Bohužel ani projekt babyboxů v České republice neřeší stoprocentně problém nechtěných novorozenců a kojenců. Čas od času se i přes možnost bezpečného odložení dítěte setkáváme s otřesnými případy, kdy je malé dítě nalezeno kupříkladu v kontejneru. Pokud se podaří nalézt živé, je to samozřejmě šťastná skutečnost. Někdy ale dochází i ke scénářům se špatným koncem:

V obci Žlutice se při večerní prohlídce rodinného domku našla ve sklepě igelitová taška s tělíčkem mimina. V souvislosti s tím zatkla policie šestatřicetiletou ženu. Mluvčí západočeské policie uvedla, že intenzivní vyšetřování případu se mimo jiné zaměřuje i na výsledky dnešní pitvy, která by měla ujasnit, zda dítě zemřelo ještě před porodem, nebo až poté. Podle toho se bude i kvalifikovat případný trestný čin, v jehož rámci bude stíhání vedeno.

Babyboxy pomáhají

Zřizované babyboxy jsou schránky o šířce 100 centimetrů, výšce 60 centimetrů a hloubce 50 centimetrů. Váží 150 kilogramů, jejich vnitřek je podle potřeby vytápěný a signalizace oznámí lékařům otevření dvířek. Do českých babyboxů bylo vloženo již 11 dětí, z toho 7 do pražského.

Kde už jsou babyboxy k dispozici?
Praha-Hloubětín, Gyncentrum (hloubětínský zámek)
Brno, Nemocnice milosrdných bratří
Olomouc, Fakultní nemocnice
Kadaň, Nemocnice Kadaň
Zlín, Nemocnice Tomáše Bati, v samostatném domečku na okraji areálu
Pelhřimov, Nemocnice Pelhřimov
Ústí nad Orlicí, nemocnice

Do budoucna bylo již avizováno zprovoznit další, až do cílového stavu 21 babyboxů. Letos by to měly být babyboxy v Mladé Boleslavi a Sokolově.

Souhlasíte se zřizováním babyboxů, jsou potřebné? Jaký trest si zaslouží matky-vražedkyně?

Reklama