637caf547c60eobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Začalo mrznout a spolu s chladným počasím přišlo i období, kdy se zvířata ukládají k zimnímu spánku. Hibernující ježek, na něhož teď v listopadu můžete na zahradě narazit, vypadá jako mrtvý. Nehýbe se a jeho tělesné funkce se rapidně sníží na 20 tepů a 6 vdechů za minutu, tělesná teplota poklesne k pouhým 5 °C. Takto zůstane až do března, pokud ho z pelechu v průběhu zimy nevyženou prudké výkyvy počasí – teploty nad 10 °C, případně naopak třeskuté mrazy, což je horší varianta.

Někteří ježci, zejména západní, uléhají k zimnímu spánku v horách už v září, jiní, zejména ti východní, mohou být čilí i v teplém prosinci. Za výjimečně mírných zim nemusí určití jedinci hibernovat vůbec.
Zdroj: Záchranná stanice Bodlinka

Probudit ho ale může i nějaký nenechavec, který naruší zimní úkryt, třeba v kupě listí. „Tehdy, aby nezmrzl, se ježek za velkého výdaje energie probudí a čelí chladu bdělý. Většinou při tom dojde k tak silnému vyčerpání tukových zásob (za zimu spotřebuje ježek pětinu své váhy na udržení minimalizovaného chodu svého organismu), že ježek, pokud se mu nedostane lidské pomoci, tedy potravy, zahyne. Takových ježků, kteří pobíhají uprostřed zimy, bychom se rovněž měli ujmout. Ježci, nalezení na sněhu a stočení do koule, bývají zpravidla již zmrzlí,“ vysvětlují ochránci přírody ze Záchranné stanice Bodlinka v Benešově nad Ploučnicí.

Někteří úkryt nenajdou

Může se ale stát, že ježci před začátkem zimy neschovají tak, jak by bylo třeba. „Protože máme méně zelených ploch, keřů nebo lesů, a je těžší najít bezpečí, někteří ježci mohou přijít do vašich domovů a hledat tam bezpečí a teplo k hibernování. Někteří jsou ale z hledání natolik vyčerpaní, že usnou na nejdivnějších místech, jako jsou silnice nebo chodníky,“ upozorňují táborští ochránci ze společnosti Za práva zvířat.

Pokud takto spícího ježka najdete, neměli byste ho nechat jeho osudu. Ujistěte se, že je na bezpečném, teplém (pelech by si měl zhruba 5 °C) místě, kde může tam zůstat pět měsíců. Jestliže ale spící nebo dezorientované zvíře najdete mimo pelech, je třeba postarat se o ně. „Umístěte ho do kartonové krabice na suché, bezpečné a tiché místo, aby mohl v klidu odpočívat, a dejte mu vodu,“ radí s první pomocí táborští ochránci zvířat. Pak je vhodné zavolat do některé záchranné stanice živočichů, kde vám poradí, nebo si pro nalezence rovnou přijedou. To samé byste měli pro ježka udělat i v případě, že ještě koncem listopadu neváží alespoň 600 g.

„Ježci jsou ohroženým druhem, jsou zcela neškodní a jsou velmi důležití v našem ekosystému. Prosím, buďte opatrní a chraňte ježky, pomoc tak křehkému zvířeti nic nestojí,“ prosí táborští ochránci zvířat.

Jak ježkům přilepšit?

Chcete přilepšit ježkům, kteří u vás na zahradě ještě neusnuli, a snaží se před zimou vykrmit? Za noc jsou schopni zkonzumovat až 70 g! Můžete jim dopřát třeba kvalitní masovou konzervu pro kočky. Rozhodně ale ne kravské mléko, vepřové maso, uzeniny, solená, kořeněná a příliš tučná jídla a čerstvé pečivo. Všechny tyto pokrmy jsou pro ně škodlivé.

Zdroj informací: Za práva zvířat, Záchranná stanice Bodlinka

Čtěte také: