V dnešní době patří mezi časté oční vady u dětí tupozrakost, objevuje se asi u 2–4 % dětí. Ta je často spojená s šilháním a vyšší dioptrickou vadou. Pokud máte u dítěte jakékoliv podezření, že špatně vidí, navštivte očního lékaře. Vyšetřit se dá i miminko.

Jak probíhá vyšetření u očního lékaře a v jakém věku je to nejvhodnější? Jak děti při vyšetření spolupracují? Na tyto a další otázky jsme se zeptali oční lékařky MUDr. Gabriely Pilkové z Dětského očního centra Kukátko.

Paní doktorko, jak vyšetření probíhá, jaký je postup?
Na úvod vyšetření je nutné zjistit od rodičů základní anamnézu, např. s čím se dítě léčí, zda bylo všechno v pořádku při porodu, očkování, alergie, všechny nutné základní věci, které mohou lékaři pomoci při vyšetření a stanovení diagnózy. Lékař si popovídá s rodiči, jaké má dítě oční problémy, kdy začaly. Pokud dítě spolupracuje, nejdříve mu změříme dioptrie, nitrooční tlak a oční lékař provede úvodní vyšetření. To sestává z vyšetření centrální zrakové ostrosti každého oka zvlášť a vyšetření spolupráce očí. Pokud dítě šilhá, jde k ortoptistovi, který měří šilhání a stupeň spolupráce očí. Pak se do očí kápnou kapky a po cca 40 až 45 minutách se dítěti znovu změří dioptrie. Na závěr vyšetření lékař zkontroluje sítnici a popovídá se s rodiči, jaký má dítě problém a jak se to dá léčit, co dál…

Přečtěte si také:

Jaké máte zkušenosti, spolupracují děti při vyšetření?
Většina z nich ano, když ale vidíme, že to opravdu nejde a rodiče přišli s dítětem na preventivní vyšetření pro pozitivní oční anamnézu v rodině, tak ho nevyšetřujeme násilím. Vysvětlíme rodičům, co mají s dítětem doma dělat, jak ulehčit spolupráci dítě - lékař a za krátkou dobu je pozveme na opětovné vyšetření. Jsou ale situace, kdy dítě musí byt vyšetřeno, i když nespolupracuje.

Od kterého věku se to dá dělat? Malé děti asi nespolupracují?
Malé děti nespolupracují moc, ale pokud dítě šilhá nebo má jiné problémy, je nutné ho vyšetřit, vyšetřují se i úplně malé děti /miminka/. Pokud je dítě starší, opakovaně nespolupracuje a je u něho podezření na oční onemocnění, pak je možnost dát ho na vyšetření do narkózy.

Nejlepší samozřejmě je, když je to spolupracující dítě, které si nechá od rodičů zakrýt oči a pozná obrázky, nebo alespoň napodobí, o jaké obrázky jde, to se dá už v roce a půl.

gabriCo všechno musí dítě umět? Musí umět číst?
Určitě ne, nemusí umět písmenka, stačí, když pozná obrázky. Do tří let chceme poznat obrázky, buď říct, nebo napodobit, co to je, a aby si dítě nechalo zakrýt oči od rodiče. Je dobré, když ho na to rodiče doma připraví. Na našich internetových stránkách najdou rodiče instrukce, co je dobré dítě naučit, jak ho připravit na vyšetření u očního lékaře, aby se nebálo

Co když dítě neumí mluvit? Jsou takové děti, které do tří, čtyř let nemluví…
Když je dítě tříleté a nemluví, tak máme metodu Éček – hrabiček, dítě ukazuje, na jakou stranu jsou otočené, jestli nahoru, dolů nebo na kterou stranu… Ve většině případů to tříleté dítě zvládne.

Ale asi je dobré mít zkušenosti s dětmi, když s nimi oční lékař umí jednat. Stejně jako hezké prostředí, kde se děti cítí dobře.
To určitě. Někteří lékaři neví, jak mají s dítětem spolupracovat. A i když má lékař zkušenosti s dětmi, je těžké dítě odhadnout a najít si k němu cestu. 

Vy máte v Kukátku pro děti speciální přístroj?
Ano, speciální přístroje na děti, na měření dioptrií. Chodíme a vyšetřujeme také screeningovou metodou i po školkách, a pokud se nám něco na výsledcích nezdá, dítě doporučujeme na další podrobnější vyšetření.

Více informací i kontakty najdete na www.detskeoci.cz.

Další články v magazínu:

Reklama