5e219a2401a78Bez-nazvu.jpg

I když je aligátor živočichem sladkovodním, v mořské vodě se sem tam také objeví. Je to v případě, že shání potravu, nebo se do ní dostane při povodních a hurikánech. Situace to není častá, ale stává se. Když v oceánu i zemřou, jejich těla klesají ke dnu, kde se stanou pokrmem pro různé mořské živočichy.

Zajímavý experiment organizace LUMCON není rozhodně první. V minulosti třeba zjišťovali, co se děje s těly kytovců. Ale ve vzduchu stále visela otázka, co se stane s tělem plaza?

A tak nezbývalo, než pustit na dno Mexického zálivu tři těla aligátorů. Na dně v Mexickém zálivu je úplná tma, takže tam není fotosyntéza a nejsou tam tedy ani organismy tvořící základy ekosystému. Tamní živočichové tedy čekají, co spadne z hladiny. Na kytovce jsou korýši zvyklí, ale dokážou se prokousat silnou kůží aligátora?

Biologové se mýlili, protože si mysleli, že aligátoři na dně vydrží dlouhou dobu. Jenže záznam z kamer prokázal opak. Stačilo 24 hodin k tomu, aby stejnonožci kůži zpracovali. Po 51 dnes zbyla jen kostra. Děsivé ale je, že z třetího žraloka nezbyla ani kostra, s čímž vědci vůbec nepočítali. Odhadují tedy, že mršinu, se kterou by měla být nesnadná manipulace, odtáhl a spolkl obří predátor. Mohlo by jít například o sedmimetrového žraloka grónského.

Reklama