Ne každý je milovníkem ovoce a zeleniny zavařených ve sklenicích. Ovšem zásoby těchto zdravých potravin nám v zimě budou chybět. Chcete-li tedy jinak zpracovat výpěstky z vaší zahrádky, zkuste je zmrazit. Jak, to vám dnes poradíme.

Mrazit můžeme ovoce, zeleninu, houby i bylinky. K mrazení se příliš nehodí banány, celá jablka, hrušky, syrová cibule, celý křen, syrové brambory, ředkvičky a hlávkový salát. Jinak můžete zmrazit téměř vše.

Zeleninu je dobré před zmrazením krátce povařit. Postačí nám 3 až 4 minuty. Potom ji prudce zchladíme, necháme důkladně okapat, vložíme do připravených sáčků nebo misek a uložíme do mrazničky. Zelenina takto připravená si uchová svou svěží barvu a prodlouží se doba její trvanlivosti.

Ovoce
Pokud mrazíme drobné ovoce nebo ovoce pokrájené na kousky, dáme je nejdříve zmrazit rozprostřené na papírovém tácku. Po zmrazení je vysypeme do mikrotenového sáčku nebo umělohmotné krabičky a znova ihned vložíme do mrazničky. Takto zmrazené ovoce je krásně sypké, takže si můžeme odebrat jen tolik, kolik zrovna spotřebujeme.
Ovoce s peckami před mrazením vypeckujeme.

Houby nejprve pokrájíme a povaříme asi 6 minut v osolené a okyselené vodě. Poté je propláchneme, necháme okapat a vychladnout. Následně je zmrazíme.

Bylinky
Nejpraktičtější uchování bylinek v mrazničce je jejich zamrazení do ledových kostek. Opláchnuté bylinky nakrájíme, rozdělíme do tvořítka na led, zalijeme vodou a dáme zmrazit. Zmrazené kostky vyklepneme a uložíme do sáčku nebo plastové krabičky. Při vaření potom jen vyndáme kostku s bylinkami z mrazničky a přidáme do připravovaného pokrmu.
Bylinky také můžeme mrazit tak, že je omyté a okapané vložíme do mikrotenového sáčku, uzavřeme a dáme takto do mrazničky.
TIP: Provensálská kostka - nakrájíme velice nadrobno bazalku, tymián, oregano, rozmarýn a saturejku. Promícháme a zamrazíme do tvořítka na led.

Rady a tipy
Potraviny ukládáme do mrazničky spíše v menších porcích. Když je potřebujeme použít, raději si vytáhneme dva balíčky než jeden velký, který bychom celý nespotřebovali. Rozmrazené potraviny se nesmí totiž znova zamrazovat.

Dbejte na správný obal, do kterého potraviny vkládáte. Měl by být neporušený, jinak budou potraviny v mrazničce přejímat okolní pachy. Také nemrazíme zbytečně vzduch. Vhodné pro mrazení potravin jsou svářečky fólií, které jsou vybaveny odsavačkou vzduchu. K dostání jsou také nejrůznější plastové krabičky s víčky, které jsou určeny do mrazničky. Použít můžeme také důkladně očištěné krabičky od margarínů.

Nezapomeňte si obsah mrazničky řádně označit. Na sáčky i plastové krabičky nalepíme štítek popsaný nesmazatelným fixem, na který si poznačíme druh potraviny, hmotnost a samozřejmě datum, kdy jsme potravinu zmrazili.

Pokud se chystáme zmrazovat větší množství potravin, zapneme mrazničku na plný výkon. Otevíráme ji na co nejkratší dobu, až máme všechny potraviny přichystané.

Zeleninové balíčky podle Praktické ženy
Jarní
směs - květák, hrášek, fazolové lusky, mrkev
Svíčková - mrkev, petržel, celer (na kostičky)
Čína - bílé zelí, kedluben, mrkev, žampiony, pórek, zelená paprika, červená cibule (na kolečka a proužky)
Asie - bílé a červené zelí, červená paprika, žampiony, pórek, cibule (kolečka a proužky)
Hungaria - hrášek, kukuřice, červená paprika
Bretaň - hrášek, kukuřice, červená paprika
Lečo - rajče, paprika, cibule (na proužky nebo kostky)

Tyto směsi stačí po vyjmutí z mrazničky povařit nebo podusit na másle, popřípadě zpracovat s masem.

 

 

   

                 
Reklama