„Štěpánko, piš: jednička až čtyřka dobrý, pětka intaktní, šestka se prořezává,“ říká paní zubařka a asi pětiletý chlapeček nemá kupodivu oči vyvalené hrůzou. Jsme v ambulanci, která je trochu neobvyklá: stojí totiž na čtyřech kolech a dětem dělá radost, protože v ní schází vrtačka. Signal Dentibus navštívil v rámci prázdninového putování po dětských domovech Žatec. Toto unikátní vozidlo navštěvuje již od roku 1996 základní školy ve všech regionech Čech a Moravy. V letech 1996–1999 pojízdná zubní laboratoř zavítala do 222 základních škol a vyšetřila přibližně 13 000 dětí.
Pojízdná ambulance ani o prázdninách nezahálela a cestujovala za dětmi, které z různých důvodů nevyrůstají se svými rodinami. Návštěva v dětském domově v Žatci byla jenom jednou ze zastávek pojízdné ambulance v rámci letošních prázdninových cest. Na programu bylo celkem deset měst v severních Čechách, kde mají děti podle statistických výsledků svůj chrup v nejhorším stavu.
Před šest a půl metrů dlouhým vozidlem pobíhají a posedávají děti. Příjezd ambulance pro ně znamená přinejmenším vytržení z jinak stereotypního denního režimu. Program má v Žatci, stejně jako jinde, dvě části. Nejdříve si všechny nebojácné děti nechají v ambulanci prohlédnout chrup. Obzvláště ti menší stoupají po schůdkách do ambulance se zvědavostí a nadšením. Je na nich vidět, že je ještě dokáží zaujmout takové věci jako je hydraulické zubařské křeslo nebo jojo, propiska a zubní pasta, které každý po prohlídce za svoji odvahu dostane.
Druhá část programu patří zubní hygienistce, která děti formou interaktivní přednášky učí, jak si mají správně čistit zuby. „Co myslíte, mají miminka zuby?“ začíná své povídání a odpovědí je jí téměř sborové ne. Děti názorná přednáška baví a překvapivě ukázněně se hlásí o slovo. To, z jakých částí se skládá zub a kolik zubů mají děti a dospělí, teď už snad nezapomenou. Největší úspěch sklízí obrovský model chrupu a velký kartáček, na kterém hygienistka ukazuje správnou techniku čištění zubů.
Sedmá trasa pojízdné zubní ambulance povede v letošním roce do jižních Čech. Šťastnou cestu!

Iva Sedláčková