Mravenci se vyhýbají zablokování tras
Mravenci, shánějící potravu, pohánějí a postrkují ostatní, aby je nasměrovali mimo úzké průchody.
Když dojde k zablokování cesty, mravenci dávají přednost rozumnému přístupu - vytlačí ostatní z cesty, a přinutí je tak pokračovat po jiné trase. Tato strategie umožňuje mravencům předejít zdlouhavému zablokování tras k dopravě potravy, tvrdí evropští výzkumníci. Mravenci, shánějící potravu, zanechávají pachovou stopu, která umožní ostatním sledovat trasu mezi mraveništěm a zdrojem potravy.
"Čím více mravenců cestuje po trase, tím jsou chemické ukazatele směru silnější a přitažlivější. Problémy ale mohou nastat, jestliže se příliš mnoho mravenců pokouší dostat na stejnou cestu," tvrdí Vincent Fourcassié z Université Paul Sabatier v Toulouse, Francie. Vědci pracující v jeho kolektivu objevili, že mravenci se zablokování tras vyhýbají překvapivě obratně -  jednoduše jeden druhého odstrčí z hlavní cesty na vedlejší.

Fourcassié s kolegy poskytli černým zahradním mravencům (Lasius niger) zdroj cukru, ke kterému se mohli dostat po můstku rozděleném na dvě stejně široká ramena. Při šířce ramen 10 milimetrů byl dvousměrný provoz mnohem hustější.
"Když ale byla ramena zúžena na 6 milimetrů a méně, zástup mravenců na obou ramenech byl rovnoměrnější," referují vědci v Nature.
Je to způsobeno tím, že mravenci, odcházející z mraveniště, se střetávají s těmi, kteří se vrací s potravou, a následné střetnutí je přínutí změnit trasu. “Nebyl to výsledek, jaký jsme očekávali,“ říká Fourcassié. „Předpokládali jsme, že se mravenci otočí o 180 stupňů a vrátí se do mraveniště. Ale mravenci přišli na lepší řešení.“
Strategie přesměrování umožňuje mravencům udržet stejný přísun potravy do mraveniště, i když je trasa přeplněná, vysvětluje Fourcassié. Tuší, že podobné procesy řídí provoz v síti podzemních chodeb v mraveništi.

"Podobná jednoduchá pravidla mohou být použita při řízení toku informací přes síť, jako je například telefonní systém," říká Peter Bentley, specialista na výpočetní techniku v University College London. “Přetížení sítě je vážný problém,“ tvrdí, „pro data musíte vypracovat nejlepší trať.”

Četní vědečtí pracovníci doufají, že jim chování mravenců a dalších přirozených systémů poskytne záchytný bod ke konstrukci počítačových systémů, které by se vyhýbaly přetíženým sítím.

 http://www.nature.com/nsu/040301/040301-6.html    

Reklama