Mučenka je český název pro rod Passiflora, který zahrnuje asi 400 různých druhů. Jen některé mučenky lze ale pěstovat v našich podmínkách.
Původem je tato rostlina z tropické Ameriky.

Její název, passiflora, pochází z dob, kdy byla v 17. století objevena misionáři, a ten měl symbolizovat Kristovo utrpení. Je složen ze dvou slov. Passio - to znamená utrpení a flos - květ.  To proto, že zašpičatělé listy vypadají jako kopí, úponky představují důtky, pakorunka symbolizuje trnovou korunu, deset okvětních lístků je deset apoštolů, tři pestíky v květu zase hřeby.

Půda
Jednou za jeden až dva roky je nutné rostlinu přesadit. Vybíráme půdu s hlinitým nebo jílovitým obsahem zeminy.

Zálivka
Dáváme pozor, abychom mučenku nepřelili, ale nenecháme ji ani přeschnout. V zimě zálivku můžeme omezit.

Umístění
Vhodné je slunečné stanoviště, ne však úplně přímé slunce. Vybíráme raději místnost s okny na jih či jihovýchod, ne však přímo na okně. I v zimě potřebuje mučenka hodně světla, je vhodné ji přisvětlovat speciálními lampami, které jsou k dostání v zahradnictví.
Teplota postačí běžná pokojová, v zimě by však neměla klesnout pod 10 °C. Některé druhy mučenky však vyžadují teplotu vyšší, okolo 35 °C. Ty potom musíme pěstovat ve skleníku.

Hnojení
Hnojíme jednou za tři týdny některým z kombinovaných hnojiv. Nepřeháníme to však, protože rostlina by málo kvetla a pouze rostla.

Množení
Na jaře můžeme zasadit semínka, v létě množíme stonkovými řízky.

Květy
Kvete od jara do podzimu, velice krásnými a jemnými květy. 

Péče
Mučenka vyžaduje poměrně vysokou vzdušnou vlhkost. Květináč, ve kterém je zasazena, umístíme do nádoby na kamínky, které jsou neustále ponořené ve vodě. Navíc rostlinu často rosíme dešťovou či odstátou vodou.
Výhonky mučenky dorůstají v domácích podmínkách asi 1 m a doporučuje se upínat je k drátěným oporám. Občas je nutné výhonky ořezat, protože rostlina kvete pouze na nových výhoncích.

Passiflora Caeruela
Nejrozšířenější pro pokojové pěstování. Má bílé květy.

Passiflora edulis
Jedlý druh mučenky. Plody této rostliny jsou známé pod názvem maracuja.