Uši jsou důležitým lidským orgánem. Je proto potřeba je kontrolovat a sledovat, zda všechno funguje tak, jak má, zvláště u dětí. Ty totiž mívají častěji různé nemoci spojení s ušima.

Jaké ušní nemoci existují a jak se dají léčit? Zeptali jsme se dětské lékařky, MUDr. Barbary Taušové, MBA.

MUDr. Barbara Taušová, MBA.

Paní doktorko, jaké nemoci se mohou v souvislosti s ušima vyskytovat?
Typy potíží se odvíjejí od věku pacienta, u dětí nejčastěji dochází k zánětům středouší - hlavním důvodem je blokace přirozené ventilace středouší cestou z nosohltanu, a to hlavně při zánětu a následném zduření sliznic v nosohltanu. Při dlouhodobějším dráždění pak dochází ke zduření tzv. nosní mandle a pak k opakovanějším zánětům středouší. Nejlepší prevencí je udržovat nosní dutinu čistou - tedy smrkat, smrkat. Při rýmě nakrátko nasadit nosní kapky jako Olynth a opět vysmrkat - u velmi malých dětí odsávat.

Při prvním příznaku bolesti uší je důležité (i když není u rým vhodné aplikovat nosní sprej či kapky typu Olynth, Nasivin a polohovat hlavičku), aby se nosní kapky dostaly do oblasti ústí Eustachovy trubice. Úspěch se dostaví téměř vždy a předejde se rozvoji infekce. U větších dětí a dospělých, zejména v létě v době plavání, ale paradoxně i v prosinci, bývá častým problémem zánět zvukovodu.

Jsou tyto nemoci častější u dětí, nebo u dospělých?
Jsou častější u dětí - v rámci tvorby imunity procházejí častějšími infekcemi, mají kratší a širší Eustachovu trubici, kterou mohou bakterie a viry snáze putovat z nosohltanu do středouší, malé děti neumějí smrkat.

Jak se tyto nemoci dají poznat? Jaké jsou příznaky?
U větších dětí bolest ucha, zvýšená teplota, ale i bolest v krku, břicha, zvracení, hnisavá rýma.

Je těžké poznat tyto nemoci u velmi malých dětí? (roční dítě nám asi neřekne, co ho bolí...)
Neklid, mrzutost, zvýšená teplota, velmi často nelze miminko položit do postýlky, prochozené noci s pláčem často ukazují na zánět středouší.

MUDr. Barbara Taušová, MBA.

Léčba ušních nemocí

Jak se dají jednotlivá ušní onemocnění léčit?
Zánět středouší často vyžaduje léčbu antibiotiky, zejména u nejmenších dětí, k tomu je důležitá léčba i podpůrná čištění nosu (u malých dětí odsávání sekretu), nosní kapky.

Nedoslýchavost - náhlá ztráta sluchu - to je vážná situace, která vyžaduje okamžitou intervenci - aplikaci kortikoidů do středouší a jejich celkové podávání na 1 až 2 týdny a vasodilatační terapii.

Mohou vést nějaké nemoci k hluchotě?
Ano, například zánět mozkových blan, parainfekční nedoslýchavost - viróza - např. rýma, nachlazení následovaná zhoršením sluchu postižením vnitřního ucha - může se projevovat závratěmi rotačního charakteru a zvracením.

A jak se dá poznat, že dítě špatně slyší? Jsou nějaké rychlé rady, jak to vyzkoušet?
Doma lze zkoušet reakci např. na silný hlukový podnět - zda se za ním dítě otočí - zvonění, pískání hračky, ale i jemné sluchové podněty v domácím prostředí s následným sledováním reakce. V ordinaci lékaře jednoduchou audiometrií při preventivní prohlídce či jiné návštěvě pediatra. Podezření na poruchu sluchu máme i v případě věku neodpovídajících hlasových projevů či opožděném vývoji řeči. V některých porodnicích se po porodu provádí vyšetření sluchu u dítěte tzv. otoakustickými emisemi. Je to jedno z jednoduchých a citlivých vyšetření sluchu, které používáme u nás v ordinaci u všech novorozenců, kde sluch zatím vyšetřen nebyl. Při podezření na zhoršení sluchu lze zopakovat u malých dětí i později - indikované u dětí do cca 3 až 4 let, dokud nespolupracují na běžném vyšetření sluchu.

MUDr. Barbara Taušová, pediatr, jednatelka a ředitelka zdravotnického zařízení Canadian Medical Care Praha, ředitelka pediatrického centra Dětská ambulance.

Barbara Taušová vystudovala medicínu na Masarykově univerzitě v Brně. Pracovala v Ústavu péče o matku a dítě, šest let působila jako pediatr v Norimberku. V roce 1993 založila soukromé pediatrické zařízení Dětská ambulance a v roce 1998 pak soukromou kliniku Canadian Medical Care, která se v době svého vzniku soustředila zejména na péči o cizince dlouhodobě žijící v Praze. Dnes toto soukromé zdravotnické zařízení zaměstnává více než 70 lékařů, zajišťuje zdravotní péči ve více než 30 specializacích a je jedním z největších českých subjektů poskytujících nadstandardní ambulantní lékařskou péči, a to jak cizincům, tak českým klientům. Barbara Taušová je ředitelkou a jednatelkou Canadian Medical Care. Zároveň se po celou dobu své kariéry věnuje pediatrické praxi a je uznávanou dětskou lékařkou. Ve své práci lékařky i na pozici ředitelky kliniky prosazuje principy kultivované lékařské péče, která je založena nejen na vysoké odborné úrovni, ale také na partnerském, citlivém a vstřícném postoji k pacientovi. Lékařské centrum Canadian Medical Care, které MUDr. Taušová vede, získalo v letech 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 ocenění společnosti Comenius v soutěži „Českých 100 nejlepších“ jako nejlepší zdravotnické zařízení roku. Mezi základní hodnoty, na kterých klinika staví svou činnosti, patří zejména vysoká kvalita lékařské péče a důraz na lidský vztah mezi klientem a lékařem. Zařízení získalo v září 2011 jako první soukromá klinika certifikát kvality od Spojené akreditační komise ČR. Barbara Taušová je matkou dvou dětí a mezi její koníčky patří chov koní a biofarmářství. Je členkou české, americké a kanadské pediatrické společnosti. V letech 2003 a 2006 se stala držitelkou titulu Lady Pro.

Reklama