Ne všechny děti mají štěstí, že se narodí se zdravýma očima. V dnešní době patří mezi časté oční vady u dětí tupozrakost, objevuje se asi u 2 – 4 % dětí. Tupozrakost je často spojená s šilháním a vyšší dioptrickou vadou. Přitom platí: Čím dříve se dítě začne léčit, tím lépe!

Jak poznáme, že má dítě oční vadu? A co s tím můžeme dělat? Na tyto a další otázky jsme se zeptali oční lékařky MUDr. Gabriely Pilkové z Dětského očního centra Kukátko.

Paní doktorko, čeho by si měli všímat rodiče malých dětí? Je něco, co rodiče upozorní, že dítě nemusí mít v pořádku zrak?
Signálů, které upozorní na špatný zrak, je hodně. Rodiče by měli sledovat, zda si dítě nepřikládá věci příliš blízko před sebe nebo nesedí moc blízko při dívání na televizi, měli by si všímat, jestli si stále netře oči. Dobré je zkusit si hru na piráty, kdy rodiče dítěti postupně zakryjí oči – pokud dítěti nevadí, že mu zakrýváte jedno oko, a naopak mu to stále vadí u druhého, může s tím druhým mít nějaký problém. Stejně tak může být problém, když dítě šilhá. Pokud má dítě na fotkách na jednom oku bílý reflex (namísto klasických „červených očí“), může to být známkou vážného problému na sítnici.

Přečtěte si také:

Jsou problémy se zrakem dědičné?
Mohou být. Když je jakýkoliv oční problém v rodině, např. tupozrakost nebo vysoké dioptrie, je potřeba jít s dítětem na preventivní vyšetření.

A v jakém věku, už třeba ve dvou letech?
Ano. Pokud je v rodině nějaký problém, mělo by dítě jít na preventivní prohlídku – screening očních vad kolem jednoho roku, i když samo žádné problémy nemá. Tento screening je pak třeba opakovat každého půl roku až do věku tří let, kdy by mělo každé dítě absolvovat komplexní oční vyšetření jako součást preventivní tříleté prohlídky. Další preventivní oční vyšetření dětí pak má u všech dětí následovat nejpozději v pěti letech.

gabriDo kolika let se dá s očními vadami něco dělat?
S tupozrakostí tak do šesti až osmi let. Pokud se tupozrakost zjistí třeba v pěti letech, dá se s ní ještě něco dělat, ale postižené oko už nikdy nebude vidět tak, jak má. Zatímco když se na vadu přijde ve dvou, třech letech, dá se tupozrakost vyléčit a krásně vycvičit. Platí tedy, že čím dřív se přijde na tupozrakost, tím lépe. Mám v péči dítě, jehož rodiče mají oba tupozrakost, dítě od dvou let léčím a tupozraké nebude.

Co se týká šilhání, toho si většinou rodiče všimnou. Vyšetření u lékaře pak pomůže nalézt vhodné řešení brýlovou korekcí nebo operací. I když stává se, že i šilhání rodiče přehlédnou.

A dioptrie?
Co se týká dioptrií, pokud má dítě dioptrie na obou očích, tak „pouze“ hůř vidí. Na zhoršené vidění se přijde většinou nejpozději ve škole, protože hůř vidí na tabuli. Ale jak již bylo řečeno, každé dítě by před nástupem do školy mělo absolvovat komplexní oční vyšetření, minimálně v době preventivních prohlídek, tedy ve věku 3 a 5 let.

Nic tedy nezkazíme, když při nástupu do školky zajdeme s dítětem i k očnímu lékaři?
To rozhodně ne. Lepší je nic nezanedbat. Prohlídka zraku je ale součástí tříletého vyšetření u dětského lékaře. Když dětský lékař na této prohlídce dítě pořádně neprohlédne nebo se mu to nepovede, měl by dítě určitě poslat na prohlídku k očnímu lékaři.

kuka

Proč je u tupozrakosti tak důležitá včasná diagnostika? Po šestém roce věku se s tupozrakostí už nedá nic dělat?
Podle nejnovějších výzkumů lze tupozrakost částečně cvičit i v dospělosti, ale je to pak již velmi nepatrné zlepšení a tupozrakosti se zbavit nedá.

A jak se to tedy potom řeší?
Dítě většinou dostane brýle, může se cvičením a zakrýváním oka zlepšit o jeden někdy i dva řádky při čtení na optotypech. Oko už ale nikdy nebude vidět dobře a ostře, je postižené napořád. Zraková ostrost zůstane i nadále špatná. Dioptrickou vadu vykorigují brýle, může se v dospělosti řešit i laserovým nebo nitroočním zákrokem, ale tupozrakosti se nezbaví.

Více informací i kontakty najdete na www.detskeoci.cz.

Další články v magazínu:

Reklama