V souvislosti s článkem Lékařka mě nutila k potratu" jsem si vzpomněla ještě na jeden omyl, který sice neměl zdravotní následky, ale zato měl dohru ještě po patnácti letech.

Jak už jsem tady psala dřív, můj porod byl velice těžký a syn se narodil v hlubokém bezvědomí. Okamžitě jej odvezli na JIP do jiné, lépe vybavené porodnice, jenže tam nedojeli.

Dítě se totiž po cestě rozdýchalo, a tak jako cíl cesty zvolili namísto dětské nemocnice nejbližší porodnici, kde byli na takové případy vybavení. Ošetřujícímu personálu, který se v té době hlavně bál, že nepřežiji ani já a měl plné ruce práce, to doktorka od miminka nezvolala, a tak museli z mé porodnice zjišťovat stav miminka telefonicky. Naneštěstí pro nás v dětské nemocnici tu noc přijali jen jedno dítě, které těsně po přijetí zemřelo. Tak to také sdělili lékařce, která měla službu, a ta to v porodnici pečlivě přepsala do papírů.

První překvapení přišlo, když jsem já zjistila, že já sice vím, že dítě žije a kde je, ale personál mé porodnice to neví. Druhé překvapení přišlo, když jsem musela vysvětlovat na matrice, že dítě má jméno a chci ho mít zapsané. Nějak mi v tu chvíli nedošlo, o co jde... že nás nepozvali na vítání občánků, to mě sice mrzelo, ale nějak jsem dál nezjišťovala proč, takže ta podstatná šlupka přišla, když jsem žádala synovi o pas. To už mu bylo 14 let a žádosti o pas předcházela žádost o státní občanství.

Podali jsme příslušný formulář a čekali na oznámení, že potvrzení mají na obecním úřadě. Namísto toho za námi přišla velmi rozpačitá paní matrikářka, která nám sdělila, že dítě má jednak neznámého otce (což byl nesmysl, otec byl od začátku uvedený ve všech dokladech), ale hlavně že syn je vedený jako mrtvý... že už to urgovala, ale že záznam z našeho předchozího bydliště je jednoznačný. Syn se tehdy oblékl, skočil do vlaku a na úřad se jel domluvit osobně. Myslím, že matrikářka musela mít dost šok, když jí čtrnáctiletý mladý muž přijel vysvětlit, že opravdu nezemřel jako novorozeně.

Pajda


Milá Pajdo,
no to je opravdu kuriozita. Skoro to vypadá jako z argentinské telenovely.

Reklama