V takových případech se často jedná o nemoc, která se nazývá spánková apnoe. Pokud se neléčí, pak dokonce může zanechat i fatální následky na lidském zdraví. Dobrou zprávou je, že léčba není vůbec složitá. Problémem však stále zůstává, že jen malé procento nemocných zajde s problémy, které spánková apnoe vyvolává, k lékaři.

Co to je spánková apnoe a jaké jsou její příznaky?
Jedná se o nemoc, která spadá mezi poruchy spánku. Postihuje nejčastěji muže (ale i ženy) ve věku nad 40 let, kteří mají potíže s chrápáním. Nemoc charakterizují především přerušení dýchání během spánku, kterým se odborně říká apnoe a trvají nejméně 10 sekund. Jedná se vlastně o kolaps měkké tkáně, která se nachází v dýchacích cestách. Tento kolaps pak způsobí, že spícímu člověku se přeruší dýchání. Následně se ve spánku dusí, lapá po dechu a dochází k nebezpečnému snížení zásobování těla kyslíkem.
Problémem v dýchacích cestách u spánkové apnoe je kolaps měkkých tkání (obrázek vlevo). Zdroj: www.philips.cz

Příčiny spánkové apnoe
Mezi nejčastější příčiny spánkové apnoe patří především slabé a ochablé svaly v dýchacích cestách. Toto onemocnění ale může způsobit i obezita či velký jazyk.

Příznaky spánkové apnoe
V důsledku toho, že toto onemocnění způsobuje přerušované dýchání během spánku, je odpočinek těla i mysli zcela znehodnocen. Lidé trpící spánkovou apnoe se pak ráno probouzí nevyspalí a během dne jsou ospalí, unavení, trpí depresemi a nemohou se soustředit.

Největším příznakem je však stále hlasité chrápání. To se ale v naší společnosti bere jako velmi běžný jev, proto se jím lidé příliš nezaobírají. Málokdo totiž ví, že v kombinaci s dalšími příznaky (vynechávání dýchání, neustálá nevyspalost a další) může obyčejné chrápání být příznakem mnohem složitějšího problému - spánkové apnoe.

Příznaky spánkové apnoe. Zdroj: www.philips.cz

Nemoc častá, ale nebezpečná
Skutečnost, že chrápání lidé příliš neřeší a nesledují další příznaky způsobuje, že se velká většina lidí, kteří trpí spánkovou apnoe, vůbec neléčí. Přitom touto spánkovou poruchou trpí 5 až 10 % dospělých osob a jedná se tedy o velice běžné onemocnění.

Lékaři se proto snaží informovat o této nemoci veřejnost, aby lidé tuto nebezpečnou chorobu znali a nepodceňovali ji. Jen tak nechají vyšetřit své chrápající partnery i sebe, pokud správně odhalí příznaky spánkové apnoe. V krajním případě totiž může neléčená obstrukční spánková apnoe ohrozit člověka i na životě.


Chrápání není jen otravné, může být i nebezpečné

Nechte se vyšetřit

Máte spánkovou apnoe?

Pokud sledujete příznaky spánkové apnoe u sebe či u svých blízkých, pak rozhodně navštivte lékaře. Odborníci neustále varují veřejnost, že neléčená spánková apnoe může způsobit dopravní nehodu v důsledku nevyspání, ale také vyšší riziko mozkové příhody a dalších závažných onemocnění.

Kdo vám pomůže?
Spánkem a poruchami spánku, tedy i spánkovou apnoe, se zabývá lékařský obor Somnologie. Lékaři se specializací na spánek a spánkové poruchy jsou tedy somnologové. Ti ve spánkové laboratoři prověří, zda trpíte spánkovou apnoe. Podle výsledků nasadí vhodnou léčbu, která pacientovi uleví od nepříjemných problémů.

Jak se vyléčit a jak se zbavit chrápání
Ukázalo se, že spánkovou apnoe trpíte vy nebo váš blízký? Nebuďte smutní, je velmi důležité nemoc odhalit a léčit ji. Osvědčenou metodou je pak terapie CPAP (Continuous Positive Airway Pressure). Tato terapie spočívá v používání speciálního přístroje, který zajistí, aby v dýchacích cestách nemocného byl kontinuální přetlak. Stačí si na noc nasadit masku proti chrápání, která je na tento speciální přístroj napojena, a ustane nejen chrápání, ale i ohrožení během spánku. Terapie CPAP totiž umožní dýchacím cestám, aby zůstaly otevřené a průchodné.

Konstantní přetlak průtoku vzduchu v hrdle nemocného zajistí, že dýchací cesty zůstanou během spánku otevřené. Zdroj: www.philips.cz

Maska na spaní podle vašich potřeb
Na trhu je více možností, kde si speciální masku pořídit. Jedním z velmi uznávaných výrobců a prodejců masek na spaní je Philips, protože lze u něj masku vybrat podle preferencí nemocného (třeba podle toho v jaké poloze obvykle spí). Díky cestovnímu vybavení přístrojů CPAP chce pak Philips umožnit pacientům, aby mohli masku proti chrápání používat i na cestách. Lidé trpící spánkovou apnoe tak mohou žít plnohodnotný život bez obav o své zdraví doma i na cestách.

Dejte sbohem chrápání, únavě i ohrožení vašeho zdraví s maskou Philips. Zdroj: www.thecpapshop.com
 

Reklama