opakující chybou je nevhodná strava vedoucí k obezitě a málo vhodného pohybu v přírodě. Těch nevhodných vzorců chování je daleko více a asi bychom mohli popsat ještě mnoho řádků, ale na to nemáme dostatek prostoru. Snad bych si dovolil poukázat na kouření rodičů a hlavně těhotných matek, které pak může a určitě zanechá na imunitním systému dítěte velmi negativní následky.   

Co byste rodičům dětí doporučil pro to, aby jejich dítě bylo zdravé a přečkalo období končící zimy a časného jara ideálně bez viróz a nachlazení?
Trpělivost a pokoru. Děti byly, jsou a budou nemocné a to nezmění žádná zázračná pilulka, dokonce ani dnes tak moderní bezlepková strava či tolik zatracované očkování. Rodiče musí přijmout fakt, že se imunitní systém dětí učí správně fungovat a v určitém období budou jejich děti častěji nemocné. Musí přijmout, že je to zcela přirozené a tyto infekce dětský imunitní systém nepoškodí. Žádný rodič nechce slyšet své dítě kašlat, nerad ho vidí schvácené teplotou, ale samotný vitamín C v šumivých tabletách imunitní systém dítěte neochrání. Pestrá strava a vhodný pohyb je základem prevence,  vhodné množství potravinových doplňků, které je zvolené dle aktuálního stavu a potřeb dítěte,  pak může pomoci překlenout rizikové roční období.

Za odpovědi moc děkujeme.

Na otázky odpovídal MUDr. Jan Boženský, primář Dětského oddělení Vítkovické nemocnice a.s.

Přečtěte si také:

Reklama