image.png
Foto: Shutterstock

Mražená zelenina může být zdravější než čerstvá 
Možná vás hned na úvod překvapí tvrzení, že mražená zelenina může obsahovat mnohdy více vitamínů a minerálních látek než některé čerstvé varianty. Jak je to možné? Pokud je zelenina a ovoce posbíráno ve vysokém stupni zralosti a poté zmraženo a vakuově zabaleno, uchová si 50 až 90 procent všech živin. Máte-li tedy v sezóně k dispozici vlastní čerstvou zeleninu či ovoce a nestíháte ho zkonzumovat, můžete obojí zamrazit.  Mražené produkty si i přesto uchovají maximum prospěšných látek, což oceníte zejména v zimních měsících, kdy je kvalitní čerstvá zelenina a ovoce nedostatkovým zbožím. 

Platí to i o mražené zelenině ze supermarketu? 
„Při nákupu mražené zeleniny v supermarketu může být množství vitamínů a minerálních látek odlišné, než když si zamrazíte vlastní čerstvou zeleninu. Záleží na tom, jestli výrobce zeleninu před zamrazením blanšíruje, což většina z nich dělá, aby produkt vypadal na pohled líbivě,“ vysvětluje Martin Kudera, zakladatel Farmy Živina. Při blanšírování se totiž ničí enzymy, které by jinak způsobily, že zelenina zhnědne a ztratí původní barvu i chuť, což může být pro zákazníka neatraktivní. 

Podle hlavní výživové poradkyně Martiny Dvořákové z KetoDiet se však obsah některých vitamínů nesnižuje pouze u mražené zeleniny koupené v supermarketu, ale i v případě čerstvé zeleniny, kterou včas nespotřebujete. „Při skladování čerstvé zeleniny v lednici déle než pět dní začíná obvykle docházet ke ztrátě živin, například se snižuje obsah vitamínu C, beta-karotenu a kyseliny listové,“ uvádí výživová poradkyně. 

Jak jsou na tom nakládané okurky? 
Věděli jste, že dokonce i nakládaná zelenina bývá zdravější než ta syrová? Tělo z ní dokáže využít výrazně více živin. Obsahuje mnoho enzymů, posiluje organismus a má příznivý vliv na trávení a třeba takové nakládané okurky naložené do dvou dní od sklizně, si uchovají maximum živin na pozdější období. Dopustit nedá ani na nakládanou červenou cibuli, která je bohatá na živiny, ale má nízký obsah kalorií. Obsahuje dvakrát více antioxidantů než jakákoliv jiná cibule, je vynikajícím zdrojem vitamínů C a B, draslíku, vlákniny a dalších mikroživin.

64a877df07a83image.png
Foto: Shutterstock

4 TOP důvody, proč jíst mraženou a nakládanou zeleninu 

  1. Mražená a nakládaná zelenina má vysoký obsah živin
  2. Obvykle bývá levnější než čerstvá zelenina
  3. Můžete si dopřát oblíbenou zeleninu plnou živin, i když právě nemá sezónu
  4. Konzumací mražené a nakládané zeleniny zbytečně neplýtváte potravinami (obojí vydrží v lednici podstatně déle než čerstvá zelena, není nutné nic vyhazovat)

Čerstvou zeleninu z jídelníčku nevynechávejte 
Ačkoliv se může zdát, že čerstvá zelenina je vlastně až na posledním místě v množství živin a lepší je konzumovat mraženou nebo nakládanou zeleninu, tak čerstvou zeleninu a ovoce byste z jídelníčku rozhodně odstraňovat neměli, zvláště pak v sezóně. Není nic lepšího než se v létě zakousnout do šťavnatého jablíčka, natrhat si čerstvé třešně nebo si připravit osvěžující italský salát Caprese z rajčat vypěstovaných na vlastní zahrádce či koupených od místního farmáře. 

Budete-li navíc v jídelníčku kombinovat čerstvou, mraženou a nakládanou zeleninu snadno splníte obecné doporučení 3 až 5 porcí zeleniny denně (cca 300–500 gramů) a vaše strava bude díky tomu i mnohem pestřejší.

Zdroj: Martin Kudera, zakladatel Farmy Živina, výživová poradkyně Martina Dvořákové z KetoDiet, Aktin

Reklama