Čerstvé ovoce a zelenina

Většina čerstvého ovoce a zeleniny se sklízí ještě před dosažením jejich zralosti. To jim poskytuje mnohem méně času na vývoj celé řady vitamínů, minerálů i antioxidantů. O vitamíny přichází ovoce a zelenina také při samotné přepravě, a to působením kyslíku, zvýšenou teplotou a světlem.

ovoce-a-zelenina.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Mražené ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina, jež se zmrazí, se obvykle sklízí v období své vrcholné zralosti, kdy obsahuje nejvíce živin. Po sklizni se zelenina většinou umyje, blanšíruje, nakrájí, zamrazí a zabalí během několika hodin. Ovoce se neblanšíruje, mohlo by to ovlivnit jeho strukturu.

Ovšem i u mražené zeleniny může dojít ke ztrátám živin, a to právě při blanšírování. Při něm je totiž zelenina ponořena na několik minut do vroucí vody na krátkou dobu (několik minut), což vede k usmrcení škodlivých bakterií a zamezení ztráty chuti, barvy a textury. Mimo to ale dochází také ke ztrátě ve vodě rozpustných živin, jako jsou vitamíny B a vitamín C. Britská studie ovšem dospěla k závěru, že použití dobře kontrolovaných blanšírovacích systémů může přispět k celkovému zachování vitamínů v mražených zeleninových produktech.

Další studie zase udává, že při skladování mražených produktů po dobu delší, než je rok, se některé živiny také ztrácejí.

mrazene-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Jak je to tedy s živinami v průběhu skladování čerstvých potravin?

Studie ukazuje, že vitamín C začíná v čerstvé zelenině klesat ihned po sklizni a dále pokračuje i během skladování. Zelený hrášek například ztrácí až 51 % vitamínu C během prvního dne až dvou po sklizni. Další provedená studie naopak dokazuje, že ačkoli vitamín C po sklizni v zelenině klesá, antioxidanty, jako jsou karotenoidy a fenoly, v potravinách přibývají. Může to být dáno pokračujícím zráním, jak je patrné u některých druhů ovoce.

Čerstvou zeleninu a ovoce je tedy nejlepší zkonzumovat co nejdříve.

Závěr je tedy takový, že mražené a čerstvé jsou nutričně podobné. Pokud je u mražených potravin hlášen úbytek živin, je obvykle malý.

Zdroj info: healthlinekarolinafour, studie o vlivu blanšírování, studie o ztrátách živin v mražených produktech, studie o vitamínu C, studie o antioxidantech