Co myslíte, že znamená slovo „muchlenka“? Jde o malou mouchu, anebo o místní výraz pro milenku? Odpoví vám čtenářka Olga Marie...


Dobrý den!

Chci se s vámi podělit o roztomilé slovo MUCHLENKA, ačkoliv jsem ho nevymyslela...

Celý život jsem pracovala spíš v ženském než v mužském kolektivu. Pár mužských tam samozřejmě také bylo a není divu, že občas někdo s někým držel. Jednou jsem se kolegyně zeptala, zda Anča drží s Milanem. Kolegyně mi suše odvětila: „Ale houby držej. Je jen jeho muchlenka."

Nikdy předtím jsem toto slovo neslyšela a požádala ji o vysvětlení, co tím chtěla říct.

„To je přeci jasné, co to je. Když se potkají, tak se pomuchlují."

Cítíte ten jemný rozdíl mezi slovy milenka versus muchlenka?

K dnešnímu tématu vám doporučuji přečíst si příležitostně poměrně útlou knížku od Miloslava Nevrlého Karpatské hry. Naleznete v ní tolik půvabných libozvučných slov, novotvarů vyjadřujících nejniternější pocity člověka, který se umí kolem sebe dívat a vnímat, co vidí. Namátkou jsem ji teď otevřela u Hra na zelenou propast času. Zelené bezčasí, hebkouchý bratříčku - je maličká ukázka koncertu upravených slov do poezie prózy.

Olga Marie

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou


Dnes máme v magazínu Žena-in.cz téma: Novotvary. Pište mi na redakční e-mail netradiční slova, která jste vy sami nebo někdo vám blízký vymysleli, a příběhy či situace, při kterých k jejich vymyšlení došlo.

Nejzajímavější slova ocením dárkem!

Reklama