Péče o zuby se týká každého z nás. Protože často není dostatečná, někdy nevědomě děláme něco špatně, nevíme, jak si vybrat správnou zubní pastu, jak často měnit zubní kartáček, zda výběr kartáčku vyhovuje našim zubům, zda zubní pasta má správné složení, mezizubní kartáčky – ano, či ne? Oslovili jsme zubního lékaře, aby nám odpověděl na naše dotazy.

Na otázky odpovídal MUDr. David Kadlec a my mu za odpovědi děkujeme

teeth

Pane doktore, stále platí, že bychom si měli čistit zuby 2x za den?
Čištění zubů ráno a večer by mělo být dostačující. Důležité však je, aby čištění bylo důkladné. Zuby je nutné čistit ze všech plošek, zejména v místě přechodu v dáseň, a neměli bychom zapomenout na mezizubní prostor použitím zubní nitě a mezizubního kartáčku.

Na diskusích se vede komunikace o tom, zda si ráno čistit zuby před snídaní, nebo po snídani. Jak je to podle vás správně a proč?
Pokud je smyslem čištění zubů jejich udržování v čistotě, pak je jistě efektivnější použít kartáček po jídle, kdy na zubech ulpívají třeba i jen velmi malé zbytky potravy, které se stávají zdrojem energie pro bakterie. Jedním argumentem zastánců opačného přístupu je, že konzumací potravin dojde k naleptání skloviny, která je pak méně odolná a kartáček by způsobil mechanickou abrazi povrchu zubu. Myslím, že pokud se běžná snídaně skládá např. z čaje, kávy, pečiva, ovesných vloček, mléčných či masných výrobků, pak nedojde v ústech k tak výraznému poklesu pH, že by mělo následné čištění škodlivý účinek. Domnívám se, že větší škody způsobí tvrdý kartáček, vysoce abrazivní pasta a nesprávná technika čištění bez ohledu na to, jestli k ní dochází před, nebo po snídani. Preferoval bych proto čištění po snídani. 

Jaké jsou následky špatného čištění zubů? Jaký má vliv špatná hygiena na vznik onemocnění, jako je například paradontóza?
Následkem nedokonalé ústní hygieny je zubní kaz a onemocnění dásně, které se může rozvinout až v postižení celého závěsného aparátu zubu, a způsobit tak jeho uvolňování. Toto onemocnění se nazývá parodontitida či paradentóza a je do určité míry ovlivněno genetickou predispozicí, nicméně zásadní vliv na její průběh má právě každodenní hygiena, která dokáže progresi onemocnění významně potlačit.

Jaké pomůcky k dentální hygieně bych měla doma mít? Je potřeba používat zubní nit a ústní vodu každý den?
Samozřejmostí by měl být zubní kartáček s malou pracovní hlavou, nejlépe s rovně zastřiženými hustě osazenými vlákny nízké tvrdosti. Dále zubní pasta s optimálním obsahem fluoridů či dalších pomocných látek. Zubní nit, mezizubní kartáček, škrabka na jazyk a ústní voda jsou dalšími pomůckami, které je vhodné denně používat.

Jak bychom měli vybírat pastu na zuby?
Dětem samozřejmě dětskou pastu odpovídající jejich věku a u past pro dospělé můžeme zvolit podle toho, co kromě čištění zubů od ní očekáváme. Jestli potřebujeme pomoci s léčbou onemocnění dásní, nebo posílit zubní sklovinu proti zubnímu kazu, a nebo bělit zuby. Ne méně důležitou vlastností je také příjemná chuť.     

Proč je důležité sledovat složení zubní pasty?
U zubní pasty je vhodné sledovat obsah fluoridů. Fluoridy jsou příznivé sloučeniny a pomáhají posilovat zubní sklovinu, avšak u dětí jejich nadbytek v době vývoje zubů může mít negativní vliv. Pasty určené pro děti mají proto nižší nebo žádný obsah fluoridů a jsou náležitě označeny. Ostatní volně prodejné pasty určené dospělým mívají obsah fluoridů v rozpětí 1050-1450ppm. V lékárně jsou k dostání i více fluoridovné gely, které slouží jako doplněk k běžné pastě. 

Jaké je rozdělení zubních past a co si koupíme za pastu, když zvolíme tu nejlevnější?
Existují pasty, které svým složením pomáhají v léčbě onemocnění dásní, jiné dokážou potlačit problémy s citlivými zubními krčky. Dále pro osoby přecitlivělé se vyrábí například pasty bez obsahu SLS (laurylsufát sodný) nebo bez obsahu fluoridů. U zubních past se také sleduje její abrazivita (index RDA). Více abrazivní pasty mají sice o něco lepší schopnost odstraňovat ze zubů pigmenty, ale na druhou stranu mohou při dlouhodobém užívání přispět k abrazi (obroušení) zubů. Obecně lze říci, že pasty určené pro kuřáky bývají velmi abrazivní na rozdíl od šetrných past na citlivé zubní krčky. U nejlevnější pasty se nabízí otázka, jestli bude svou úlohu plnit tak dobře jako jiné, ale obecně si nemyslím, že drahé pasty mají pro uživatele tak velký přínos, jako může být jejich cena.   

Jaké jsou kritéria pro děti – od kdy mohou používat klasickou zubní pastu pro dospělé?
U dětí se snažíme omezit požití fluoridových sloučenin, které jsou většinou v pastách obsaženy a které mohou mít při nadbytku nežádoucí vliv na vývoj zubů. Dětské pasty mají proto snížený, až nulový obsah těchto látek. Pastu pro dospělé je možné dětem dávat přibližně od 6 let.

Pokud má někdo problém se svěžím dechem, může tento nepříjemný stav ovlivnit častějším čistěním zubů?
Samozřejmě že čištění zubů má zásadní význam pro svěží dech, a proto častější čištění bude v tomto ohledu působit příznivě. Pokud je k tomu použit měkký kartáček, správná technika čištění a málo abrazivní pasta, nebude docházet k poškozování zubu a jeho okolí.

Jak se o své zuby staráte konkrétně Vy?
Používám zubní pastu Signal Expert Protection. Jedná se o kvalitní pastu, jejíž technologie je inspirována zubní nití a ústní vodou. Navíc mi vyhovuje její chuť i složení. S ní si pak čistím zuby ráno po snídani a večer před spaním. Zároveň tak obden používám mezizubní kartáček a ústní vodu. Samozřejmě si nechávám své zuby kontrolovat na pravidelných preventivních prohlídkách u mých kolegů zubařů.

Jak často by se měl měnit zubní kartáček a je třeba měnit i značku a složení zubní pasty?
Zubní kartáček dokáže při správném používání dobře plnit svou funkci po dobu 2 až 3 měsíců. Dalo by se tak říct, že s každým ročním obdobím vyměníme i zubní kartáček. Zubní pasty je vhodné jednou za čas obměnit. Pokud vám však některá pasta vyhovuje chuťově a neobjevila se u vás žádná přecitlivělost na některou z jejich složek, není důvod ji po spotřebování zaměnit hned za jinou.

Na otázky odpovídal MUDr. David Kadlec a my mu za odpovědi děkujeme

Náš tip na novou zubní pastu:

Naším tipem je zubní pasta Signal Expert Protection Expert

Signal

1. Chrání před zubním kazem
2. Posiluje dásně
3. Poskytuje 18 hodinovou ochranu před zubním plakem
4. Chrání sklovinu
5. Obnovuje přirozenou bělost zubů
6. Osvěžuje dech
7. Chrání před zubním kamenem
8. Působí proti bakteriím

Více informací najdete na stránkách www.signalweb.cz nebo na FB: Signal Česko a Slovensko

Čtěte naše články:

Reklama