Náušnice a mráz nejdou dvakrát dohromady. Proč? Ženy, které jezdí lyžovat, nejspíš vědí, pro některé může ale být tato informace nová: Díky tepelné vodivosti kovu můžete přijít k nepříjemné omrzlině ušního lalůčku...

Chcete být i přes veškerou nepřízeň počasí krásná a tak říkajíc „honit vodu“? Nosit v zimě náušnice se však může škaredě nevyplatit. Jakmile klesnou teploty pod bod mrazu, můžete totiž přijít k velice nepříjemným omrzlinám ušního lalůčku. Že o nich slyšíte poprvé? Věřte, že právě náušnice je mohou díky své tepelné vodivosti způsobit.

Jak chránit uši, když mrzne?

  • čepiceNosit pokrývku hlavy, která spadá přes uši (případně klapky).
  • Nenosit náušnice s kovovým háčkem.

„Když jsou omrzliny velké, musí se léčit dlouho a antibiotiky,“ varovala nás ušní lékařka Jaroslava Pánková. Pro další informace jsem se obrátil na praktickou lékařku Naďu Čejkovou, která pro náš magazín řekla...

Kam až mohou omrzliny vést?
U třetího stupně dochází až k nekróze, ale to není vůbec běžné. U nás se setkávám maximálně s omrzlinami druhého stupně.

Jak dlouho se taková omrzlina léčí?
Záleží právě na stupni. Omrzliny prvního stupně, tedy jen zarudnutí, se léčí tři čtyři dny. Omrzliny druhého stupně, kde už jsou puchýře, se léčí dva až tři týdny. Třetí stupeň omrzlin, tedy již zmíněné nekrózy, se léčí chirurgicky.

Jak časté jsou v těchto mrazech omrzliny ušního lalůčku?
Lidé jsou naštěstí rozumní a oblékají se dobře, takže musím říct, že jsem se s tím za třicet let své praxe nesetkala. Je ale možné, že s drobnými omrzlinami ani nechodí k lékaři.

Jak léčit lehce omrzlý ušní lalůček

S omrzlinu prvního stupně (což je právě případ omrzlého ušního lalůčku) skutečně nemusíte chodit k lékaři. Ti doporučují k léčbě omrzlin prvního stupně aktivní pohyb a pozvolné prohřívání postižené části. Aktivní pohyb u ušního lalůčku si člověk dovede jen stěží představit, přesto je možný mírným mnutím.

  • Pozvolné prohřívání.
  • Jemné mnutí.
  • Vyhýbání se chladu a zvýšená ochrana před ním.

Čtěte také...

Reklama