Ráda bych vám představila nové mramorovací barvy Marabu, které na náš trh dováží POS - Pražská Obchodní Společnost, spol. s r.o., a já jsem před necelým rokem měla možnost je otestovat.
Od té doby s nimi nepracuji pouze já, ale především je používají účastníci mých kurzů kreativní tvorby.

Mramorovací barvy jsou barvy na bázi organických ředidel, které jdou aplikovat na téměř každý povrch.Vhodné povrchy jsou: hedvábí, papír, dřevo, umělé hmoty, sklo, akrylové sklo (plexisklo), papírová hmota, skořápky (vyfouklá vajíčka), svíčky, kov, styropor. Doba zasychání je různá, přímo úměrně závisí na povrchu výrobku, který jsme mramorovali. Většinou se pohybuje mezi 1 až 3 hodinami.
Ale pozor u svíček - čím hladší je jejich povrch, tím déle schnou ... některým to trvalo i několik dní...

Zdobené předměty lze otírat vlhkým hadrem. Ale pozor, nelze pro jejich mytí používat např. silné saponáty nebo myčku na nádobí.
Mramorované hedvábí lze prát ručně v jemném prostředku na praní.

Jsou dva postupy při mramorování a jejich použití je dáno velikostí a druhem předmětu. Menší předměty nebo předměty, které lze ponořit, se mramorují PONOŘENÍM.
Tento postup je vhodný při mramorování vaječných výfuků, papírových koulí, svíček, skleniček, váziček, květináčů (pozor - ty musíte předem natřít např. Balakrylem se světlým odstínem).
Lehké předměty (například výrobky z hedvábí), které nelze ponořit, se mramorují POLOŽENÍM na hladinu.

Postup při mramorování je v obou případech stejný:
1. Na vodní hladinu nakapejte několik kapek barvy, kterou je nutné před použitím důkladně PROTŘEPAT!
Pozor - barva ulpívá i na stěnách nádoby, kterou použijete, proto si vyberte nádoby, které nadále budete používat jen k mramorování.
Velikost vodní hladiny by měla být stejná nebo o něco větší, než je povrch mramorovaného předmětu.
2. IHNED začněte míchat barvu pomocí špejle (plastové vidličky apod.)
Pokud budete váhat, barvy se spojí a vytvoří blánu, se kterou již nelze nic dělat… během míchání můžete ještě přikapávat barvy. Lahvičky držte šikmo, nikoli kolmo…
Promíchávání barev na hladině musí být rychlé, ale ne zbrklé.
3. Ponoření by mělo být pomalejší, naopak vyjmutí rychlé.
4. Zbytky barev na hladině již nelze použít, sejměte je papírovým ubrouskem z hladiny, aby hladina byla čistá.
Osobně doporučuji před každým dalším mramorování použít čistou vodu.
Barvy obsahují organická ředidla, proto s nimi děti mohou pracovat pouze pod dozorem dospělých!!!

Další dobré rady:
· Pro mramorování větších kusů jednoduchého hedvábí (šátky, šálky apod.) nebo papírů (od cca A5 výše) doporučuji místo vody použít klihový roztok, který zabrání rychlému potopení zdobeného archu. Připravíte jej tak, že do 1 l vody zašleháte metlou 1 lžíci lepidla (nejlépe TAPOSA, která už je v tekutém stavu. Pokud použijete sypké lepidlo, je nutné nechat lázeň cca 6 hodin stát). Tato lázeň umožní cca 7 až 10 mramorování, poté je nutné ji vyměnit za novou.
· Na hladině se barvy nesmíchají, tudíž můžete použít modrou a žlutou bez rizika, že by vám vznikla zelená. Pokud chcete barvy míchat, musíte tak učinit v nějakém malém kalíšku (vhodné jsou kalíšky od smetany do kávy) a teprve poté nakapat na hladinu.
· Barvy nejsou krycí, proto na tmavých površích nevyniknou. Také to znamená, že budete-li dekorovat např. žlutý předmět modrou barvou, bude se jevit jako zelená.
· Pokud chcete použít jen jednu barvu, použijte bezbarvou mramorovací barvu - č. 100 - která se promíchá s barvou, a umožní tak mramorování jen jedním odstínem.
· Sklo a kov je nutné před mramorování vyčistit lihem.
· Pořadí kapaných barev podstatně ovlivňuje vzor. Většinou totiž druhá barva potlačí první, takže druhý barevný tón vyniká.
· Zkoušela jsem mramorovat i hedvábný šátek, ale jsou tu problémy jednak s opatřením dostatečně velké vodní plochy, ale hlavně ve výsledku díky průhlednosti hedvábí mramorování nevyniklo. Proto doporučuji mramorovat hotové hedvábné výrobky - kravaty, motýlky, pouzdra na brýle, kosmetické taštičky apod., protože tím, jak jsou podložené, je mramorování velmi efektní.
· Veškeré nechtěné skvrny lze vyčistit nitroředidlem (C6000), ale pozor, některé povrchy může narušit, proto raději vždy pokryjte pracovní desku ochrannou fólii a pracujte v rukavicích.

Pro inspiraci jsem pro vás připravila další příklady mramorovaných předmětů, které najdete v tomto fotoalbu, a pokud si sami na práci netroufáte a nebo si to jen chcete zkusit, není nic jednoduššího - přijďte na kurz!!
Stačí mi napsat do vzkazu váš mail a město, ze kterého jste, a až budu někde poblíž, ráda vás pozvu.

(Týna)    

            
Reklama