Ženy to dnes nemají vůbec lehké. Ať se snaží sebevíc prosadit svou rovnoprávnost, člověku mnohdy zůstává nad kroky dnešních politiků rozum stát. Když už jsem jednou osoba veřejně činná, musím počítat s tím, že mé soukromí je také věcí veřejnou. A to také znamená, že jdu, byť jen podvědomě, mnoha lidem příkladem.

 

Podle nastoleného trendu pánů Topolánka, Paroubka, Macka nebo třeba Nicolase Sarkozyho je dnes docela normální „vyždímat" jednu manželku při kariérním růstu, a když se chlap dostane na vrchol, tak ji vyměnit za nový neokoukaný model, který bude lépe vypadat na plakátech.

Manželka není auto, aby se měnila, když se vám zalíbí nová. A politici nejsou umělci, u kterých se tak trochu předpokládá jistá dávka ulítlosti. Navíc u umělců to bývá i naopak. Herec Sarkozy a modelka Carla BruinováAshton Kutcher je o patnáct let mladší než jeho manželka Demi Moore. Ale kdyby se mě někdo zeptal na současného medializovaného politika, který má výrazně starší ženu, určitě si nevzpomenu.

 

Lidé jsou od přírody nespravedliví

Když si starší muž vezme výrazně mladší ženu, je v kolektivu borec a machr, stává se hned středem obdivu. On i jeho partnerka se najednou lesknou jako zlaté rybičky v akvárku a nikoho moc nezajímá, kam odložil svou předchozí nymfu. Když si starší žena vezme výrazně mladšího muže, má automaticky mateřské sklony a její miláček je nejspíš nezralý pro samostatný život. Já tvrdím, že ocenit zralou ženu je umění.

 

Mám starší ženuDemi Moore a Ashton Kutcher

Moje manželka je o deset let starší a mateřských sklonů jsem si u ní nevšiml. Sice nejsme ani jeden věřící, ale měli jsme církevní obřad – kamarád Mikuláš je evangelický farář, a tak nějak nám to, možná i částečně pod jeho vlivem, přišlo správné. Jenže když mělo dojít ke svatbě poprvé, Mikuláš musel zrovna narychlo odcestovat kamsi do Izraele, tak nám dohodil jiného faráře. Člověk by čekal od duchovního trochu víc kvalit než od ostatních, jenže ono ouha. První věcí, kterou nám nový farář oznámil, bylo, že moje nastávající má jistě mateřské sklony, a jestli si nechceme svatbu ještě rozmyslet. Poslali jsme ho slušně někam a počkali na Mikuláše – nelitujeme toho.

 

Zpátky k politice

Zajímalo by mě, jestli tedy muži, kteří si berou „nové" mladé sexy ženy, mají sklony otcovské. Jsou to prostě kluci, kteří si myslí o dobrých mravech asi totéž, co brambora o mandelince. A k naší smůle se to přenáší i na ostatní.

 

Jeden příklad za všechny

Zdálo by se, že to s tím úplně nesouvisí, ale je pravda, že dobré vychování má co dělat s etiketou. Snažil jsem se tuhle s omluvou předejít jednu dámu při vystupování z tramvaje, abych jako správný gentleman vyšel první a pomohl jí ze schodů. Se zlou jsem se potázal – byl jsem nařčen z hulvátství. A to nejen onou dámou, ale i okolostojícími lidmi na zastávce. Z billboardu to s blahosklonným úsměvem pozoroval Mirek Topolánek…

 

Myslíte, že nám jdou politici příkladem? Máte výrazně staršího nebo mladšího partnera? Jak vás hodnotí okolí?

Reklama